Սարկոզին Թուրքիային կոչ է անում վերանայել սեփական պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան հզոր պետություն լինելու համար պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Nouvelles d’Armenie-ն, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին` Ֆրանսիայի հրեաների միության ներկայացուցչական խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ամեն անգամ, երբ մեր հանրապետության տարածքում որևէ հրեա է վիրավորվում, դա մեր եռագույնի վրա մի բիծ է թողնում: Մեկ հրեայի հանդեպ ագրեսիան ոչ թե Ֆրանսիայի հրեաների, այլ 65 մլն ֆրանսիացիների խնդիրն է: Դա ոչ թե համայնքային, այլ ազգային հարց է»,- նշել է Սարկոզին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելուն` Ֆրանսիայի նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում այդ հարցի առնչությամբ շատ տարբեր մեկնաբանություններ են եղել: «Թուրքիան մեծ պետություն, մեծ քաղաքակրթություն է: Սակայն իրապես հզոր լինելու համար յուրաքանչյուրը պետք է նայի իր պատմությանը: Պետք է նայել պատմության ինչպես մութ, այնպես էլ լուսավոր հատվածներին»,- ընդգծել է Սարկոզին:
Նրա ներկայացմամբ` Ֆրանսիան դա արել է ստրկության, Վիշիի ֆաշիստական կառավարության և այլ հարցերում: «Թուրքիայի համար ավելի պատվաբեր կլինի վերանայել սեփական պատմությունը: Մենք դա Թուրքիային ասում ենք որպես ընկեր պետության»,- հավելել է Սարկոզին:
Դիմելով հավաքված հրեական համայնքի ներկայացուցիչներին` Ֆրանսիայի նախագահը հարց է ուղղել, թե ինչ կզգային նրանք, եթե Հոլոքոստի ժխտումը թույլատրելի լիներ: «Մենք դա թույլ չենք տալիս: Այստեղ ոչ թե նախընտրության, այլ համոզմունքների հարց է»,- եզրափակել է Սարկոզին:

Николя Саркози коснулся вопроса криминализации отрицания Геноцида армян на встрече с представителями еврейской общины Франции
Николя Саркози коснулся вопроса криминализации отрицания Геноцида армян на
встрече с представителями еврейской общины Франции
Турция, чтобы быть сильным государством, должна принять собственную историю. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Nouvelles d’Armenie, об этом заявил президент Франции Николя Саркози во время встречи с представительским советом Союза евреев Франции.
«Каждый раз, когда на территории нашей Республики наносится оскорбление какому-либо еврею, это оставляет тень на нашем триколоре. Агрессия против одного еврея – это проблема не только евреев Франции, но и 65 млн французов. Это проблема не общинная, а национальная, - сказал Саркози
Коснувшись криминализации отрицания Геноцида армян, президент Франции отметил, что в последний период звучали самые разные комментарии по этому вопросу. «Турция – большое государство и большая цивилизация. Однако, чтобы быть  действительно сильным, каждый должен принять свою историю Необходимо видеть как черные, так и светлые страницы своей истории», - подчеркнул Саркози.
По его словам, Франция это сделала в вопросе своего колонизаторского прошлого, фашистского правительства Виши и в других вопросах. «Для Турции достойнее пересмотреть собственную историю. Мы говорим это Турции как дружественное государство», - добавил Саркози.
Обращаясь к представителям еврейской общиы, Николя Саркози спросил их, что бы они почувствовали, если бы отрицание Холокоста не запрещалось и сам же ответил: «Мы этого не допускаем, здесь вопрос не предпочтений, а убеждений», - сказал Саркози в заключение.