Շիրակի մարզում մեկնարկեց Կապսի ջրամբարի կառուցումը. այն կտևի 3 տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շիրակի մարզում 30 տարի անց մեկնարկեց 60 միլիոն խորանարդ մետր ընդհանուր ծավալով Կապսի ջրամբարի կառուցումը։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ջրամաբարի կառուցումը կիրականացվի երկու փուլով. նախ երեք տարվա ընթացքում նախատեսվում է կառուցել ընդհանուր 25 միլիոն խորանարդ մետր ծավալով ջրամբար, իսկ արդեն երկրորդ փուլում ջրամբարի ծավալը կհասցվի 60 միլիոն խորանարդ մետրի։ Ծրագրի բյուջեն կազմում է մոտ 120 միլիոն եվրո։
GEV_9945.JPG (777 KB)
«Այսօր մեզ համար շատ կարևոր և նշանակալի իրադարձության սկիզբ է։ Երկար տարիների դադարից հետո վերջապես մեկնարկում է Կապսի ջրամբարի շինարարությունը և այն շահագործման հանձնելու որոշումը, որը մի շարք առանցքային փոփոխություններ կառաջացնի թե՛ սոցիալական, թե՛ տնտեսական կյանքում։
GEV_9414.JPG (634 KB)
Կառավարության վերջին տարիներին վարած քաղաքականության հիմքում կարևոր նշանակություն ունի ավելի շատ քանակով հողատարածություններ ոռոգելի դարձնելը և այս ջրամբարի շինարարությունը մեր շատ համայնքների և բնակավայրերի համար դառնալու է կայուն գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու անհրաժեշտ նախադրյալ»,-Կապսի ջրամբարի հիմնարկեքի արարողության ժամանակ ասաց փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը: Ջրամբարի հիմնարկեքին ներկա էին նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, դեսպաններ, ֆինանսավորող և կառուցապատող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
GEV_9874.JPG (611 KB)
Ջրամբարի 25 միլիոն խորանարդ մետր ծավալով կառուցման դեպքում ջրով կապահովվի շուրջ 17,000 հա հողատարածք, ինչպես նաև հնարավորություն կստեղծվի 2280 հա հողատարածքների մեխանիկական ոռոգումը փոխարինել ինքնահոս ոռոգման եղանակի՝ տարեկան խնայելով 1.3 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, իսկ 60 միլիոն խորանարդ մետր ծավալի դեպքում հնարավորություն կստեղծվի Շիրակի մարզի ոռոգելի հողատարածքներն ավելացնել ևս 920 հա-ով, իսկ Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանի շուրջ 6600 հա հողատարածքների ոռոգումը մեխանիկականից փոխարինել ինքնահոս ոռոգման եղանակի՝ տարեկան խնայելով 11.0 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա: Կանոնավոր ոռոգման արդյունքում կավելանա գյուղատնտեսական մթերքների արտադրությունը, ջրաչափության հուսալի համակարգի տեղադրման արդյունքում կբարձրանա կառավարման և մոնիտորինգի մակարդակը։
GEV_9360.JPG (687 KB)
«Բավականին երկար ժամանակ մեծ ջանքեր ենք գործադրել, որ այսօրվա միջոցառումը կայանա և շինարարության մեկնարկը տրվի։ Կառավարությունը շատ մեծ կարևորություն է տալիս ջրամբարների կառուցմանը և դա ունի բազմաթիվ պատճառներ։ Եթե ջրամաբարները չլինեն, մեր երկրում գոյացող ջրի հիմնական մասը կկորչի և ոռոգման շրջանում հաճախ չի բավարարում այդքան անհրաժեշտ ջուրն իր բազմաթիվ հետևանքներով։ Բայց այս ջրամաբարը ոչ միայն այդպիսի խնդիր կարող է լուծել, այլ նոր տարածքներ կդառնան ոռոգելի, բավականին շատ էլեկտրաէներգիա կխնայվի, ինչպես նաև տուրիստական և այլ առումներով իր դրական ազդեցությունը կունենա»,- ընդգծեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
GEV_9767.JPG (783 KB)
Ծրագիրն իրականացվում է Վերակառուցման վարկերի բանկի (ՎՎԲ/KfW) վարկային միջոցներով և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ, իսկ կառուցապատողը չինական «Shanxi Construction Investment Group Co» ընկերությունն է։
GEV_9379.JPG (938 KB)
Կապսի կիսակառույց ջրամբարը գտնվում է Շիրակի մարզում՝ Գյումրի քաղաքից 22 կմ դեպի հյուսիս՝ Ախուրյանի գետահովտում։ Դեռ 1985 թվականին նախատեսվել է 90 միլիոն խորանարդ մետր ընդհանուր ծավալով Կապսի ջրամբարի կառուցումը՝ ապահովելու Շիրակի մարզի շուրջ 30000 հա հողերի ոռոգումը, սակայն պատվարի կառուցումն ավարտին չի հասցվել 1988 թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժին հետևած տնտեսական վիճակի վատթարացման և 1991 թվականին Խորհրդային Միության փլուզման պատճառով և վերջնականապես 1993 թվականին շինարարությունը դադարեցվել էր։
Ջրամբարի կառուցման հետևանքով Ջրաձոր գյուղի մի հատվածը կհայտնվի ջրի ծածկույթի տակ, ուստի որոշում է կայացվել կառուցել նոր գյուղ, որը պատրաստ կլինի 2026 թվականի գարնանը։

Спустя 30 лет в Ширакской области началось строительство Капского водохранилища общим объемом 60 миллионов кубометров. Как сообщает «Арменпресс», строительство водохранилища будет проведено в два этапа. Вначале планируется построить водохранилище общим объемом 25 млн кубометров, а уже на втором этапе объем водохранилища будет увеличен до 60 млн кубометров. Бюджет проекта составляет около 120 миллионов евро.
«Сегодня для нас начинается очень важное и значимое событие. После многолетнего перерыва наконец начинается строительство водохранилища и его ввод в эксплуатацию вызовет ряд ключевых изменений как в социальной, так и в экономической жизни.
В основе политики правительства в последние годы важное значение придается орошаемым землям, и строительство этого водохранилища станет необходимой предпосылкой для ведения устойчивого сельского хозяйства для многих наших общин и населенных пунктов», - как сообщает «Арменпресс» сказал вице-премьер Тигран Хачатрян во время закладки фундамента водохранилища. На церемонии закладки также присутствовали министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, послы, представители организаций финансирования и развития.
Строительство водохранилища обеспечит водой объемом в 25 млн кубометров около 17 000 га земли, появится возможность заменить механический полив 2280 га земли самотечной водой, сэкономив 1,3 млн кВтч электроэнергии в год, а при объеме в 60 млн кубометров земельные участки Талинского района Арагацотнской области с механического орошения перейдут на самотечное, сэкономив 11,0 млн кВтч электроэнергии ежегодно. В результате регулярного орошения увеличится производство сельскохозяйственной продукции, с установкой надежной ареометрической системы повысится уровень управления и контроля.
« Мы приложили большие усилия, чтобы провести сегодняшнее мероприятие и начать строительство. Правительство придает большое значение строительству водохранилищ и тому есть множество причин. Если не будет хранилищ, основная часть воды в нашей стране, будет пропадать, и в период орошения ее часто не хватает. Это водохранилище не только решить такую проблему, но и новые площади станут орошаемыми, будет сэкономлено довольно много электроэнергии, также это даст положительный эффект с точки зрения туризма и других аспектов», - подчеркнул министр территориального управления и Инфраструктура Гнел Саносян.
Проект реализуется за счет кредитных средств Банка реконструкции (VVB/KfW) при софинансировании правительства РА, строит китайская компания «Shanxi Construction Investment Group Co».
Капское недостроенное водохранилище расположено в Ширакской области, в 22 км к северу от Гюмри, в долине реки Ахурян. Строительство водохранилища общим объемом в 90 миллионов кубометров для обеспечения орошения около 30 000 гектаров земель Ширакской области планировалось еще в 1985 году, но в 1988 году его строительство было остановлено. Из-за ухудшения экономической ситуации после разрушительного Спитакского землетрясения и распада Советского Союза в 1991 году, в 1993 году строительство было окончательно прекращено.
Вследствие строительства водохранилища часть поселка Джрадзор будет затоплена, принято решение о строительстве нового поселка, который будет готов весной 2026 года.