Հայաթափված որոշ գյուղեր բնակեցվում են ադրբեջանցիներով, հայ բնակչության ունեզրկման գործընթաց է տեղի ունենում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ հայ փախստականների վերադարձի իրավունքը մինչև օրս իրացված չէ, թեև դա արձանագրված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը նշեց, որ օրերս փախստականների իրավունքների բարձրաձայնմամբ զբաղվող ՀԿ-ների կողմից կազմակերպվել է համաժողով՝ «Ադբեջանական ագրեսիայի հին և նոր փախստականները» խորագրով, որի արդյունքում ընդունվել է հռչակագիր, որով բարձաձայնվում են հարյուր հազարավոր հայ փախստականների իրավունքները: Դրանում ընդգծվել է փախստականների՝ կամավոր վերադարձի իրավունքը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ՀՀ-ն մարդկանց ոտնահարված իրավունքների մասով պատրաստվո՞ւմ է որևէ ինստիտուցիոնալ մոտեցում ցուցաբերել, որ այդ մարդկանց իրավունքները բարձաձայնվեն միջազգային ատյաններում:
Վարչապետն ասաց, որ այդ հռչակագրի բովանդակությանը ծանոթացել է, բարձրացրած հարցերի ճնշող մեծամասնությունը լեգիտիմ է:
«Մեր կառավարությունը փախստականների իրավունքների պաշտպանության հարցում նաև որոշակի լուրջ որոշումներ է կայացրել: 2019-ին մենք Ադրբեջանից փախստական դարձած քաղաքացիների բնակարանային ապահովման ծրագիր իրականացրեցինք: Բայց, որ ընդհանուր առմամբ կան ինստիտուցիոնալ խնդիրներ, ես համաձայն եմ»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա առաջարկեց աշխատանքային քննարկմամբ մանրամասն քննարկել այդ հարցը, որպեսզի հասկանալի լինի, թե ակնկալիքները կառավարությունից ինչպիսին են:
«Այո, մենք գիտենք, որ այդ խնդիրը կա: Հայաստանում կան Բաքվի, Սումգայիթի ջարդերի հետևանքով փախստական դարձած, Ադրբեջանի տարածքում տեղի ունեցած այլ գործողությունների հետևանքով փախստական դարձած մարդիկ, ԼՂ-ից և շրջակա տարածքներից փախստականների խնդիրը կա, որն արձանագրված է նաև նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ: Տեղյակ եմ, որ համաժողովում ներկայացված են եղել նաև նախիջևանահայության ներկայացուցիչները: Հարցը բավականին ծավալուն է, նաև լրացուցիչ ուսումնասիրության կարիք ունի»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունում արձանագրված է ԼՂ և հարակից տարածքներ փախստականների վերադարձի իրավունքը՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հովանու ներքո: «Բայց մենք նաև տեսնում ենք, որ մեր հայրենակիցների այդ իրավունքը մինչև օրս իրացված չէ, որը թղթի վրա արձանագրված է: Ավելին՝ տեսնում ենք, որ հայաթափված որոշ գյուղեր Ադրբեջանի կողմից բնակեցվում են ադրբեջանցիներով: Ըստ էության, այդ տարածքների հայ բնակչության ունեզրկման գործընթաց է տեղի ունենում, ինչը պետք է վերլուծվի»,-ասաց վարչապետը:

Премьер-министр Пашинян коснулся вопроса об армянских беженцах из Азербайджана
Право армянских беженцев на возвращение в Нагорный Карабах и прилегающие районы до сих пор не реализовано, хотя оно было зафиксировано в Трехстороннем заявлении от 9 ноября. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Депутат фракции Вилен Габриелян отметил, что недавно НПО, занимающиеся правами беженцев, организовали конференцию под названием «Старые и новые беженцы азербайджанской агрессии», в результате которой была принята декларация, в которой отражены права сотен тысяч армянских беженцев. В нем подчеркивается право беженцев на добровольное возвращение. Депутат поинтересовался, готовится ли Армении принять какой-либо институциональный подход в отношении нарушенных прав людей, чтобы права этих людей поднимались в международных судах.
Премьер-министр сообщил, что ознакомился с содержанием этой декларации, подавляющее большинство поднятых вопросов правомерны.
«Наше правительство также приняло ряд серьезных решений, касающихся защиты прав беженцев. В 2019 году мы реализовали жилищную программу для граждан, ставших беженцами из Азербайджана. Но я согласен, что в целом институциональные проблемы есть», - сказал Пашинян.
Он предложил детально обсудить этот вопрос в рамках рабочей дискуссии, чтобы было понятно, чего ждут от правительства.
«Да, мы знаем, что проблема существует. В Армении есть лица, ставшие беженцами в результате массовых погромов в Баку и Сумгаите, а также лица, ставшие беженцами в результате других действий, имевших место на территории Азербайджана. Я знаю, что на конференции были представлены и представители армян Нахичевани. Вопрос достаточно обширный и нуждается в дополнительной проработке», - сказал премьер-министр.
Пашинян напомнил, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября было зафиксировано право беженцев на возвращение в Нагорный Карабах и прилегающие территории под эгидой Верховного комиссара ООН по делам беженцев. «Но мы также видим, что это право наших соотечественников, зафиксированное на бумаге, до сих пор не реализовано. Более того, мы видим, что некоторые обезлюдевшие села заселены азербайджанцами. На этих территориях в основном идет процесс лишения армянского населения имущества, и это необходимо проанализировать», - сказал премьер-министр.