Արցախի պետնախարարը կհանդիպի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի հետ․ խաղաղապահների զորակայանի մոտ վրաններ են տեղադրվում
Արցախի պետնախարարը կհանդիպի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի
հրամանատարի հետ․ խաղաղապահների զորակայանի մոտ վրաններ են
տեղադրվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախում համաժողովրդական շարժման հանրահավաքի մասնակիցները քայլերթով հասել են ռուսական խաղաղապահ  զորակազմի զորակայան, որտեղ կներկայացնեն իրենց պահանջը՝ դադարեցնել Արցախի շրջափակումն ու հումանիտար աղետը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտնեց, որ մի քանի հոգով հանդիպում կունենան Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի հետ, որից հետո ինքը կվերադառնա և կներկայացնի հանդիպման արդյունքները։
«Մեր հաջորդ քայլը՝ հիմա այստեղ տեղադրում ենք վրաններ, և բոլորը վրաններում սպասում են մեր պահանջի կատարմանը։ Կարծում եմ, որ այլևս որևէ տարբերություն չկա մենք սոցիալական, կենցաղային, սննդի հետ կապված խնդիրներով այստեղ ենք, թե Ստեփանակերտում»,- հայտարարեց Ներսիսյանը։
Նա ընդգծեց՝ ուզում են ՌԴ խաղաղապահներին ասել, որ Արցախի ժողովուրդը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիմնական շահառուն Արցախի ժողովուրդն է, և, երբ հայտարարության կողմերից մեկը չի կատարում իր պարտականությունները, դա չի նշանակում, որ դրա պատճառով առաջացած ծանրագույն հեռտևանքները պետք է կրի արցախցին։ «Մենք այստեղ ենք, որպեսզի արցախցիների խոսքը փոխանցենք խաղաղապահներին, որ ամենևին բարեկամական չէ, երբ Արցախը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, բայց մենք ամեն օր տեսնում ենք ուղղաթիռների թռիչքներ»,- հայտարարեց Ներսիսյանը։
ՌԴ խաղաղապահների հետ հանդիպումից հետո հավաքի մասնակիցների մի մասը՝ Ասկերանի բնակիչները, կմնան խաղաղապահների զորակայանի մոտ՝ վրաններում, իսկ մնացածը կվերադառնան Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակ, որտեղ կշարունակվի առավոտյան մեկնարկած հանրահավաքը։

Protestors in Artsakh, led by State Minister, present demands to Russian peacekeepers
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. The participants of the rally of the “Popular movement” in Artsakh marched to the military station of the Russian peacekeeping troops, where they will present their demand to take measures to stop the blockade of Artsakh and the humanitarian disaster.
The correspondent of ARMENPRESS reports that Artsakh’s State Minister Gurgen Nersisyan said that he, together with some others, will have a meeting with the commander of the Russian peacekeeping troops stationed in Artsakh, after which he will return and present the results of the meeting.
"Our next step is now we are setting up tents here, and everyone in the tents is expecting for our demand to be fulfilled," Nersisyan stated.
He emphasized that they want to tell the Russian peacekeepers that the people of Artsakh are the main beneficiaries of the trilateral declaration of November 9, and when one of the parties to the declaration does not fulfill its responsibilities, it does not mean that the people of Artsakh should bear the heaviest consequences caused by it. "We are here to convey the word of the people of Artsakh to the peacekeepers that it is not friendly at all when Artsakh is under a complete blockade, but we see helicopter flights every day," Nersisyan announced.
After the meeting with the Russian peacekeepers, some of the participants of the gathering, the residents of Askeran, will stay in tents near the military station of the peacekeepers, and the rest will return to Stepanakert's Renaissance Square, where the rally that started in the morning will continue.