Պուտինն առաջին անգամ խոսել է բանտում մահացած ընդդիմադիր գործիչ Նավալնիի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր նախընտրական շտաբում անցկացված մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի մահվանը՝ առաջին անգամ արտաբերելով նրա ազգանունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ռուսական լրատվամիջոցները նշում են, որ Պուտինի խոսքով՝ Ալեքսեյ Նավալնիի մահը տխուր իրադարձություն էր, բայց «նման բաներ պատահում են»:
«Ինչ վերաբերում է պարոն Նավալնիին, այո՛, նա հեռացել է կյանքից։ Դա միշտ ցավալի իրադարձություն է։ Մեզ մոտ այլ դեպքեր էլ են եղել, երբ մարդիկ հեռացել են կյանքից։ Մի՞թե ԱՄՆ-ում նման բան չի պատահել։ Պատահել է և բազմիցս», - ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որը մարտի 17-ին ավարտված ընտրությունների նախնական արդյունքներով ստացել է ձայների 87,3 %-ը, նաև ասել է, որ Նավալնիի մահվանից առաջ համաձայնել էր նրան փոխանակել Արևմուտքում բանտարկված մարդկանց հետ։
«Ի դեպ, ասեմ ձեզ, անսպասելի կլինի, բայց պարոն Նավալնիի մահից մի քանի օր առաջ որոշ գործընկերներ ինձ ասացին, ոչ վարչակազմի անդամներ, որոշ մարդիկ ասացին, որ մտահղացում կա պարոն Նավալնիին փոխանակել որոշ մարդկանց հետ, որոնք անազատության մեջ են արևմտյան երկրներում: Դուք կարող եք հավատալ ինձ, կարող եք չհավատալ: Ինձ հետ խոսողը դեռ չէր ավարտել իր նախադասությունը, երբ ես ասացի՝ համաձայն եմ, միայն մի պայմանով՝ մենք նրան կփոխանակենք, բայց նա չպետք է վերադառնա, թող մնա այնտեղ», - ասել է ՌԴ նախագահը։
Այն, որ Պուտինին նման գործարք է առաջարկվել, ավելի վաղ հայտնել էին ընդդիմադիր գործչի համախոհները։ Մասնավորապես, փետրվարի 26-ին հետաքննող լրագրող, Նավալնիի համախոհ Մարիա Պևչիխն ասել էր, որ տեղյակ էր քննարկումների մասին, ըստ որոնց Նավալնին ԱՄՆ երկու քաղաքացիների հետ միասին, իբր, կարող էր փոխանակվել Գերմանիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Վադիմ Կրասիկովի հետ:
Պևչիխը չի նշել ԱՄՆ այն քաղաքացիների անունները, որոնք կարող էին փոխանակվել Նավալնիի հետ միասին։ Լրատվամիջոցները ենթադրում են, որ խոսքը ամերիկացի վետերան Փոլ Ուիլանի և Wall Street Journal-ի լրագրող Էվան Գերշկովիչի մասին է։ Երկուսն էլ Ռուսաստանում մեղադրվում են լրտեսության մեջ։
Կրասիկովը ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել Գերմանիայում 2021 թվականին։ 2019 թվականին նա Բեռլինում կրակել և սպանել է չեչնիացի նախկին դաշտային հրամանատար Զելիմխան Խանգոշվիլիին։
Ալեքսեյ Նավալնին մահացել է փետրվարի 16-ին Ռուսաստանի քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում։ Դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո հայտարարվել է, որ մահը վրա է հասել բնական պատճառներով։ Նավալնիի ընտանիքը և արևմտյան ղեկավարները Նավալնիի մահվան մեջ մեղադրում են ՌԴ նախագահին։

YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin said at a late-night news conference after early results indicated he had won the presidential election in a landslide, that he supported an idea to release opposition leader Alexei Navalny in a prisoner exchange just days before he died, the Guardian reports.
“Believe it or not, but the person talking to me didn’t even finish their sentence when I said ‘I agree’. But unfortunately, whatever happened, happened,” Putin said.
It was the first time Putin has commented on Navalny since his death, which he called a “sad event”.
“I agreed under one condition: we swap him, and he doesn’t come back. But such is life,” said Putin. “When things like that happen you cannot do anything about it – that’s life.”
Navalny’s allies last month also said that talks with Russian and Western officials about a prisoner swap involving Navalny were underway. The politician’s longtime associate Maria Pevchikh said the talks were in their final stages just days before the Kremlin critic’s sudden and unexplained death in an Arctic penal colony on February 16.
Pevchikh claimed that there was a plan to swap Navalny and two U.S. citizens held in Russia for Vadim Krasikov, Associated Press reports. He was serving a life sentence in Germany for the 2019 killing in Berlin of Zelimkhan “Tornike” Khangoshvili, a 40-year-old Georgian citizen of Chechen descent.
She didn’t identify the U.S. citizens that were supposedly part of the deal. There are several in custody in Russia, including Wall Street Journal reporter Evan Gershkovich, arrested on espionage charges, and Paul Whelan, a corporate security executive from Michigan, convicted of espionage and serving a long prison sentence.