Արցախի պետնախարարը կհանդիպի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի հետ․ խաղաղապահների զորակայանի մոտ վրաններ են տեղադրվում
Արցախի պետնախարարը կհանդիպի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի
հրամանատարի հետ․ խաղաղապահների զորակայանի մոտ վրաններ են
տեղադրվում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախում համաժողովրդական շարժման հանրահավաքի մասնակիցները քայլերթով հասել են ռուսական խաղաղապահ  զորակազմի զորակայան, որտեղ կներկայացնեն իրենց պահանջը՝ դադարեցնել Արցախի շրջափակումն ու հումանիտար աղետը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտնեց, որ մի քանի հոգով հանդիպում կունենան Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի հետ, որից հետո ինքը կվերադառնա և կներկայացնի հանդիպման արդյունքները։
«Մեր հաջորդ քայլը՝ հիմա այստեղ տեղադրում ենք վրաններ, և բոլորը վրաններում սպասում են մեր պահանջի կատարմանը։ Կարծում եմ, որ այլևս որևէ տարբերություն չկա մենք սոցիալական, կենցաղային, սննդի հետ կապված խնդիրներով այստեղ ենք, թե Ստեփանակերտում»,- հայտարարեց Ներսիսյանը։
Նա ընդգծեց՝ ուզում են ՌԴ խաղաղապահներին ասել, որ Արցախի ժողովուրդը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիմնական շահառուն Արցախի ժողովուրդն է, և, երբ հայտարարության կողմերից մեկը չի կատարում իր պարտականությունները, դա չի նշանակում, որ դրա պատճառով առաջացած ծանրագույն հեռտևանքները պետք է կրի արցախցին։ «Մենք այստեղ ենք, որպեսզի արցախցիների խոսքը փոխանցենք խաղաղապահներին, որ ամենևին բարեկամական չէ, երբ Արցախը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, բայց մենք ամեն օր տեսնում ենք ուղղաթիռների թռիչքներ»,- հայտարարեց Ներսիսյանը։
ՌԴ խաղաղապահների հետ հանդիպումից հետո հավաքի մասնակիցների մի մասը՝ Ասկերանի բնակիչները, կմնան խաղաղապահների զորակայանի մոտ՝ վրաններում, իսկ մնացածը կվերադառնան Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակ, որտեղ կշարունակվի առավոտյան մեկնարկած հանրահավաքը։

Госминистр Арцаха встретится с командиром миротворческих сил РФ: у военной базы миротворцев устанавливаются палатки
Госминистр Арцаха встретится с командиром миротворческих сил РФ: у военной
базы миротворцев устанавливаются палатки
Участники митинга народного движения в Арцахе прошли маршем к военной базе российских миротворческих сил, где предъявят требование остановить блокаду Арцаха и гуманитарную катастрофу.
Как передает корреспондент «Арменпресс», госминистр Арцаха Гурген Нерсисян сообщил, что несколько человек проведут встречу с командующим российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе, после чего  они представят результаты встречи.
«Наш следующий шаг – установка на этом месте палаток, все в палатках будут ждать выполнения нашего требования. Я думаю, что с нашими социальными, бытовыми, продовольственными проблемами уже нет никакой разницы, будем ли мы здесь или в Степанакерте», - заявил Нерсисян.
Он подчеркнул, что они хотят высказать российским миротворцам, что народ Арцаха является главным бенефициаром Трехстороннего заявления от 9 ноября, и когда одна из его сторон не выполняет свои обязательства, это не означает, что народ Арцаха должен нести самые тяжелые последствия, вызванные этим. «Мы здесь, чтобы передать миротворцам слова людей Арцаха, что это не очень дружелюбно, когда Арцах находится в полной блокаде, но мы каждый день видим полеты вертолетов», - заявил Нерсисян.
После встречи с российскими миротворцами часть участников митинга, жители Аскерана, разместятся в палатках возле воинской части миротворцев, а остальные вернутся на площадь Возрождения Степанакерта, где продолжится митинг, начавшийся сегодняшним утром.