Եվրախորհրդարանը կքննարկի ԼՂ-ում, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները
Եվրախորհրդարանը կքննարկի ԼՂ-ում, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը,
Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանը լիագումար նիստում նախատեսում է քննարկել  Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները և իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ու Լաչինի միջանցքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 13-ի նիստում նախատեսված են դեբատներ, այդ թվում «Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները և իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում» թեմայով, կլինեն հարցեր՝ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին:
Ադրբեջանն ապօրինի կերպով անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի կամրջի վրա։ Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունները հայտարարել են, որ Ադրբեջանի այդ քայլը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է։

European Parliament to discuss Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh and Lachin Corridor
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. The European Parliament will discuss the Armenia-Azerbaijan relations, the situation in Nagorno Karabakh and Lachin Corridor during the June 13 plenary session.
Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission will hold a Question Time session with MEPs on “Relations between Armenia and Azerbaijan and the situation in Nagorno-Karabakh and at the Lachin Corridor”, according to the agenda of the session posted on the European Parliament website.
The United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) - ordered Azerbaijan on February 22, 2023 to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions. Azerbaijan has so far ignored the order. Furthermore, Azerbaijan then illegally installed a checkpoint on Lachin Corridor in violation of the terms of the 2020 ceasefire declaration.