ԵՄ-ն չի ճանաչում իրավական շրջանակը, որում անցկացվել է ԼՂ նախագահի ընտրությունը, բայց կարևորում է ղեկավարության շուրջ համախմբումը
ԵՄ-ն չի ճանաչում իրավական շրջանակը, որում անցկացվել է ԼՂ նախագահի
ընտրությունը, բայց կարևորում է ղեկավարության շուրջ համախմբումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հայտարարել է, որ չի ճանաչում իրավական շրջանակը, որում անցկացվել են  Արցախի նախագահի ընտրությունները, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պետք է համախմբվեն ղեկավարության շուրջ, որը պատրաստակամ է բանակցել Ադրբեջանի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը:
Եվրամիությունից շեշտել են՝ չեն ճանաչում սահմանադրական և իրավական շրջանակը, որում անցկացվել են ընտրությունները։ «Միևնույն ժամանակ ԵՄ-ն կարծում է, որ Ղարաբաղի հայերի համար կարևոր է համախմբվել դե ֆակտո ղեկավարության շուրջ, որը կարող է և ցանկանում է ներգրավվել Բաքվի հետ արդյունքների վրա հիմնված քննարկումներում»,-ասված է հայտարարությունում:
ԵՄ-ից վստահեցրել են, որ հանձնառու են աջակցել այս գործընթացին:
Արցախի ազգային ժողովը սեպտեմբերի 9-ին քվեարկությամբ Սամվել Շահրամանյանին ընտրել է Արցախի նախագահ։ Հանրապետության նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 10 -ին՝ ԱԺ հատուկ նիստի ժամանակ։

ЕС не признает правовые рамки выборов президента НК, но считает важным консолидацию вокруг руководства
ЕС не признает правовые рамки выборов президента НК, но считает важным
консолидацию вокруг руководства
Евросоюз заявил, что не признает правовые рамки, в которых прошли президентские выборы в Арцахе, но армяне Нагорного Карабаха должны объединиться вокруг руководства, которое готово вести переговоры с Азербайджаном.
Как передает Арменпресс, об этом заявила Европейская служба внешних связей.
В Евросоюзе подчеркнули, что не признают конституционно-правовую базу, в которой прошли выборы. "В то же время ЕС считает, что армянам Карабаха важно объединиться вокруг фактического руководства, которое способно и желает участвовать в дискуссиях с Баку, основанных на результатах", - говорится в заявлении.
ЕС заверил, что намерен поддержать этот процесс.
9 сентября в 11 часов утра началась внеочередная сессия Национального Собрания Республики Арцах по вопросу выборов президента Арцаха. Церемония присяги новоизбранного президента республики состоится 10 сентября в ходе специальной сессии Национального собрания.