Իրանը 6 նավթահանքերի զարգացման պայմանագրի շրջանակներում օրական 400 հազար բարելով կավելացնի նավթի արդյունահանումը
Իրանը 6 նավթահանքերի զարգացման պայմանագրի շրջանակներում օրական 400
հազար բարելով կավելացնի նավթի արդյունահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի ազգային նավթային ընկերության գլխավոր տնօրենը 6՝ Ազադեղանի, Ազեր 2-ի, Սումարի, Սամանի, Դելավարանի և Մասջեդ-Սոլեյմանի նավթահանքերի զարգացման վերին պայմանագրերի ստորագրման արարողության ժամանակ հայտարարել է, որ դրանք կնքվել են 13 միլիարդ դոլարի չափով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA-ն, նշված պայմանագրերի ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել մարտի 17-ին՝ առաջին փոխնախագահի, նավթի նախարարի և Ազգային նավթային ընկերության գլխավոր տնօրենի մասնակցությամբ:
Ազգային նավթային ընկերության գլխավոր տնօրեն Մոհսեն Հոջաստե Մեհրը հայտարարել է. «Այս պայմանագրերը կավելացնեն նավթի արդյունահանումը 400 հազար բարելով և այդ տարածքներից նավթի առաքումը օրական մինչև 620 հազար բարելով»:
Նա նաև ասել է. «Արդյունահանման ավելացումից ավելացված արժեքը կկազմի տարեկան 15 միլիարդ դոլար, և այս բոլոր ներդրումային ծրագրերը կֆինանսավորվեն բանկերի կողմից՝ որպես ներդրողների»:
Փոխնախարարը հավելել է. «Այս նախագծում մենք պետք է ներառենք 650 նոր կամ վերակառուցված հորատանցքեր և այդ տարածքներում տեղադրենք 50 հորատման կայանք»:
Մոհսեն Հոջաստե Մեհրը շարունակել է. «Այս պայմանագրերի կատարումը կհանգեցնի 66 հազար ուղղակի և անուղղակի աշխատատեղերի ստեղծմանը, ինչպես նաև 250 միլիոն դոլար կծախսվի սոցիալական պարտավորությունների վրա»:

Иран увеличит добычу нефти на 400 тысяч баррелей в день в рамках контракта по развитию 6 нефтяных месторождений
Генеральный директор Национальной нефтяной компании Ирана на церемонии подписания верхних контрактов по развитию 6 нефтяных месторождений – Азадеган, Азер 2, Сумар, Саман, Делаваран и Масджед-Солейман заявил, что этот контракт был подписан на сумму 13 миллиардов долларов.
Как передает Арменпресс со ссылкой на IRNA, церемония подписания указанных контрактов состоялась 17 марта при участии первого вице-президента, министра нефти и генерального директора Национальной нефтяной компании.
Мохсен Ходжасте Мехр, генеральный директор Национальной нефтяной компании, заявил: «Эти контракты увеличат добычу нефти на 400 тысяч баррелей и доставку нефти из этих районов до 620 тысяч баррелей в день».
Он так же сказал: «Добавленная стоимость от увеличения добычи составит 15 миллиардов долларов в год, и все эти инвестиционные проекты будут финансироваться банками в качестве инвесторов».
Заместитель министра добавил: «В этом проекте нам нужно будет включить 650 новых или реконструированных скважин и разместить 50 буровых установок в этих районах».
Ходжасте Мехр продолжил: «Выполнение этих контрактов приведет к созданию 66 тысяч прямых и косвенных рабочих мест и также будет потрачено 250 миллионов долларов на социальные обязательства».