Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են 360 մլն դոլար, ԵԱՏՄ–ից զուտ հոսքերի ծավալը 58 մլն է
Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են 360 մլն դոլար,
ԵԱՏՄ–ից զուտ հոսքերի ծավալը 58 մլն է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում նախորդ տարվա հունվար–սեպտեմբերին օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են շուրջ 360 մլն դոլար, ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է շուրջ 58 մլն դոլար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկմանը։
«2023 թվականի հունվար–սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է շուրջ 278 մլն դոլար, նույն ժամանակահատվածում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են շուրջ 360 մլն դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է շուրջ 58 մլն դոլար»,–ասաց Պապոյանը։
2022թ ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է 451․5 մլն դոլար։ ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է շուրջ 364 մլն դոլար, գլխավորապես ՌԴ–ից են այդ ներդրումները։ Նույն ժամանակահատվածում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են 417 մլն դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է 250 մլն դոլար։

Прямые иностранные инвестиции в Армению составили $360 миллионов, объем потоков из ЕАЭС - 58 миллионов
Прямые иностранные инвестиции в Армению составили $360 миллионов, объем
потоков из ЕАЭС - 58 миллионов
Прямые иностранные инвестиции в Армению в январе-сентябре прошлого года составили около $360 миллионов, объем инвестиций из стран ЕАЭС составил около $58 миллионов.
Как передает «Арменпресс», об этом министр экономики Геворг Папоян заявил в ходе обсуждения в комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции отчета о ходе и результатах выполнения постановлений правительства РА на 2021-2026 гг. в 2023 году.
«За январь-сентябрь 2023 года объем потоков иностранных инвестиций в реальный сектор экономики РА составил около $278 миллионов, за тот же период прямые иностранные инвестиции составили около $360 миллионов, из которых объем прямых потоков из стран ЕАЭС составил около $58 миллионов», - сказал Папоян.
В 2022 году объем прямых потоков иностранных инвестиций в реальный сектор экономики РА составил $451,5 миллиона. Объем прямых потоков иностранных инвестиций стран ЕАЭС составил около $364 миллионов, преимущественно из России. За этот же период прямые иностранные инвестиции составили $417 миллионов, из них объем прямых иностранных инвестиций странами ЕАЭС составил $250 миллионов.