Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ
Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել
պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կոնգրեսի 75 անդամներ նախագահի վարչակազմին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, դադարեցնել Բաքվին ԱՄՆ ռազմական օգնությունը, հումանիտար օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչությանը և միջազգային դիտորդներ տեղակայել Լաչինի միջանցքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կոնգրեսի անդամների կողմից ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ուղղված նամակի նախաձեռնողներն են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին և կոնգրեսական Աննա Էշուն։
Նամակի հեղինակները, կազմված Կոնգրեսի երկու կուսակցություններից, դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղի վրա «չհրահրված ռազմական հարձակումը» և «իննամսյա դաժան շրջափակումը», ինչի հետևանքով տեղի հայ բնակչությանը «մնում էր միայն փախչել»։
ԱՄՆ օրենսդիրներն արձանագրել են, որ չնայած Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը սպառնացող ցեղասպանության մասին ահազանգերին՝ տեղի է ունենում հումանիտար աղետ, որը հնարավոր էր կանխել։
Կոնգրեսականներն առաջարկում են գործի դնել Ազատության աջակցության ակտի 907 լրացումը, որն ԱՄՆ կառավարությանն արգելում էր ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին։ Նաև կոչ է արվում անձնական պատժամիջոցների ենթարկել Ադրբեջանի պաշտոնյաներին՝ կիրառելով «Մագնիտսկիի օրենքը»։
Բացի այդ, նամակի հեղինակներն առաջարկում են հումանիտար օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչությանը և միջազգային հանրությանը կոչ անել՝ ներգրավվելու այդ գործում։
Կոնգրեսականները նաև անհրաժեշտ են համարում միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգ տարհանումը դեպի Հայաստան, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում միջազգային դիտորդների տեղակայմամբ։ Ըստ նամակի հեղինակների՝ անհրաժեշտ է նաև ուղիղ շփումներ ունենալ Ադրբեջանի հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին համաներում ապահովելու նպատակով։

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. 75 U.S. Congressmembers are calling on the Biden Administration to impose sanctions on Azerbaijan and enforce Section 907 restrictions on U.S. military aid to the Aliyev regime, ANCA reports.
In this latest Congressional letter led by Rep. Anna Eshoo (D-CA) and Speaker Emerita Nancy Pelosi (D-CA), a bipartisan group of lawmakers condemned Azerbaijan’s “unprovoked military offensive” and “cruel nine-month blockade” of Nagorno-Karabakh, which “left the region’s Armenian population with no option but to flee, fearing for their future under Azerbaijan’s brutal authoritarian rule.” The U.S. Representatives stated, “It is clear that our country’s response to this crisis has not been commensurate with the scale of the devastation. We believe the United States must make clear to Azerbaijan that its unprovoked aggression against Artsakh is unacceptable and will be met with an appropriate response.”
The lawmakers noted that “this preventable humanitarian disaster is unfolding on our watch,” despite efforts of atrocities prevention scholars sounding the alarm about the genocide in Nagorno-Karabakh.
The lawmakers suggested three specific actions the Biden Administration must take “to bring an end to this needless suffering and ensure Azerbaijan faces consequences for engaging in ethnic cleansing.” Those actions include:
1) Enforce Section 907 of the FREEDOM Support Act, a provision of current law that prohibits U.S. military aid to Azerbaijan, and impose targeted sanctions on Azerbaijani officials under the Global Magnitsky Act to make clear to Azerbaijan that its aggression will not be tolerated.
2) Provide robust humanitarian assistance to support Nagorno-Karabakh’s displaced population and rally the international community to do the same by leading the establishment of an international humanitarian relief operation.
3) Take all actions necessary to ensure the safe evacuation of NK population to Armenia, including through the immediate deployment of observers to the Lachin Corridor, as well as direct engagement with Azerbaijani authorities to secure amnesty for NK local leaders.