ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կոչ է արել՝ միջազգային հանրությունը քայլեր ձեռնարկի ԼՂ-ում երեխաների կյանքի պայմանների վատթարացումը կանխելու համար
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կոչ է արել՝ միջազգային հանրությունը
քայլեր ձեռնարկի ԼՂ-ում երեխաների կյանքի պայմանների վատթարացումը
կանխելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում Միացյալ Թագավորության նախագահության ներքո հուլիսի 5-ին տեղի է ունեցել քննարկում՝ «Երեխաները և զինված հակամարտությունները» թեմայով, որում ելույթներով հանդես են եկել Զինված հակամարտություններում երեխաների պաշտպանության հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Վիրջինիա Գամբան և յոթ տասնյակից ավել ՄԱԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, իր ելույթում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը, մասնավորապես, նշել է, որ 2022 թ․ դեկտեմբերից Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի խախտումով Լեռնային Ղարաբաղի շարունակվող շրջափակումը հատկապես ծանր հումանիտար հետևանքներ է առաջացրել երեխաների համար՝ անհնար դարձնելով դպրոցների ու նախակրթարանների գործունեությունը, առողջապահական ծառայությունների մատուցումը և առաջացնելով սննդի, դեղորայքի ու այլ կենսական ապրանքների խիստ կարիք։
Դեսպան Մարգարյանը նշել է, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է ՄԱԿ կառույցների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ և տեղի բնակչության կարիքների համապարփակ գնահատումը` շեշտելով, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և շուրջ 30 հազար երեխաների ու նրանց ընտանիքների շրջափակումը վերջիններիս իրավունքների ծանր խախտում է: Դեսպանը կոչ է արել, որ միջազգային հանրությունը քայլեր ձեռնարկի Լեռնային Ղարաբաղում ապրող երեխաների կյանքի պայմանների հետագա վատթարացումը կանխելու նպատակով։
Ընդգծվել է, որ ՄԱԿ-ը, իր Հումանիտար հարցերով գրասենյակը, Երեխաների ու զինված հակամարտությունների հարցերով Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը և Անվտանգության խորհուրդը երեխաների իրավունքների կոպիտ խախտումները կանխելու ու երեխաների ֆիզիկական անվտանգությունը երաշխավորելու պատասխանատվություն են կրում ամենուր, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղում։

Постпред Армении в ООН призвал международное сообщество предотвратить ухудшение условий жизни детей Нагорного Карабаха
5 июля под председательством Великобритании в Совете Безопасности ООН прошло обсуждение «Дети и вооруженные конфликты», на котором выступили специальный представитель Генерального секретаря ООН по вопросу защиты детей и вооруженных конфликтов Вирджиния Гамба и представители более семи десятков государств-членов ООН.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МИД РА, в своем выступлении постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян отметил, что продолжающаяся с декабря 2022 года блокада Нагорного Карабаха Азербайджаном, в нарушение решения Международного суда, привела к особенно тяжелым гуманитарным последствиям для детей, сделав невозможной работу школ и дошкольных учреждений, оказание медицинских услуг, вызвав острую потребность в продуктах питания, лекарствах и других жизненно важных вещах.
Посол Маргарян отметил, что Азербайджан препятствует въезду структур ООН в Нагорный Карабах и всеобъемлющей оценке потребностей местного населения, подчеркнув, что блокирование Лачинского коридора и блокада около 30 000 детей и их семей является серьезным нарушением их прав. Посол призвал международное сообщество предпринять шаги для предотвращения дальнейшего ухудшения условий жизни детей, проживающих в Нагорном Карабахе.
Было подчеркнуто, что ООН, ее Управление по координации гуманитарных вопросов, специальный представитель Генерального секретаря по вопросу защиты детей и вооруженных конфликтов и Совет Безопасности несут ответственность за предотвращение грубых нарушений прав детей и повсеместное обеспечение физической безопасности детей, в том числе и в Нагорном Карабахе.