ԲՏԱ նախարարության և «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի միջև փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության  բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Ստարտափ Արմենիա» գիտակրթական հիմնադրամի միջև դեկտեմբերի 21-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ համագործակցության վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԲՏԱ նախարարությունից հայտնում են, որ հուշագրի շրջանակներում կողմերը կհամագործակցեն բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության էկոհամակարգի զարգացման, հայկական ստարտափ ընկերությունների առաջխաղացման, արհեստական բանականության գործիքների տարածման և ներդրման հարցերում, կաջակցեն հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող տեղական և միջազգային միջոցառումների, այդ թվում՝ «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթի» անցկացմանը։
«Ստարտափ Արմենիա» գիտակրթական հիմնադրամը Հայաստանում գործող, շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որի գործունեությունն ուղղված է նորարարությունների և տեխնոլոգիական առաջընթացի վրա հիմնված ինքնակայուն ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը։
«Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ» նախագիծն անցկացվում է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում։ Միջոցառման շրջանակներում ձեռնարկատերերը հնարավորություն են ստանում հավաքվել մեկ հարկի տակ, մասնակցել տարբեր կրթական ծրագրերի, բարելավել իրենց նախագծերը, ներկայացնել դրանք տարբեր երկրներից ժամանած ներդրողներին և ներդրումային կազմակերպություններին։
«Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ» բիզնես ֆորումը 2024թ. կանցկացվի փետրվարի 23-29-ը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։

Подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством транспорта и высоких технологий и Фондом «Стартап Армения»
Подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством транспорта и
высоких технологий и Фондом «Стартап Армения»
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 21 декабря был подписан меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве между Министерство транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения и Научно-образовательным фондом «Стартап Армения».
Как сообщает «Арменпресс», министерство БТА сообщает, что в рамках меморандума стороны будут сотрудничать в сфере развития экосистемы высокотехнологичной отрасли, продвижения армянских стартап-компаний, распространения и внедрения инструментов искусственного интеллекта, а также будет поддерживать местные и международные мероприятия, организованные фондом, в том числе «Seaside Startup Summit».
Научно-образовательный фонд «Стартап Армения» — действующая в Армении некоммерческая организация, деятельность которой направлена ​​на развитие самодостаточной стартап-экосистемы, основанной на инновациях и технологическом прогрессе.
Проект «Seaside Startup Summit» проводится как в Армении, так и за рубежом. В рамках мероприятия предприниматели получают возможность собраться под одной крышей, принять участие в различных образовательных программах, усовершенствовать свои проекты, представить их инвесторам и инвестиционным организациям из разных стран.
Бизнес-форум «Seaside Startup Summit» в 2024 году пройдет 23-29 февраля в Объединенных Арабских Эмиратах.
С начала реализации проекта было проведено 5 форумов на берегах Севана в Армении и 4 форума за рубежом.