«Երեմյան Փրոջեքթսը» և «Զալեսյե» ագրոհոլդինգը համագործակցության հուշագիր են կնքել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում գյուղատնտեսական խոշորագույն նախագծեր իրականացնող «Երեմյան Փրոջեքթս»-ը շարունակում է ուսումնասիրել միջազգային լավագույն փորձն ու պրակտիկաները, ընդլայնում համագործակցություններն ու փորձի փոխանակման հեռանկարները։
Հունիսի 10-13-ը «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը, ընկերության Կոմերցիոն տնօրեն Ալեքսանդր Գասպարյանը և Մատակարարման շղթայի տնօրեն Արամ Կիրակոսյանն աշխատանքային այցով Կալինինգրադում էին՝ «Զալեսյե» ագրոհոլդինգի հրավերով։ «Զալեսյե»-ն Կալինինգրադի խոշորագույն ընկերություններից է, որը ևս գործում է «Սերմից՝սեղան» հայեցակարգով՝ ապահովելով Կալինինգրադի կաթնարտադրության 54.5%-ը։
Հագեցած և բովանդակային այցի ընթացքում «Երեմյան Փրոջեքթսի» ներկայացուցիչները ծանոթացել են գործընկեր կազմակերպության արտադրական շղթային, տեխնիկական հզորությանն ու հնավարություններին։ Ագրոհոլդինգի հիմնադիր Հարթմութ Լորենցի ուղեկցությամբ հյուրերը եղել են «Զալեսկի ֆերմեր» կաթնամթերքի գործարանում, «Զալեսյե» ագրոհոլդինգ-ի կերի աճեցման հողատարածքներում և կերի վերամշակման գործարանում, այցելել են նաև ընկերության գենետիկ սելեկցիոն կենտրոն, գյուղտեխնիկայի կայանատեղի, նոր կառուցվող ենթակառուցվածքների շինհրապարակներ։
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը և «Զալեսյե» ագրոհոլդինգի տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Ռոմանովն ու տնօրենների խորհրդի անդամ, կազմակերպության հիմնադիր Հարթմութ Լորենցը կնքել են համագործակցության հուշագիր, որի նպատակը փորձի փոխանակման պարբերական ծրագրերի իրականացումը, գործընկերային ամուր կապերի հաստատումը, կաթնամթերքի արտադրության և պարենի անվտանգության ոլորտներում ռազմավարական նախագծերի իրականացումն է։ Հուշագրով կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել միավորելու իրենց տարիների փորձը, գիտելիքներն ու մասնագիտական հմտությունները զարգացման բազմաբնույթ ծրագրեր կյանքի կոչելու համար։
««Զալեսյե» ագրոհոլդինգն այն գործընկերներ, որը մեր գործունեության համար մի շարք առումներով օրինակելի է, և մենք մեծ պատրաստակամությամբ ենք իրենց փորձն ու փորձառությունը ներդնում նաև մեր երկրում մեր ֆերմաներում։ Մեր համագործակցությունը ենթադրում է մի քանի ուղղություն՝ նախևառաջ խոսքը գնում է մաքրացեղ կաթնատու խոշոր եղջերավոր կենդանիների գենետիկ կառուցվածքի բարելավման մասին, այս համագործակցության արդյունքում ակնկալում ենք նաև մեր ֆերմաների կենդանիների արտադրողականության ներուժի ավելացում և կենդանիների պահման և խնամքի նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրում և կիրառում։ Մեր գործընկերները նաև ներգրավված են լինելու մեր աշխատակիցների վերապատրաստման և խորհրդատվական գործունեությունում»,-նշել է «Երեմյան Փրոջեքթսի» գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը։

«Еремян Проджектс» и агрохолдинг «Залесье» подписали меморандум о сотрудничестве
Осуществляющая крупнейшие сельскохозяйственные проекты в Армении компания «Еремян Проджектс» продолжает изучать лучшие международные практики, расширяет сотрудничество и перспективы обмена опытом.
Генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян, коммерческий директор компании Александр Гаспарян и директор цепочки поставок Арам Киракосян по приглашению агрохолдинга «Залесье» с рабочим визитом находились в г. Калининграде. «Залесье» - одна из крупнейших компаний Калининграда, которая также работает в рамках концепции «от семян к столу», обеспечивая 54,5% производства молока в городе.
В ходе насыщенного и содержательного визита представители «Еремян Проджектс» ознакомились с производственной цепочкой, технической мощью и возможностями партнерской организации. В сопровождении основателя агрохолдинга Хартмута Лоренца гости побывали на молокозаводе «Залесский фермер», на землях, засеянных кормовыми культурами агрохолдинга и на заводе по переработке кормов, а также посетили селекционный генетический центр компании, автостоянку сельхозтехники, строительные площадки новой строящейся инфраструктуры.
Генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян, председатель совета директоров агрохолдинга «Залесье» Андрей Романов и член совета директоров агрохолдинга, основатель организации Хартмут Лоренц подписали меморандум о сотрудничестве, целью которого является реализация периодических программ обмена опытом, установление прочных партнерских связей, реализация стратегических проектов в сферах производства молочных продуктов и продовольственной безопасности. В меморандуме стороны выразили готовность объединить свой многолетний опыт, знания и профессиональные навыки для реализации различных программ развития.
Генеральный директор компании «Еремян Проджектс» Давид Еремян в беседе с нами отметил: «Агрохолдинг «Залесье» - это партнеры, которые во многих отношениях являются примерами для нашей деятельности, и мы с большой готовностью инкорпорируем их опыт и экспертизу в наших фермах. Наше сотрудничество предполагает несколько направлений: в первую очередь, речь идет об улучшении генетической структуры племенного молочного скота, в результате этого сотрудничества мы ожидаем увеличения производственного потенциала наших ферм, а также внедрения и применения инновационных технологий содержания и ухода за животными. Наши партнеры также будут вовлечены в консультационную деятельность и обучение наших сотрудников».