Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմի շարունակումն արդարացում չի ունենա․ Իրանի ԳՇ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Մոհամադ Հոսեյն Բաղերին անդրադարձել է հարավկովկասյան տարածաշրջանի վերջին իրադարձություններին և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։
Նա նշել է, որ վերջին շաբաթների իրադարձություններով Ադրբեջանը վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը՝ հավելելով, որ բոլոր այդ տարածքներում փոքրամասնությունները պետք է ապրեն խաղաղ և ունենան հավասար իրավունքներ։
Իրանի ԶՈՒ ԳՇ պետի խոսքով՝  Թեհրանը հարգում է և կարևորում է Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանումը։
«Դա այն հարցն է, որ մենք ընդգծել ենք երկու երկրների պաշտոնատար անձանց հետ մեր հանդիպումների եւ բանակցությունների ժամանակ։ Ուստի, մենք հույս ունենք, որ, հասնելով լիակատար խաղաղության, կովկասյան տարածաշրջանը կդառնա խաղաղության եւ վերակառուցման վկան՝ առանց տարածաշրջանի աշխարհագրական եւ աշխարհաքաղաքական սահմանների փոփոխության։ Դրանից հետո պատերազմի շարունակումն արդարացում չի ունենա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մոհամադ Հոսեյն Բաղերիի խոսքերը մեջբերել է mehrnews-ը։

Продолжению войны между Арменией и Азербайджаном не будет никакого оправдания. Глава ГШ Ирана
Начальник Генерального штаба Исламской Республики Иран генерал-майор Мохаммад Хосейн Багери обратился к последним событиям в регионе Южного Кавказа и армяно-азербайджанским отношениям.
Он отметил, что событиями последних недель Азербайджан восстановил свою территориальную целостность, добавив, что меньшинства на всех этих территориях должны жить мирно и иметь равные права.
По словам начальника Генштаба ВС Ирана, Тегеран уважает и ценит сохранение территориальной целостности Армении и Азербайджана.
«Это тот вопрос, который мы подчеркивали в ходе наших встреч и переговоров с официальными лицами двух стран. Поэтому мы надеемся, что, добившись полного мира, Кавказский регион станет свидетелем мира и восстановления без изменения географических и геополитических границ региона. После этого не будет никаких оправданий продолжению войны», - как сообщает Арменпресс, цитирует Mehrnews слова Мохамада Хоссейна Багери.