«Թումո»-ն կվերակառուցի Գյումրու շուկան և կհիմնադրի միջազգային խոհարարական դպրոց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը մարտի 11-ին ստորագրել են համաձայնագիր, ըստ որի՝ ԵՄ-ն կտրամադրի 2.5 միլիոն եվրո՝ Գյումրու հին շուկայի վերակառուցման, միջազգային խոհարարական դպրոցի հիմնադրման և տնտեսական զարգացման խթանմանն ուղղված երկարաժամկետ ծրագրի իրականացման համար: Ի հավելումն ԵՄ ֆինանսավորման, նախագիծը կիրականացվի նաև «Թումո»-ի աջակիցներ Ջուդիթ Սարյանի և Վիկտոր Զարուգյանի, ինչպես նաև «Ճոն և Հասմիկ Մկրտիչեան» հիմնադրամի (JHM) աջակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Թումո»-ից, ծրագրի նպատակն է Գյումրին դիրքավորել որպես տուրիզմի և խոհարարության տարածաշրջանային կենտրոն՝ մեկտեղելով հայկական խոհանոցի ժառանգությունն ու նորարարական մոտեցումները:
unnamed.jpg (176 KB)
Նկարը՝ Lyfe ֆրանսիական դպրոցից
Ըստ աղբյուրի՝ ծրագրի մեխը միջազգային մակարդակի կրթություն ապահովող խոհարարական դպրոցն է, որի ուսումնական ծրագրի մշակման նպատակով Թումոն համագործակցում է հեղինակավոր Institut Lyfe ֆրանսիական դպրոցի հետ (նախկինում՝ Institut Paul Bocuse)՝ Հայաստան բերելով խոհարարական կրթության լավագույն փորձն ու համաշխարհայնորեն ճանաչված մոտեցումները: Ավելին, երկամյա կրթական ծրագիրն ավարտած լավագույն ուսանողները հնարավորություն կստանան ուսումը շարունակել Institut Lyfe-ում՝ ֆրանսիական Լիոն քաղաքում:
«Հայ խոհարարների նոր սերնդի զարգացման նպատակով կստեղծվի յուրահատուկ կրթական փորձառություն, որում ֆրանսիական աշխարհահռչակ դպրոցի ուսումնական ծրագիրը կհամալրվի «Թումո» ստուդիաների՝ արդեն Հայաստանում փորձված մոտեցումների հետ: Ուսանողները հիմնական ուսուցումը կհամատեղեն միջազգային փորձագետների կողմից իրականացվող աշխատարանների հետ»,- նշում է Մարի Լու Փափազյանը:
Նշվում է, որ դպրոցում բարձրակարգ խոհարարական հմտություններ ստանալու հնարավորություն կունենան տարեկան 30 ուսանողներ, որոնց մեծ մասը կստանան կրթաթոշակ և կսովորեն անվճար:
«Այս ծրագիրը նոր էջ կբացի Գյումրու տնտեսության համար: Տեղի բնակիչներին, հատկապես երիտասարդներին և ձեռներեցներին նոր հմտություններ և հնարավորություններ տրամադրելով՝ մենք օգնում ենք Գյումրուն իրացնել իր հսկայական ներուժը: ԵՄ-ն հպարտ է աջակցել նախաձեռնությունների, որոնք զարգացնում են մարդկային կապիտալը և խթանում կայուն տնտեսական առաջընթաց Հայաստանի մարզերում: Շնորհակալություն ենք հայտնում «Թումո»-ին և Գյումրու քաղաքապետարանին՝ ծրագրի իրականացմանն ուղղված համագործակցության համար», – նշել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
unnamed (1).png (1.74 MB)
«Թումո»-ի տեղեկացմամբ՝ ծրագիրը կիրականացվի Գյումրու հին շուկայի տարածքում. տարիներ շարունակ լքված և գրեթե ամբողջությամբ ավերված շուկայի շենքը «Թումո»-ի կողմից կվերակառուցվի և կվերածվի կրթական, խոհարարական և տնտեսական զարգացման հանգույցի, որտեղ, ի թիվս խոհարարական դպրոցի, կտեղակայվեն.
• կրթական տարածքներ աշխատարանների և այլ ուսումնական միջոցառումների անցկացման համար
• առևտրի տաղավարներ, որոնք տեղի առևտրականներին հնարավորություն կտան աշխատել ապահով և հիգիենիկ պայմաններում
• ռեստորաններ
• արվեստի գործերի և ձեռագործ իրերի խանութներ
• փառատոնների, համերգների, տոնավաճառների և տուրիստական միջոցառումների անցկացման տարածք։
Նշվում է նաև, որ նմանատիպ կենտրոններ արդեն գործում են Բարսելոնայում, Հռոմում, Լիսաբոնում, Ռոտերդամում, Տիրանայում և աշխարհի մի շարք այլ անկյուններում: Իրենց արդյունավետությունն ապացուցած այսպիսի վայրերից ոգեշնչվելով՝ Գյումրու կենտրոնը կմիավորի միջազգային լավագույն փորձն ու Թումոյի հեղինակային կրթական ծրագիրը:
Կենտրոնի կառուցման աշխատանքները ստանձնող թիմի ընտրության համար կհայտարարվի միջազգային ճարտարապետական մրցույթ: Շինարարական աշխատանքները կսկսվեն թիմի ընտրությունից անմիջապես հետո, իսկ շուկայի և խոհարարական դպրոցի բացումը տեղի կունենա 2026 թվականին։

TUMO will renovate the Gyumri Market and establish an international culinary school
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS.  TUMO will reconstruct the historic Gyumri market to establish an international culinary school and implement a project aimed at long-term economic development with a 2.5 million euro grant provided by the European Union. The grant agreement was signed today in Gyumri by EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos and TUMO CEO Marie Lou Papazian, TUMO said in a statement.
The Gyumri Market and Culinary School initiative is set to position Gyumri as a regional hub for tourism and gastronomy, all while blending the rich heritage of Armenian cuisine with innovative culinary techniques and approaches.
Photo from the Lyfe institute
In collaboration with the esteemed French institution Institut Lyfe (formerly Institut Paul Bocuse), TUMO will craft a curriculum that integrates the best practices and globally recognized standards in culinary education. Outstanding students who complete the two-year program will have the chance to continue their studies at Institut Lyfe in Lyon, France.
“Our main goal with this new education program is to craft a new generation of Armenian chefs by combining the curriculum of the renowned French culinary school with tried and true methodologies from TUMO Studios, already implemented in Armenia. Students will incorporate their learning with workshops guided by international experts,” said TUMO CEO Marie Lou Papazian.
The culinary school will accommodate 30 students annually, most of whom will receive scholarships to pursue their studies entirely free-of-charge.
“This project represents the beginning of a new chapter for the economy of Gyumri. By empowering the people, especially the youth and entrepreneurs, with skills and opportunities, we are empowering Gyumri to fulfill its immense promise and potential. The EU is proud to support initiatives that unleash human capabilities and foster sustainable economic development in the regions of Armenia. Last but not least, we would like to thank TUMO and the Municipality of Gyumri for their cooperation and partnership in this project.” said Ambassador Vassilis Maragos, Head of the EU Delegation to Armenia.
The project will revitalize the old market area of Gyumri, which has been abandoned for years. TUMO will oversee the reconstruction of the building.
Upon completion, the market will be turned into a space that serves as a hub for education, culinary arts, and economic development.
The hub will also accommodate:
•    Spaces for workshops and other educational events
•    Booths for local vendors to work in secure and hygienic environments
•    Restaurants
•    Shops for artisanal and handmade goods
•    Venue for festivals, concerts, fairs and other events
In addition to EU funding, the project will be supported by the John and Hasmik Mgrdichian Foundation as well as Judith Saryan and Victor Zarougian.
In the upcoming weeks, an international architectural competition will be launched to choose the team responsible for reconstructing the center. Once the team has been selected, construction will begin promptly. The grand opening of the market and culinary school is scheduled for 2026.