Թուրքիայում սկսել են հետապնդել ԼՂ-ում Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության մասին բարձրաձայնած մտավորականներին
Թուրքիայում սկսել են հետապնդել ԼՂ-ում Ադրբեջանի ցեղասպան
քաղաքականության մասին բարձրաձայնած մտավորականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 123 թուրք մտավորականների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը դատապարտող հայտարարությունից հետո թուրք ազգայնականների կողմից սկսել են հնչեցվել կոչեր՝ զրկելու այդ գործիչներին Թուրքիայի քաղաքացիությունից։
Մասնավորապես, հայտարարությամբ է հանդես եկել Եվրասիայի թյուրքական ընկերությունների դաշնության նախագահ Իսմաիլ Ջենգիզը, ով նշել է, թե «123 հայասեր մանկուրտներին պետք է անհապաղ զրկել քաղաքացիությունից»։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Once Vatan լրատվամիջոցը, նա նաև նշել է, որ քաղաքացիությունից զրկելուց հետո նրանց ցանկության դեպքում պետք է ուղարկել Հայաստան։
«Արմենպրես»-ն ավելի վաղ հրապարակել էր թուրք մտավորականների հայտարարությունը, որտեղ նրանք ահազանգել էին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության մասին ու կոչ արել միջազգային հանրությանը դիտորդի դերում լինելու փոխարեն գործի անցնել ու կանխել մարդկային նոր ողբերգությունը։
Կա ակնհայտ էթնիկ զտման ու ցեղասպանության վտանգ»,- նշել էին թուրք մտավորականները՝ ընդգծելով, որ Միջազգային քրեական դատարանի հիմնադիր դատախազ, արգենտինացի փաստաբան Լուիս Մորենո Օկամպոյի նախազգուշացումները հատ առ հատ իրականություն են դառնում։

Turkish nationalists call for stripping citizenship of scholars who warned of Azeri genocidal policy in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Turkish nationalists are calling for stripping citizenship of the 123 Turkish scholars who issued a statement last week warning about Azerbaijan’s genocidal policy in Nagorno-Karabakh.
Federation of Eurasian Turkic Associations chairman Ismail Cengiz labeled the Turkish scholars ‘Armenian-loving mankurts,’ according to Once Vatan news outlet.
“The 123 Armenian-loving mankurts must immediately be stripped of citizenship,” Cengiz said in a statement cited by Once Vatan. He said that after doing so the scholars must be sent to Armenia.
In the statement provided to ARMENPRESS on September 22 , the Turkish scholars said that the Azerbaijani regime, which has blockaded Nagorno-Karabakh for nine months, launched military operations in front of the whole world during the UN General Assembly.
“Azerbaijan carried out this attack with explicit support from Turkey and Israel, while the whole world was silently watching what was happening. There is a clear danger of ethnic cleansing and genocide,” the Turkish scholars said in the statement, emphasizing that former ICC chief prosecutor M. Ocampo’s warnings are turning into reality one by one.