Թուրքիայի համար 2012 թվականը հեռու է ձեռքբերումների տարի համարվելուց. հակահայկական հիստերիաներն ու «Մեծ Քրդստանի» սպառնալիքը
Թուրքիայի համար 2012 թվականը հեռու է ձեռքբերումների տարի համարվելուց.
հակահայկական հիստերիաներն ու «Մեծ Քրդստանի» սպառնալիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան 2012 թվականի ընթացքում իր վարած ներքին և արտաքին քաղաքականությամբ այս անգամ ևս ձախողեց աշխարհի առաջատար երկրների շարքում դասվելու իր մտադրությունը: «Արմենպրես»-ն ամփոփել է անցնող տարում Թուրքիայի ներքին և արտաքին քաղաքական հարթակներում գրանցված առավել ուշագրավ իրադարձությունները:
Ֆրանսիայի Սենատում հայկական օրինագիծը` հիստերիայի պատճառ Թուրքիայում
2012 թվականն անհանգիստ սկիզբ ունեցավ Թուրքիայի համար: Ֆրանսիայի Սենատում հունվարի 23-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը պատճառ հանդիսացավ մի քանի ամիս շարունակ ձգվող հակաֆրասնիական հիստերիայի համար: Ինչպես բնորոշ է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությանը` այս անգամ ևս արվեցին «սպառնալից» հայտարարություններ` երկկողմ հարաբերությունները խզելու և տնտեսական լծակների միջոցով այլ «պատժամիջոցներ» կիրառելու վերաբերյալ: Սակայն Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի կողմից օրինագիծը հակասահմանադրական ճանաչելուց հետո Թուրքիան վերադարձավ իր համար սովորական դարձած սիրաշահելու և քծնելու քաղաքականությանը: Թուրք բարձրաստիճան այրերը սկսեցին խոսել «թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունների պատմության ընթացքում նոր էջ բացվելու» հեռանկարի մասին:
Թուրքական լիրան` հայկական դրամի խորհրդանիշի շրջված տարբերակը
2012 թվականի մարտի սկզբին Թուրքիան հայտնվեց հերթական զավեշտալի իրադրության մեջ` այս անգամ կապված թուրքական լիրայի խորհրդանիշի հրապարակման հետ: Երկրում մեծ թվով մարդիկ սկսեցին խոսել թուրքական արժույթի նոր խորհրդանիշի` հայկական դրամի հետ ունեցած նմանության մասին: Թուրքական լիրայի նոր խորհրդանիշը, որը հայկական դրամի խորհրդանիշի շրջված տարբերակն է, բացասական արձագանքներ գտավ տարբեր քաղաքական գործիչների, տնտեսագետների, արվեստաբանների մոտ, որոնք նոր խորհրդանշում տեսնում էին նաև վարչապետ Էրդողանի անվան սկզբնատառերը:
Շարունակվող վանդալիզմ հայկական պատմամշակութային հուշարձանների նկատմամբ
Անցնող տարվա ընթացքում Թուրքիայում, չնայած փոքրամասնություններին պատկանող գույքի և սեփականության վերադարձի հարցում գրանցված որոշակի տեղաշարժերին, այդուհանդերձ շարունակվեց վանդալիստական վերաբերմունքը քրիստոնյաներին, մասնավորապես հայերին պատկանող հայկական պատմական եկեղեցիներին նկատմամբ: Պետական քաղաքականության աջակցության շնորհիվ թուրք ազգայնականները մեկ անգամ չէ, որ պղծեցին հայկական պատմամշակութային հուշարձանները` ավերելով դրանք, տարբեր հայտարարություններ գրելով պատերին, իսկ հայկական գերեզմանոցներն անարգվեցին` դրանց վրա ճանապարհներ կառուցելով:
«Աշխարհում ամենամեծ բանտը լրագրողների համար»
2012 թվականի ընթացքում Թուրքիան բազմիցս ենթարկվեց քննադատության` երկրի ներսում խոսքի ազատության բացակայության և մարդու իրավունքների ոտնահարման մեղադրանքներով: Տարրական ազատությունների բացակայության պայմաններում Թուրքիայում շարունակվեցին լրագրողների ձերբակալությունները, ինչի թվով այն առաջ անցավ անգամ Իրանից և Չինաստանից`զբաղեցնելով աշխարհում առաջին տեղը: Տարբեր միջազգային կազմակեպրություններ և պարբերականներ մեկ անգամ չէ, որ անդրադարձան վերոնշյալ խնդրին` Թուրքիային անվանելով «աշխարհի ամենամեծ բանտը լրագրողների համար»:
«Մեծ Քրդստանը» շարունակում է լուրջ խնդիր մնալ Թուրքիայի համար
2012 թվականին Թուրքիայում առավել ակտիվացան թուրք-քրդական բախումները: Անցնող 12 ամսիների ընթացքում Քրդական բանվորական կուսակցությունը երկրի արևելյան քրդաբնակ շրջաններում իրականացրեց շուրջ 1000 ռազմական գործողություն, որոնց արդյունքում կողմերն ունեցան մի քանի հարյուրի հասնող մարդկային կորուստներ:
Թուրքիան պատերազմ է հրահրում Սիրիայի դեմ
Թուրքիայի 2012 թվականի արտաքին քաղաքականության մեջ ընդգծվեց Մերձավոր Արևելքում առաջնորդ-պետության դերը ստանձնելու ձգտումը: Այս նպատակին էր ծառայում Սիրիայի նկատմամբ Թուրքիայի որդեգրած կոշտ քաղաքականությունը և տարբեր պատրվակների միջոցով վերջինիս դեմ պատերազմ հրահրելու թուրքական մտադրությունը: Այն, որ Թուրքիան դեռևս չի դադարել մտածել Սիրիայի ներքին գործերին միջամտելու մասին, վկայում է Patriot տեսակի հակահրթիռային համակարգերը սիրիական սահմանին տեղադրելու մասին որոշումը, որը հավանության է արժանացել մի շարք օտարերկրյա կառավարությունների կողմից:
Այդուհանդերձ, պետք է արձանագրել, որ անկախ արտաքին աշխարհում հզոր պետություն դառնալու Թուրքիայի ջանքերին, այն չի կարող գրանցել որևէ առաջընթաց` երկրում մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների պայմաններում` առանց ներքին խնդիրների կարգավորման:

2012 is not considered as a year of achievements for Turkey. anti-Armenian hysterias and threat of “Big Kurdistan”
2012 is not considered as a year of achievements for Turkey. anti-Armenian hysterias
and threat of “Big Kurdistan”
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS: With its external and internal policies of 2012 Turkey once again failed to be included in the numder of world leading countries. Armenrpess concludes the most important events in Turkey's domestic and foreign policy platforms.
As French Senate accepted the bill on criminalization of Armenian Genocide denial on January 2012, Turkish politicians and journalists reacted hysterically to this event. They continue speaking about sanctions by Turkey, which experts do not consider serious. The law was surrounded by Turkish threats and aggressive declarations. Therefore, after the law was considered to be unconstitutional by French Constitutional Council Turkey started to speak about “the new page for French-Turkish relations”.
In March 2012 Turkey appeared in another hilarious situation this time related to the symbol of Turkish lira. Central Bank of Turkey publicized the new symbol of that country's currency – lira, the symbol of resembles that of the Armenian dram and appears to be its inversed version. Of course the negative response of political figures, economists, artists assured that the symbol was the initials of Erdogan.
Continuous vandalism against Armenian historical and cultural monuments was also not the best characteristic of Turkey. Despite a progress in the return of property to minorities Turkey keeps to destroy and disrespect Armenian churches and monument.
Turkey has numerously been condemned by international community for the violation of freedom of speech and human rights abuses. The absence of basic freedom caused a number of arrested journalists leaving China and Iran behind. Different international organizations and dailies have refereed to above-mentioned problem calling Turkey “world’s biggest prison for journalists.
“Big Kurdistan” remains to be a global issue for Turkey. Turkish-Kurdish clashes have especially strained during 2012.  During last 12 months Kurdistan Workers' Party has initiated more than 1000 military actions in Kurdish populated regions casing the death of thousands of people.
Turkish war against Syria
Turkey's Parliament authorized military operations against Syria and its military fired on targets there for a second day after deadly shelling from Syria killed five civilians in a Turkish border town. For its part, Syria admitted it was responsible for the shelling that killed five people in Turkey and formally apologized for the deaths, a top Turkish official said. For its security Turkey requested from NATO “Patriot” missiles for their “security”.