Բայդենը և Թրամփն առաջատար են դարձել երկրում անցկացված նախնական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաղթանակ են տարել երկրի տարբեր նահանգներում երեքշաբթի՝ մարտի 5-ին անցկացված նախնական ընտրություններում, ինչը թույլ է տալիս ակնկալել, որ նրանք կլինեն նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկու թեկնածուները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ըստ քվեարկության նախնական արդյունքների՝ «Սուպեր երեքշաբթի»-ի ընթացքում Հանրապետական կուսակցության նախնական ընտրություններում Թրամփը հաղթող է ճանաչվել 12 նահանգներում։ Նրա միակ մրցակից, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Նիկի Հեյլին հաղթել է Վերմոնտում։
Իսկ Բայդենն, ըստ նախնական հաշվարկների, Դեմոկրատական կուսակցության նախնական ընտրություններում հաղթող է ճանաչվել 14 նահանգներում, ինչպես նաև Այովայում, որտեղ քվեարկել են փոստով։ Նա պարտվել է Ամերիկյան Սամոա տարածքում, որտեղ ձեռնարկատեր Ջեյսոն Փալմերը ստացել է 51 ձայն, իսկ Բայդենը՝ 40։
Նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո Բայդենը և Թրամփը սկսել են քննադատել մեկը մյուսին։ Ֆլորիդայի Մար-ա-Լագոյի իր կալվածքում ելույթի ժամանակ Թրամփը քննադատել է Բայդենի միգրացիոն քաղաքականությունը՝ նրան անվանելով պատմության «վատագույն նախագահը»։
Իսկ Բայդենը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Թրամփը ԱՄՆ-ն կվերադարձնի «դեպի քաոս, պառակտում և խավար»։
Ըստ սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքների՝ ամերիկացիները չեն ցանկանում տեսնել 77-ամյա Թրամփի և 81-ամյա Բայդենի միջև ևս մեկ ընտրապայքար։ Հարցումները վկայում են, որ երկուսն էլ քվեարկողների շրջանում ցածր վարկանիշ ունեն։

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. US President Joe Biden and former President Donald Trump swept to victory in statewide nominating contests across the country on Tuesday, setting up a historic rematch in November’s general election despite low approval ratings for both candidates, Reuters reports.
Trump won the Republican votes in a dozen states on Super Tuesday, brushing aside former U.N. Ambassador Nikki Haley, his lone remaining rival, whose only win of the night thus far came in Vermont, Edison Research projected.
Biden is believed to have won Democratic nominating contests in 14 states - plus Iowa, where people voted by post․ He did suffer one loss, in the U.S. territory of American Samoa’s caucus, where entrepreneur Jason Palmer won 51 votes to Biden’s 40, according to the American Samoa Democratic Party.
Trump and Biden turned their focus on each other as the results became clear. In a victory speech delivered at his Mar-A-Lago estate in Florida, Trump focused on Biden’s immigration policies and called him the “worst president” in history.
In a statement, Biden said Trump would “drag us backwards into chaos, division, and darkness.”
Another campaign between Trump, 77, and Biden, 81 is one few Americans seem to want. Opinion polls show both Biden and Trump have low approval ratings among voters.