Հայաստանը Ֆրանսիայում կունենա ռազմական կցորդ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում Հայաստանը երբևէ չի ունեցել ռազմական կցորդ և արդեն որոշում է կայացվել, որ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանատանը լինելու է նաև ռազմական կցորդ պաշտոն: Այն հնարավորություն կտա Ֆրանսիայի հետ ավելի խորը համագործակցել նաև ռազմական ոլորտում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին այսօր նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարանում դասախոսական կազմի և ուսանողության հետ հանդիպման ժամանակ:
«Մենք այնպիսի տարածաշրջանում ենք ապրում, որտեղ կենտրոնանում են մի շարք պետությունների շահեր: Հաշվի առնելով այդ գործոնը` Հայաստանն ամուր կապեր է հաստատել ու հաջողությամբ համագործակցում է երկու կարևորագույն անվտանգության համակարգերի` ՀԱՊԿ և ՆԱՏՕ-ի հետ: Միաժամանակ Հայաստանը առանձին-առանձին ռազմական ոլորտում հարաբերություն է հաստատել եվրոպական մի շարք պետությունների հետ»,- նշեց նախարար Օհանյանը` ընդգծելով, որ Ֆրանսիայում ռազմական կցորդի պաշտոնի ներդրումը հնարավորություն է պաշտոնական մակարդակում ավելի խորն ու բազմակողմանի լուծումներ գտնելու նաև երկկողմ ռազմական հարցերում:

В посольстве РА во Франции будет учреждена должность военного атташе
ЕРЕВАН, 31 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Армения никогда не имела военных атташе во Франции и уже приняла решения, что в посольстве РА во Франции будет учреждена должность военного атташе, что позволит более глубоко сотрудничать с Францией в военной сфере.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе встречи со студентами Французского университета в Армении.
«Мы живем в таком регионе, где сконцентрированы интересы ряда государств. Учитывая данный факт, Армения создала крепкие связи и сотрудниочает с двумя важнейшими системами безопасности – ОДКБ и НАТО. А также Армения создала отношения в военной сфере с отдельными европейскими странами», - отметил министр, подчеркнув, что наличие военного атташе во Франции позволит на официальном уровне найти более глубокие и разносторонние решения в двусторонних военных вопросах.