ՄԱԿ-ի ՊԳԿ-ի կողմից մեկնարկել է արցախահայության աջակցության նոր ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ի պատասխան 2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 էթնիկ հայերի տեղահանմանը, Միացյալ ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) սկսել է ծրագիր, որի նպատակն է աջակցել փախստականների տնային տնտեսություններին Հայաստանում գյուղատնտեսական հողերին հասանելիություն ունենալու հարցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՊԳԿ հայաստանյան ներկայացուցչության գրասենյակը։
Տեղահանվածներից շատերը, ովքեր նախկինում զբաղվել են գյուղատնտեսական գործունեությամբ, վերաբնակվել են Հայաստանի գյուղական բնակավայրերում, որտեղ գյուղատնտեսությունն իրենց ապրուստի հիմնական միջոցն է:
2023 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Տավուշի մարզի գյուղական բնակավայրերում վերջերս բնակություն հաստատած փախստական ընտանիքների հետ ՊԳԿ-ի ներքին համատեքստի վերլուծության շրջանակում հարցազրույցներ են անցկացվել՝ գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու հարցում նրանց հետաքրքրությունը բարձրացնելու նպատակով: Այս վերլուծության արդյունքն օգտագործվել է նույնականացնելու Տավուշի մարզի այն բնակավայրերը,որտեղ գյուղատնտեսական հողերի հասանելիությամբ հետաքրքրված ամենաշատ թվով փախստականներ կան։
Այս ծրագիրը, որը պաշտոնապես մեկնարկել է 2024 թվականի հունվարին, նպատակ ունի հեշտացնել փախստական ընտանիքների համար հողի հասանելիությունը՝ միաժամանակ խթանելով տեղական գյուղատնտեսական արտադրությունը ներքին սպառման համար: Նպատակային աջակցության միջոցով ՊԳԿ-ն ձգտում է կապեր հաստատել տեղական արժեշղթաների հետ եւ ապահովել սոցիալական համախմբվածությունը համայնքներում:
Ծրագրի սկզբնական փուլում՝ 2024 թվականի փետրվարին եւ մարտին, ՊԳԿ-ն սերտորեն համագործակցել է Տավուշի եւ Լոռու մարզերի երեք բնակավայրերի փախստականների տնային տնտեսությունների հետ: Վեց փախստական տնային տնտեսություններ Տավուշ բնակավայրում եւ ութը՝ Չինարիում, հաստատել են իրենց շահագրգռվածությունը գյուղատնտեսական հողեր ձեռք բերելու հարցում: Բացի այդ, ջանքեր են գործադրվում կապ հաստատելու մասնավոր հողատերերի հետ, ովքեր չեն օգտագործում իրենց հողերը, պարզելու, արդյոք նրանք շահագրգռված կլինեն վարձակալությամբ հանձնել փախստականներին իրենց տնային տնտեսությունները։
Հողամասերի վարձակալության առաջին տաս պայմանագրերը ներկայումս նախապատրաստական փուլում են, ստորագրումը նախատեսվում է 2024 թվականի ապրիլին: Աչաջուր բնակավայրում կան որոշ փախստական ընտանիքներ, որոնք հետաքրքրված են հողի հասանելիության ծրագրով: Հողատերերի եւ փախստականների տնային տնտեսությունների միջեւ պոտենցիալ համընկնումների հայտնաբերման գործընթացի հետ միաժամանակ, ՊԳԿ-ն նաեւ բացահայտում եւ քարտեզագրում է փախստականների տնային տնտեսությունների լրացուցիչ պահանջները՝ կապված գյուղատնտեսական արտադրություն սկսելու հետ:
«Ծրագրի նպատակն է կայուն լուծում տալ փախստականների տնային տնտեսությունների միջոցով վերականգնելու իրենց կյանքը եւ ապրուստը: Հեշտացնելով գյուղատնտեսական հողերի հասանելիությունը եւ տրամադրելով անհրաժեշտ աջակցություն՝ մենք նպատակ ունենք հզորացնել այդ տնային տնտեսությունների կարողություները՝ գյուղատնտեսական արտադրությամբ զբաղվելու, ինչպես նաեւ Հայաստանում գյուղատնտեսական արտադրանքի ավելացմանը նպաստել», ասում է նախագծի տեխնիկական համակարգող Վահան Ամիրխանյանը։
Չնայած մարտահրավերներին, ինչպիսիք են հողատերերի միջեւ ժառանգության չլուծված խնդիրները եւ օտարերկրյա քաղաքացիների համար հողի սեփականության իրավունքի սահմանափակումները, ՊԳԿ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ վարձակալության պայմանագրերը հեշտացնելու եւ փախստականների տնային տնտեսությունների կարիքները հոգալու հարցում:
Ապագայում ՊԳԿ-ն կշարունակի Տավուշի եւ Լոռու մարզերում փախստականներին աջակցելու ուղղությամբ իր աշխատանքը: ՊԳԿ-ն սերտորեն համագործակցում է զարգացման ոլորտում իր գործընկերների հետ՝ բավարարելու փախստականների տնային տնտեսությունների քարտեզագրված կարիքները եւ խթանելու գյուղատնտեսության զարգացումը Հայաստանում:

Проект ФАО помогает семьям беженцев из НК получить в Армении доступ к
В ответ на перемещение более 100 000 этнических армян из Нагорного Карабаха в конце сентября 2023 года Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО) запустила проект, направленный на поддержку семей беженцев в Армении в доступе к сельскохозяйственным землям. Многие из этих перемещенных лиц, занимавшихся сельскохозяйственной деятельностью, переселились в сельские районы Армении, где сельское хозяйство является их основным средством существования.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ФАО, в ноябре-декабре 2023 года в рамках внутреннего контекстного анализа под руководством ФАО были опрошены семьи беженцев, недавно поселившиеся в сельских районах Тавушской области, с целью выяснения их интереса к участию в сельскохозяйственной деятельности. Результаты этого анализа были использованы для выявления населенных пунктов в Тавуше, где потенциально больше всего семей беженцев, заинтересованных в получении доступа к сельскохозяйственным землям.
Этот проект, официально запущенный в январе 2024 года, направлен на облегчение доступа к земле для семей беженцев и одновременное увеличение местного сельскохозяйственного производства для внутреннего потребления. Посредством адресной поддержки ФАО стремится установить связи с местными производственно-сбытовыми цепочками и обеспечить социальную сплоченность внутри общин.
На начальном этапе проекта, который начался в феврале и марте 2024 года, ФАО тесно работала с семьями беженцев в трех населенных пунктах Тавушской и Лорийской областей. Шесть семей беженцев в Тавуше и восемь в Чинари подтвердили свою заинтересованность в доступе к сельскохозяйственным землям. Кроме того, предпринимаются попытки связаться с частными землевладельцами, которые не используют свою землю, и узнать, заинтересованы ли они в сдаче ее в аренду семьям беженцев. В настоящее время готовятся договоры аренды первых десяти земельных участков, которые, как ожидается, будут подписаны в апреле 2024 года. В населенном пункте Ачаджур проживают несколько семей беженцев, которые в настоящее время заинтересованы в доступе к земле. Одновременно с этим, по мере продвижения процесса выявления потенциальных совпадений между землевладельцами и домохозяйствами беженцев, ФАО также выявляет и составляет план дополнительных потребностей домохозяйств беженцев, связанных с началом сельскохозяйственного производства.
«Проект направлен на предоставление домохозяйствам беженцев устойчивого решения по восстановлению своей жизни и средств к существованию. Облегчая доступ к сельскохозяйственным землям и предоставляя необходимую поддержку, мы стремимся предоставить этим семьям возможность участвовать в сельскохозяйственном производстве и способствовать увеличению сельскохозяйственного производства в Армении» - сказал технический координатор проекта Ваан Амирханян.
Несмотря на такие проблемы, как нерешенные проблемы наследования среди землевладельцев и ограничения на владение землей для иностранных граждан, ФАО по-прежнему привержена содействию заключению договоров аренды и удовлетворению потребностей семей беженцев.
В дальнейшем ФАО продолжит свою работу по поддержке беженцев в Тавушской и Лорийской областях, при этом проектная деятельность уже идет полным ходом. ФАО будет тесно сотрудничать с партнерами по развитию для удовлетворения выявленных потребностей семей беженцев и содействия развитию сельского хозяйства в Армении.