Մենք շարունակում ենք պայքարը անկախության պահպանման, մեր ժողովրդավարության ձայնն աշխարհում բարձր հնչեցնելու համար. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Անկախության հռչակագրի 33-րդ տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել: «Արմենպրես»-ն ուղերձն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Սիրելի' հայրենակիցներ,
Այսօր նշում ենք Հայաստանի Անկախության հռչակագրի 33-րդ տարեդարձը:
Անկախ պետականության հաստատման գործընթացի մեկնարկն ու դրան հաջորդած տարիները պայքարի, ճգնաժամերի հաղթահարման, նոր իրողությունների լիակատար ընկալման փորձաքարեր էին: Հռչակագիրն իրավական եւ ժողովրդավարական հասարակարգ ստեղծելու մեր հրամայականն է:
Տարիներ անց էլ մենք շարունակում ենք պայքարը մեր անկախության պահպանման, մեր ժողովրդավարության ձայնն աշխարհում բարձր հնչեցնելու համար:
Հռչակագիրն ընդունման պահին շեշտում էր, որ հիմք է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության, հանրապետության նոր օրենսդրության մշակման համար:
Այս պատգամն իրականացնելու ճանապարհին ենք դեռ եւ անցյալի դասերը կուտակած փորձ դարձնելով` պետք է առաջ շարժվել` հանուն մեր պետականության եւ մեր ժողովրդի:

Мы продолжаем борьбу за сохранение независимости, за повышение голоса нашей демократии в мире: председатель НС РА
Мы продолжаем борьбу за сохранение независимости, за повышение голоса нашей
демократии в мире: председатель НС РА
23 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю 33-й годовщины Декларации независимости. «Арменпресс» приводит послание полностью ниже.
«Дорогие» соотечественники,
Сегодня мы отмечаем 33-ю годовщину провозглашения независимости Армении.
Начало процесса становления независимой государственности и последующие годы стали пробными камнями борьбы, преодоления кризисов и полного осознания новых реалий. Эта декларация является нашим императивом для создания правового и демократического общества.
Спустя годы мы продолжаем борьбу за сохранение нашей независимости, за то, чтобы поднять голос нашей демократии в мире.
При принятии декларации подчеркивалось, что она также является основой для разработки Конституции Республики Армения, нового законодательства республики.
Мы еще находимся на пути реализации этого послания и, превращая уроки прошлого в накопленный опыт, должны двигаться вперед во имя нашей государственности и нашего народа.