Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի հանցագործություններից է․ Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդո
Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի
հանցագործություններից է․ Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդո
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի իտալացի պատգամավոր Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդոն շեշտում է՝ 109  տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի հանցագործություններից է։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատգամավորը նշել է, որ  տարիներ շարունակ տևած մահապատիժները, բռնի տեղահանումները և բոլոր տեսակի վայրագությունները երկար ժամանակ թաքնված են մնացել։ Նա ցավ է հայտնել, որ Ցեղասպանության փաստը դեռ հերքվում է մեծ թվով դերակատարների կողմից։
«Միջազգային հանրության կողմից այդ հանցագործությունների ճանաչումն ու միանշանակ դատապարտումը կարևոր են ոչ միայն զոհերին արդարադատության տուրք մատուցելու համար, այլև անցյալի կրկնումը կանխելու համար», - ասել է Կաստալդոն՝ հավելելով, որ բոլորն էլ գիտեն, թե այս վերջին տարիներին ինչ մարտահրավերների է բախվել հայ ժողովուրդը:
«Այժմ մենք բոլորս միասին պետք է աշխատենք, որպեսզի վերջ դնենք այս տառապանքներին: Մենք պետք է միասին աշխատենք տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության համար։ Մենք բոլորս միասին պետք է աշխատենք հայ ժողովրդի բարեկեցիկ ապագայի համար, ապագա, որը կա և պետք է լինի մեր ընդհանուր եվրոպական ընտանիքում», - եզրափակել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը։

Armenian Genocide is the most heinous crime committed in human history - Fabio Massimo Castaldo
BRUSSELS, APRIL 24, ARMENPRESS. 109 years have passed since the beginning of one of the most heinous crimes committed in human history: the Armenian Genocide,  Fabio Massimo Castaldo, Italian member of the European Parliament said.
In an interview with Armenpress Brussels Correspondent, Castado noted that two years of indiscriminate executions, forced deportations, and all kinds of atrocities have remained hidden for too long, and are still denied by too many actors.
“It is paramount that the whole international community recognizes and condemns these crimes unequivocally, not only to give justice to the victims but also to ensure that the past will not repeat itself.
We all know the hurdles that the Armenian people have had to endure in these last years, the crimes committed against them, and the risks for further atrocities. Now, we must all work together to put an end to these sufferings.
We must work together towards peace, security, and stability in the region. We must all work together for a prosperous future for the Armenian people, a future that is and must be within our common European family,'' said the Italian member of the European Parliament.