Բրիտանական ընտանիքի անդամը՝ դքսուհի Սոֆին, ռազմական գործողությունների ընթացքում առաջին այցն է կատարել Ուկրաինա
Բրիտանական ընտանիքի անդամը՝ դքսուհի Սոֆին, ռազմական գործողությունների
ընթացքում առաջին այցն է կատարել Ուկրաինա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էդինբուրգի դքսուհի Սոֆին այցելել է Ուկրաինա, որտեղ հանդիպում է ունեցել նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և նրա կնոջ հետ։ Սա բրիտանական արքայական ընտանիքի անդամի առաջին այցն է Ուկրաինա 2022 թվականին Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողություններից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
59-ամյա Սոֆին, որը Չարլզ 3-րդ թագավորի կրտսեր եղբոր՝ արքայազն Էդվարդի կինն է, անակնկալ այց է կատարել Ուկրաինա Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության անունից։ Ըստ Բուքինգհեմյան պալատի տարածած հայտարարության՝ դքսուհին Ուկրաինայում է՝ համերաշխություն ցույց տալու պատերազմից տուժածներին, ինչպես նաև որպես հակամարտությունների ընթացքում սեռական բռնությունների ենթարկվածներին պաշտպանելու իր աշխատանքի մի մաս։
01111.jpg (53 KB)
Դքսուհի Սոֆին հարգանքի տուրք է մատուցել Կիևից ոչ հեռու գտնվող Բուչա քաղաքում զոհվածների հիշատակին․ ռուսական ուժերին մեղադրում են այնտեղ ենթադրյալ պատերազմական հանցագործությունների մեջ։
af5711f0-0664-11ef-a4af-9fb07d3c4680.jpg (34 KB)
Նա նաև հանդիպել է հակամարտության ընթացքում սեռական բռնությունների և կտտանքների ենթարկվածների հետ, ինչպես նաև երեխաների հետ, որոնք ռազմական գործողությունների ընթացքում բաժանվել էին իրենց ընտանիքներից։
Դքսուհի Սոֆին նախկինում այցելել է Կոսովո, Սիերա Լեոնե, Հարավային Սուդան, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն և Կոլումբիա, որտեղ ևս հանդիպել է հակամարտությունների ընթացքում սեռական բռնություններից տուժածների հետ։

Duchess Sophie visits Ukraine in first trip by British royal since start of war
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. Sophie, Britain's Duchess of Edinburgh, has visited Ukraine, meeting with President Volodymyr Zelenskiy and his wife in the first trip to the country by a British royal since the conflict with Russia began, Reuters reports citing a statement by Buckingham Palace.
Sophie, 59, the wife of King Charles' youngest brother Prince Edward, made the surprise visit on behalf of Britain's Foreign Office to show solidarity with those impacted by the war and as part of her work to champion survivors of conflict-related sexual violence, the palace said in a statement.
The foreign office said Sophie paid her respects to those who lost their lives in Bucha, a town near Kyiv where Russian forces are accused of committing war crimes.
She met with survivors of conflict-related sexual violence and survivors of torture, the ministry said, and children who had been returned to Ukraine after being separated from their families and taken to Russia, the report adds. She also met female volunteers who have helped their communities cope with the aftermath of attacks with mental healthcare activities for children.
Sophie's trip to Ukraine follows previous visits she has made to countries including Kosovo, Sierra Leone, South Sudan, the Democratic Republic of the Congo and Colombia to hear first-hand testimonies from victims of conflict-related sexual violence.