Այս պահին խնամքի հաստատություններ են տեղափոխվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված միայնակ 5 անձ
ԳՈՐԻՍ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոռնիձորում տեղակայված վրանային կայանում և Գորիսի կոորդինացիոն կենտրոնում դիմավորում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց և ապահովում կենսական անհրաժեշտության առաջնային պարագաներով և սննդով՝ Կառավարության բոլոր գործընկերների հետ համագործակցությամբ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում  նշեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը՝ մանրամասնելով բռնի տեղահանված անձանց աջակցության համար տարվող աշխատանքները:
«Մեր դեպքում ոչ միայն պարզապես դիմավորելն է, այլ նաև տեղում հիմնական կարիքներն իմանալն է և խնամքի կարիք ունեցող, հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց լրացուցիչ կարիքները բավարարելն է։ Օրինակ՝ եթե միայնակ տարեց է, առանց ծնողի հսկողության կամ ուղեկցության երեխա է, մենք այդ դեպքերը ինքներս են կարգավորում և համայնքի ու մարզպետարանի հետ միասին կազմակերպում ենք այդ մարդկանց խնամքի հաստատություն տեղափոխումը։ Այս պահին խնամքի հաստատություններ ուղեկցել ենք 5 անձի»,- ասաց Ժամակոչյանը։
Նրա խոսքով՝ նախարարությունը բռնի տեղահանված անձանց այլ կարիքները գնահատում է նրանց կեցության պայմաններն ապահովելուց հետո։
Փոխնախարարը նաև նշեց, որ այդ անձանց ցուցաբերվում է հոգեբանական աջակցություն, որը շարունակական բնույթ է կրելու։

В  учреждения по уходу перемещены 5 одиноких вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
В палаточных пунктах, расположенных в Корнидзоре и в координационном центре Гориса, лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, встречают и обеспечивают предметами первой необходимости и продуктами питания. Об этом «Арменпресс» рассказала заместитель министра труда и социальных вопросов Анна Жамакочян, описав работу по оказанию помощи вынужденно переселенным лицам.
«В нашем случае речь идет не только о том, чтобы встретить их, но и о том, чтобы на месте выяснить основные потребности людей, как и потребности людей с ограниченными возможностями, нуждающихся в дополнительном уходе. К слову, мы вместе с администрацией общины и региона организуем перевод одиноких пожилых людей, или детей, оставшихся без присмотра и сопровождения родителей, в учреждения опеки. На данный момент мы направили в дома престарелых уже 5 человек», - сказала Жамакочян.
После обеспечения места их проживания министерство оценивает и другие нужды вынужденных переселенцев.
Заместитель министра также отметила, что этим лицам оказывается психологическая поддержка, которая будет постоянной.