Սարկոզին Թուրքիային կոչ է անում վերանայել սեփական պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան հզոր պետություն լինելու համար պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Nouvelles d’Armenie-ն, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին` Ֆրանսիայի հրեաների միության ներկայացուցչական խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ամեն անգամ, երբ մեր հանրապետության տարածքում որևէ հրեա է վիրավորվում, դա մեր եռագույնի վրա մի բիծ է թողնում: Մեկ հրեայի հանդեպ ագրեսիան ոչ թե Ֆրանսիայի հրեաների, այլ 65 մլն ֆրանսիացիների խնդիրն է: Դա ոչ թե համայնքային, այլ ազգային հարց է»,- նշել է Սարկոզին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելուն` Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում այդ հարցի առնչությամբ շատ տարբեր մեկնաբանություններ են եղել: «Թուրքիան մեծ պետություն, մեծ քաղաքակրթություն է: Սակայն իրապես հզոր լինելու համար յուրաքանչյուրը պետք է նայի իր պատմությանը: Պետք է նայել պատմության ինչպես մութ, այնպես էլ լուսավոր հատվածներին»,- ընդգծել է Սարկոզին:
Նրա ներկայացմամբ` Ֆրանսիան դա արել է ստրկության, Վիշիի ֆաշիստական կառավարության և այլ հարցերում: «Թուրքիայի համար ավելի պատվաբեր կլինի վերանայել սեփական պատմությունը: Մենք դա Թուրքիային ասում ենք որպես ընկեր պետության»,- հավելել է Սարկոզին:
Դիմելով հավաքված հրեական համայնքի ներկայացուցիչներին` Ֆրանսիայի նախագահը հարց է ուղղել, թե ինչ կզգային նրանք, եթե Հոլոքոստի ժխտումը թույլատրելի լիներ: «Մենք դա թույլ չենք տալիս: Այստեղ ոչ թե նախընտրության, այլ համոզմունքների հարց է»,- եզրափակել է Սարկոզին:

Nicolas Sarkozy calls on Turkey to face its own history
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS: For becoming a powerful state Turkey must face its history, President of France Nicolas Sarkozy stated at the meeting with the representatives of the Jewish Union of France, Armenpress reports, citing Nouvelles d'Armenie.
"Every time when a Jewish is being offended in the territory of our republic, it leaves a spot on our flag. Aggression against one Jewish is not the issue of French Jewish only but the issue of 65 million of French people. It is not a community but national issue," Sarkozy said.
Referring to the criminalization of denial of the Armenian Genocide, President of France noted that different comments have been voiced in connection with it. "Turkey is a big state, it is a big civilization. But for being really powerful each must view its history. It is necessary to view both dark and bright pages of the history," Sarkozy stressed.
"It will be more honorable for Turkey to review its own history. We are telling it to Turkey as a friend state," President of France added.
Addressing to the representatives of the Jewish community President of France asked them what they would have felt if it was allowed to deny Holocaust. "We do not allow it. It is not an issue of preference but issue of convictions," Sarkozy concluded.