ԱԺ-ում քննարկվել է ուրիշի փոխարեն քվեարկած պատգամավորների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի կողմից հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ այսօր ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել է նաեւ ՀՀ ՔՀԾ կողմից ՀՀ ԱԺ նախագահին ուղարկված գրությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկման ժամանակ արձանագրվել է, որ գրության մեջ հիշատակված հարցերը կանոնակարգված են «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 45-րդ, 56-րդ եւ 61-րդ հոդվածներով: Մասնավորապես, 56-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «գ» ենթակետով սահմանված է, որ պատգամավորը կարող է նիստի վարման կարգի վերաբերյալ ելույթով առաջարկել վերականգնել քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա եւ կարծիք հայտնել քվեարկության ընթացքում խախտումների մասին: Հիշատակված նիստում` քվեարկության ժամանակ, պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը, վարման կարգով ելույթ ունենալով, նշել է մեկ պատգամավորի անուն, ասելով, որ նա քվեարկել է ուրիշի փոխարեն, սակայն չի առաջարկել վերականգնել քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա: Նիստը վարողը, հաշվի առնելով քվեարկության արդյունքները, եւ այն, որ հիշատակված դեպքը էականորեն չի ազդում քվեարկության արդյունքների վրա, վերաքվեարկություն չի հայտարարել:
Ինչ վերաբերում է նիստի ընթացքում պատգամավորների կողմից թույլ տրված կանոնակարգային խախտումների մասին հիշատակումներին, փաստ է, որ բացի վերոհիշյալ դեպքից, կոնկրետ այլ պատգամավորների անուններ որեւէ պատգամավորի կողմից չեն հնչեցվել: Ուստի, նիստը վարողը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 45-րդ հոդվածի 3-րդ կետի հիմքով պատգամավորների նկատմամբ կարգապահական միջոցներ չի կիրառել` հորդորելով պատգամավորներին ուրիշի փոխարեն չքվեարկել:
Խորհրդակցության ընթացքում, կարեւորելով նման դեպքերի բացառումը, նշվեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի փոփոխության արդյունքում ստեղծվելիք էթիկայի հանձնաժողովի գործառույթներում ներառված են նաեւ պատգամավորի վարքագծի կանոններին առնչվող հարցերը, գործուն մեխանիզմներ են նախատեսված քննարկվող բացասական երեւույթները կանխելու համար:
Քննարկման արդյունքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը որոշել է դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններին` կոչ անելով աշխատանք տանել հետայսու համանման երեւույթները բացառելու համար:

В НС Армении был обсужден вопрос о нарушениях в ходе голосования
Сегодня на совещании, созванном председателем Национального Собрания Армении Самвелом Никояном, в числе других вопросов была обсуждена также   записка   Особой Следственной службы РА на имя спикера парламента.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, в ходе обсуждения констатировано, что упомянутые в записке вопросы регламентированы статьями 45, 56 и 61 Закона РА “Регламент Национального Собрания”. В частности, подпунктом “г” пункта 2 статьи 56 определено, что депутат может по порядку ведения заседания предложить восстановление итогов голосования на световом табло и выразить мнение о нарушениях в ходе голосования.
На упомянутом заседании, во время голосования, депутат Лариса Алавердян, выступая по порядку ведения, отметила имя одного депутата, который проголосовал вместо другого, однако не предложила восстановить результаты голосования на световом табло. Ведущий заседание, учитывая итоги голосования и то, что указанный случай не оказывает существенного влияния на результаты голосования, не объявил переголосование.
Что касается упоминаний о нарушениях регламента, допущенных депутатами в ходе заседания, налицо факт, что  кроме указанного случая, никем из депутатов конкретных имен других депутатов не было названо. Поэтому ведущий заседание, на основании пункта 3 статьи 45 закона РА “Регламент НС”, не применил дисциплинарных мер в отношении депутатов, всего лишь призвав их не голосовать за другого.
В ходе совещания, наряду с признанием недопустимости подобных случаев,  было отмечено, что в функции Комиссии по этике,  создаваемой согласно поправке в принятом в первом чтении законе РА “Регламент НС”, включены также вопросы, касающиеся норм поведения депутата, предусмотрены действенные механизмы предупреждения указанных негативных явлений.
В итоге дебатов  Председатель НС РА С.Никоян решил обратиться к парламентским фракциям с призывом впредь вести работу по исключению аналогичных явлений.