ԵԱՏՄ-ում առևտրի ծավալը 2023 թվականին կարող է գերազանցել 100 միլիարդ դոլարը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը 2023 թվականին, կանխատեսումներից մեկի համաձայն` կարող է գերազանցել 100 միլիարդ դոլարը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Մոսկվայում Միջազգային մաքսային համաժողովի ժամանակ։
«Կա առանձին կանխատեսում, որ կգերազանցենք 100 միլիարդ դոլարը (խմբ․՝ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխադարձ առևտրի ծավալը)», - ասել է փոխվարչապետը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին։
Ինչպես նշել է Օվերչուկը, 2022 թվականի վերջին ասոցիացիայի երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը հասել է 84 մլրդ դոլարի: Նրա կարծիքով՝ միության շրջանակներում բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվել հինգ երկրների գործարարության փոխգործակցության համար։

Объем торговли в ЕАЭС в 2023 году может превысить $100 млрд
Согласно одному из прогнозов, объем взаимной торговли между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в 2023 году может превысить $100 миллиардов. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук в ходе Международного таможенного форума в Москве.
«Есть отдельный прогноз, что мы превысим $100 миллиардов (объем взаимной торговли внутри ЕАЭС: ред.)», - сказал вице-премьер, отвечая на вопрос журналистов.
Как отметил Оверчук, по итогам 2022 года объем взаимной торговли между странами объединения достиг $84 миллиардов. По его мнению, в рамках союза созданы благоприятные условия для делового сотрудничества пяти стран.
В настоящее время в составе ЕАЭС пять государств: Армения, Россия, Белоруссия, Казахстан и Кыргызстан.