Ադամ Շիֆը Հունգարիայից եւ Ադրբեջանից բացատրություն է պահանջել արդարադատության նկատմամբ սարսափելի ոտնձգության համար
Ադամ Շիֆը Հունգարիայից եւ Ադրբեջանից բացատրություն է պահանջել
արդարադատության նկատմամբ սարսափելի ոտնձգության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը խորը մտահոգություն է հայտնել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի եւ ներում շնորհելու առնչությամբ: «Հունգարիան, որտեղ Սաֆարովը դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման, եւ Ադրբեջանը պարտավոր են միջազգային հանրությանը բացատրություն տալ արդարադատության նկատմամբ այս սարսափելի ոտնձգության համար: Սա անընդունելի լուծում է խոստովանված ոճրագործության համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասված է Կալիֆորնիայից ընտրված դեմոկրատ կոնգրեսականի հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Բրեդ Շերմանը և Ֆրենկ Փալոունը, Հովարդ Բերմանը եւս խստագույնս դատապարտել են Ադրբեջանի եւ Հունգարիայի իշխանությունների հանցավոր գործարքը` այն որակելով լուրջ հարված միջազգային իրավունքի ու բարոյականության նորմերին, տարածաշրջանային կայունությանն ու խաղաղությանը:
Ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարի 19-ին կացնահարել է Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Սաֆարովըդատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 30 տարի առանց ներման իրավունքի: 2012թ. օգոստոսի 31-ին նա էքստրադիցիայի է ենթարկվել Ադրբեջան եւ նույն օրը ներման արժանացել այդ երկրի նախագահի կողմից:

Адам Шифф потребовал от Венгрии и Азербайджана объяснений в связи с возмутительным посягательством на правосудие
Адам Шифф потребовал от Венгрии и Азербайджана объяснений в связи с
возмутительным посягательством на правосудие
Член Палаты представителей Конгресса США Адам Шифф выразил глубокую озабоченность в связи с экстрадицией азербайджанского преступника Рамиля Сафарова, убившего армянского офицера Гургена Маргаряна, и помилованием последнего. «Венгрия, где Сафаров был осужден на пожизненное заключение, и Азербайджан – должны дать объяснения международному сообществу  в связи с возмутительным посягательством на правосудие. Это неприемлемое решение», - говорится в заявлении демократа-конгрессмена от Калифорнии.
Члены Палаты представителей Брэд Шерман и Фрэнк Палоун, Говард Берман жестко осудили преступную сделку Азербайджана и Венгрии, расценив это как серьезный удар нормам международного права и нравственности, региональной стабильности и миру.
Азербайджанский преступник Рамиль Сафаров 19 февраля 2004 года зарубил топором армянского офицера, участника курсов НАТО в Будапеште Гургена Маргаряна. Сафаров был осужден на пожизненное заключение без права помилования в течение 30 лет.
31 августа 2012 года Рамиль Сафаров был экстрадирован в Азербайджан и в тот же день получил помилование от президента страны.