Վստահ ենք, որ կիրառելի մեխանիզմների արդյունավետ գործարկումը կարող է նպաստել մեր տարածաշրջանում անպատժելիության մթնոլորտի վերացմանը․ Արարատ Միրզոյան
Վստահ ենք, որ կիրառելի մեխանիզմների արդյունավետ գործարկումը կարող է
նպաստել մեր տարածաշրջանում անպատժելիության մթնոլորտի վերացմանը․
Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծում է, որ միջազգային գործընկերների բոլոր ուղերձները, Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր երկու որոշումները գործուն ազդեցություն չունեցան Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վրա, ինչի հետևանքով Ադրբեջանը իր շարունակական գործողություններով ամբողջական էթնիկ զտում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն այս մասին ասաց Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլիի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում։
«Հավելեմ, որ մենք վստահ ենք, որ առկա են կիրառելի մեխանիզմներ, որոնց արդյունավետ գործարկումը կարող է նպաստել տարածաշրջանում անպատժելիության մթնոլորտի հաղթահարմանը և հայրենիքից զրկված ժողովրդի իրավունքների հասցեագրմանը։
Միրզոյանը երախտագիտություն հայտնեց Կանադայի կառավարությանը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների առաջնային կարիքների հասցեագրման նպատակով ԿԽՄԿ-ի միջոցով հումանիտար աջակցություն տրամադրելու համար։

Мы уверены, что использование нужных механизмов устранит атмосферу безнаказанности в нашем регионе: министр ИД Армении
Мы уверены, что использование нужных механизмов устранит атмосферу
безнаказанности в нашем регионе: министр ИД Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подчеркнул, что все призывы международных партнеров, два юридически обязывающих решения Международного суда не оказали эффективного влияния на ситуацию в Нагорном Карабахе, в результате чего Азербайджан провел в Нагорном Карабахе полную этническую чистку.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли.
«Добавлю, что мы уверены, что существуют применимые механизмы, эффективная реализация которых может способствовать преодолению атмосферы безнаказанности в регионе и защите прав людей, лишенных родины.
Мирзоян выразил благодарность правительству Канады за предоставление гуманитарной помощи посредством МККК для удовлетворения основных потребностей принудительных переселенцев из Нагорного Карабаха.