ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը Հունաստանում մասնակցել է «DEFEA 2023» միջազգային ցուցահանդեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ ռազմաարդյունաբերական կոմիտեի պատվիրակությունները մասնակցել են Հունաստանի պաշտպանության և անվտանգության «DEFEA 2023» միջազգային ցուցահանդեսին, որն անցկացվում է Սպատայի «Metropolitan Expo» ցուցահանդեսային կենտրոնում։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունից։
346041672_1301116647107481_4144166128047690336_n.jpg (437 KB)
Նշվում է, որ «DEFEA»-ն կարևոր հարթակ է միջազգային շփումների, արդյունաբերական համագործակցության և պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիական զարգացումների մասին տեղեկատվության փոխանակման համար։ Ցուցահանդեսին մասնակցում են համաշխարհային պաշտպանական արդյունաբերության խոշորագույն ընկերություններ, ինչպես նաև գիտահետազոտական կենտրոններ և հաստատություններ, որոնք ձևավորում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ընթացող զարգացումները։
Ցուցահանդեսին բազմաթիվ երկրների մասնակիցներ ներկայացնում են պաշտպանական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային շուկայի վերջին զարգացումները՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ պաշտպանական համակարգերի զարգացումը շարժիչ ուժ է թե՛ տեխնոլոգիական առաջընթացի, և թե՛ տնտեսական զարգացման համար։ Այս մասին ընդգծել է նաև Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Պանայոտոպուլոսը, ով բացել է ցուցահանդեսը։
346056770_1976374359372108_361186066097277711_n.jpg (546 KB)
Բացման արարողությանը ներկա են եղել նաև Հունաստանի Պաշտպանության փոխնախարար Նիկոս Հարդալիասը, տնտեսական դիվանագիտության գծով արտաքին գործերի փոխնախարար Կոստաս Ֆրանգոյանիսը, Հունաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ղեկավարը, հունական բանակի ծովային, ցամաքային և օդային ուժերի ղեկավար կազմը։
Ցուցահանդեսին մասնակցում են նաև պաշտոնական կառավարական և ռազմական պատվիրակություններ, ինչպես նաև այցելուներ մոտ 77 երկրներից:

Делегация Минобороны Армении принимает участие в международной выставке «DEFEA 2023» в Греции
По инициативе посольства Республики Армения в Греции делегации Министерства обороны Республики Армения и Военно-промышленного комитета Республики Армения принимают участие в Международной выставке обороны и безопасности Греции «DEFEA 2023», которая проходит в выставочном центре «Метрополитен Экспо» в Спате. «Арменпресс» об этом сообщили в посольстве Армении в Греции.
346041672_1301116647107481_4144166128047690336_n.jpg (437 KB)
Отмечается, что «DEFEA» является важной площадкой международных контактов, производственной кооперации и обмена информацией по новейшим технологическим разработкам в области обороны и безопасности. В выставке участвуют крупнейшие компании мировой оборонной промышленности, также научно-исследовательские центры и учреждения, формирующие разработки в области высоких технологий.
Участники из многих стран на этой площадке представляют новейшие разработки мирового рынка в области оборонных технологий, подчеркивая, что развитие оборонных систем является движущей силой как технического прогресса, так и экономического развития. Это отметил и министр обороны Греции Никос Панайотопулос, открывавший выставку.
346056770_1976374359372108_361186066097277711_n.jpg (546 KB)
На церемонии открытия присутствовали заместитель министра обороны Греции Никос Чардалиас, заместитель министра иностранных дел по экономической дипломатии Константинос Франгоянис, начальник Генерального штаба национальной обороны Греции генерал Константинос Флорос и другие представители военно-морских, военно-воздушных и сухопутных сил.