Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ
Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել
պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կոնգրեսի 75 անդամներ նախագահի վարչակազմին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, դադարեցնել Բաքվին ԱՄՆ ռազմական օգնությունը, հումանիտար օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչությանը և միջազգային դիտորդներ տեղակայել Լաչինի միջանցքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կոնգրեսի անդամների կողմից ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ուղղված նամակի նախաձեռնողներն են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին և կոնգրեսական Աննա Էշուն։
Նամակի հեղինակները, կազմված Կոնգրեսի երկու կուսակցություններից, դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի վրա «չհրահրված ռազմական հարձակումը» և «իննամսյա դաժան շրջափակումը», ինչի հետևանքով տեղի հայ բնակչությանը «մնում էր միայն փախչել»։
ԱՄՆ օրենսդիրներն արձանագրել են, որ չնայած Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը սպառնացող ցեղասպանության մասին ահազանգերին՝ տեղի է ունենում հումանիտար աղետ, որը հնարավոր էր կանխել։
Կոնգրեսականներն առաջարկում են գործի դնել Ազատության աջակցության ակտի 907 լրացումը, որն ԱՄՆ կառավարությանն արգելում էր ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին։ Նաև կոչ է արվում անձնական պատժամիջոցների ենթարկել Ադրբեջանի պաշտոնյաներին՝ կիրառելով «Մագնիտսկիի օրենքը»։
Բացի այդ, նամակի հեղինակներն առաջարկում են հումանիտար օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչությանը և միջազգային հանրությանը կոչ անել՝ ներգրավվելու այդ գործում։
Կոնգրեսականները նաև անհրաժեշտ են համարում միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգ տարհանումը դեպի Հայաստան, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում միջազգային դիտորդների տեղակայմամբ։ Ըստ նամակի հեղինակների՝ անհրաժեշտ է նաև ուղիղ շփումներ ունենալ Ադրբեջանի հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին համաներում ապահովելու նպատակով։

Нэнси Пелоси и 75 конгрессменов США обратились к Байдену с призывом ввести санкции в отношении Азербайджана
75 членов Конгресса США призвали администрацию президента ввести санкции в отношении Азербайджана, прекратить военную помощь США Баку, оказать гуманитарную помощь населению, насильственно перемещенному из Нагорного Карабаха, а также разместить международных наблюдателей в Лачинском коридоре.
Как передает «Арменпресс», инициаторами письма президенту США Джо Байдену были бывший спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси и конгрессмен Анна Эшу.
Авторы письма, представляющие обе партии Конгресса, осудили «неспровоцированное военное нападение» на Нагорный Карабах и «жестокую девятимесячную осаду», в результате которой местному армянскому населению «оставалось лишь бежать».
Законодатели США отметили, что, несмотря на все предупреждения о геноциде, угрожающем населению Нагорного Карабаха, происходит гуманитарная катастрофа, которую можно было предотвратить.
Конгрессмены предложили реализовать 907-ю поправку к Закону о поддержке свободы, которая запрещает правительству США оказывать военную помощь Азербайджану. Также звучит призыв подвергнуть азербайджанских чиновников персональным санкциям, применив «закон Магнитского».
Кроме того, авторы письма предложили оказать гуманитарную помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха и призывают международное сообщество подключиться к этому делу.
Конгрессмены также потребовали необходимые меры по обеспечению безопасной эвакуации населения Нагорного Карабаха в Армению, включая размещение международных наблюдателей в Лачинском коридоре. По мнению авторов письма, также необходимо иметь прямые контакты с Азербайджаном, чтобы обеспечить амнистию властям Нагорного Карабаха.