Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի հանցագործություններից է․ Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդո
Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի
հանցագործություններից է․ Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդո
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի իտալացի պատգամավոր Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդոն շեշտում է՝ 109  տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի հանցագործություններից է։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատգամավորը նշել է, որ  տարիներ շարունակ տևած մահապատիժները, բռնի տեղահանումները և բոլոր տեսակի վայրագությունները երկար ժամանակ թաքնված են մնացել։ Նա ցավ է հայտնել, որ Ցեղասպանության փաստը դեռ հերքվում է մեծ թվով դերակատարների կողմից։
«Միջազգային հանրության կողմից այդ հանցագործությունների ճանաչումն ու միանշանակ դատապարտումը կարևոր են ոչ միայն զոհերին արդարադատության տուրք մատուցելու համար, այլև անցյալի կրկնումը կանխելու համար», - ասել է Կաստալդոն՝ հավելելով, որ բոլորն էլ գիտեն, թե այս վերջին տարիներին ինչ մարտահրավերների է բախվել հայ ժողովուրդը:
«Այժմ մենք բոլորս միասին պետք է աշխատենք, որպեսզի վերջ դնենք այս տառապանքներին: Մենք պետք է միասին աշխատենք տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության համար։ Մենք բոլորս միասին պետք է աշխատենք հայ ժողովրդի բարեկեցիկ ապագայի համար, ապագա, որը կա և պետք է լինի մեր ընդհանուր եվրոպական ընտանիքում», - եզրափակել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը։

Геноцид армян - самое ужасное преступление в истории человечества: Фабио Массимо Кастальдо
Депутат Европейского парламента от Италии Фабио Массимо Кастальдо подчеркнул, что Геноцид армян, произошедший 109 лет назад, является одним из самых ужасных преступлений в истории человечества.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» в Брюсселе депутат отметил, что продолжающиеся годами казни, насильственные депортации и всевозможные зверства долгое время оставались скрытыми. Он выразил сожаление по поводу того, что факт Геноцида все еще отрицается большим количеством действующих лиц.
«Признание и однозначное осуждение этих преступлений международным сообществом важно не только для того, чтобы дать дань памяти жертвам, но и для предотвращения повторения прошлого», - сказал Кастальдо, добавив, что все знают, с какими вызовами столкивается армянский народ в последние годы.
«Теперь мы все должны работать вместе, чтобы положить конец этим страданиям. Мы должны работать вместе во имя мира, безопасности и стабильности в регионе. Мы все должны работать вместе для процветающего будущего армянского народа, будущего, которое есть и должно быть в нашей общей европейской семье», - заключил депутат Европарламента.