Սոցիալապես և տնտեսապես միայն Հայաստանի հետ պետք է լինի մեր կապը․ Արցախում մեկնաբանել են Ասկերան-Աղդամ ճանապարհը փակելու քայլը
Սոցիալապես և տնտեսապես միայն Հայաստանի հետ պետք է լինի մեր կապը․
Արցախում մեկնաբանել են Ասկերան-Աղդամ ճանապարհը փակելու քայլը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախցիները բետոնե արգելապատնեշներով փակել են Ասկերան-Ակնա (Աղդամ) ճանապարհը․ նպատակն է ցույց տալ, որ Արցախում կտրականապես դեմ են ադրբեջանական մթերքների ներմուծմանը՝ լինի դա «հումանիտար օգնություն, թե շատ էժան գնով ապրանք։
Ակնայի (Աղդամ) ճանապարհով Արցախին օգնություն ուղարկելու պատրաստակամության մասին վերջերս խոսում են ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Մասնավորապես դրա մասին խոսել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ աշխատանքային մի շարք հանդիպումների ընթացքում։ Այդ ճանապարահն օգտագործելու հնարավորության մասին խոսել էր նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը՝ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը։
dddddddddddddddddd.jpg (176 KB)
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Արցախի Անվտանգության զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հիմնադիր անդամ Արշակ Աբրահամյանն անդրադարձել է շարժման երիտասարդական թևի և մի խումբ արցախցիների կողմից հուլիսի 18-ին Ասկերան-Ակնա ճանապարհն արգելափակելու բողոքի ակցիային:
356748211_664292018877440_934424211469726530_n.jpg (273 KB)
359572728_692150129404753_6688386930592496460_n.jpg (275 KB)
«Մենք հստակ նշել ենք որ դա մեզ համար հանդիսանում է կարմիր գիծ․ Արցախը սոցիալապես և տնտեսապես իր կապը պետք է պահի միայն Հայաստանի հետ։ Մեր հիմնական պահանջների մեջ առաջնային է մնում Հակարիի կամրջի վրա ապօրինի տեղադրված ադրբեջանական անցակետի ապամոնտաժումը»,-ասաց Աբրահամյանը՝  հավելելով, որ ստեղծված հումանիտար աղետի պայմաններում որպես կարճաժամկետ և հրատապ լուծում պահանջում են հումանիտար օդային միջանցքի տրամադրում։
Աբրահամյանը հավելեց՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների հայտարարությունները Աղդամի ճանապարհով արցախահայերին օգնելու պատրաստակամության մասին ոչ այլ ինչ են, քան շանտաժ ու իրենց ենթարկեցնելու փորձ։

Azeri 'aid' is actually blackmail and attempt to subjugate us,Nagorno Karabakh demonstrators say after closing Akna road
Azeri 'aid' is actually blackmail and attempt to subjugate us,Nagorno Karabakh
demonstrators say after closing Akna road
STEPANAKERT, JULY 19, ARMENPRESS. Citizens in Nagorno Karabakh have closed the Askeran-Akna (Aghdam) road with concrete barriers in a move to show that despite the harsh humanitarian situation Nagorno Karabakh is categorically against receiving any supplies of Azerbaijani goods, be it “humanitarian aid” or "very cheap products".
Demonstrators said that Azerbaijan, by claiming that it wants to send supplies to Artsakh, is actually blackmailing Nagorno Karabakh in an attempt to subjugate it.
Several high-ranking Azerbaijani government officials have been talking about “readiness” to send what they describe as “aid” to Artsakh via the Akna (Aghdam) road. The Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov has spoken about this during a number of meetings. The President of the European Council Charles Michel also mentioned the possibility of using this road during a press briefing after his meeting with the Armenian and Azerbaijani leaders in Brussels on July 15.
“We’ve clearly said that this is a red line for us,” Arshak Abrahamyan, a founding member of the Artsakh Security Development Front movement told ARMENPRESS. The Askeran-Akna road is closed by demonstrators from this movement’s youth wing and others.
“Artsakh should maintain its social and economic connections only with Armenia. The removal of the illegal Azerbaijani checkpoint on Hakari Bridge remains a priority in our main demands,” he added, noting that they are calling for a humanitarian air corridor to be established as a short-term and urgent solution to the humanitarian disaster.
“Their statements claiming to be ready to send supplies are an attempt to blackmail and subjugate us,” Abrahamyan added.