Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հրատարակել է բացառիկ նշանակության հուշագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հրատարակել է բացառիկ նշանակության հուշագրություն` Սարգիս Թորոսյան. «Դարդանելից մինչև Պաղեստին»: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին թանգարան-ինստիտուտից, Սարգիս Թորոսյանի հուշագրությունը ներկայացնում է Առաջին աշխարհամարտի թոհուբոհով անցած օսմանյան բանակի հայազգի սպայի ոդիսականը։ Դեպքերի ու դեմքերի անսպասելի անցումները, ցեղասպանության պատմությունը բոլորովին անսպասելի կողմից ներկայացնելը Սարգիս Թորոսյանի իրապատումը դարձնում է խիստ հետաքրքիր ու գրավիչ հուշագրություն, որի ընթերցումն անջնջելի տպավորություններ է թողնում։
Սարգիս Թորոսյանի՝ իր բովանդակությամբ աննախադեպ ու եզակի այս հուշագրությունը պատմում է ճակատագրի բերումով և զինվորական պարտքի զգացումով Օսմանյան Թուրքիային բացառիկ ծառայություն մատուցած հայ սպայի կյանքի ու գործունեության մասին, որտեղ մեկտեղված են հերոսությունն ու անձնազոհությունը, դավաճանությունն ու դավադրությունը, սերն ու կորստի ցավը...
Սարգիս Թորոսյանի կարևոր այս հուշագրությունը տպագրված է նաև թուրքերեն և, ունեցած տվյալներով, այն արդեն առաջացրել է լուրջ հետաքրքրություն թուրքական շրջանակներում՝ միևնույն ժամանակ դառնալով տարաբնույթ մեկնաբանությունների ու բանավեճերի առարկա։
Հուշագրությունն առաջին անգամ է ներկայացվում ընթերցողին հայերեն թարգմանությամբ: Գիրքը բաղկացած է 17 գլուխներից:

Музей-институт Геноцида армян опубликовал уникальные мемуары
Музей-институт Геноцида армян подготовил к изданию уникальные мемуары – книгу «От Дарданелл до Палестины» Саргиса Торосяна. Как сообщили Арменпресс в музее-институте, это «одиссея» офицера османской армии армянской национальности, прошедшего первую мировую войну. Неожиданные ракурсы перипетий войны, лиц и эпизодов делают воспоминания Саргиса Торосяна особенно притягательными и интересными для читателей.
Эти уникальные в своем роде мемуары Саргиса Торосяна рассказывают о  жизни армянского офицера, оказавшего волею судеб и необходимости исполнять свой воинский долг исключительные услуги  Османской империи. Речь идет о героизме и самоотверженности, предательстве и заговорах, любви и утратах.
Эта книга Саргиса Торосяна вышла в свет и на турецком языке и, судя по имеющимся данным, уже вызвала противоречивый интерес в турецком обществе, став предметом дискуссий и разного рода комментариев.