ԵԱՏՄ երկրներում իրականացվող թվային նախագծերը կներկայացվեն Մինսկում կայանալիք համաժողովի ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մինսկում կանցկացվի «EADF-2023» եվրասիական թվային 5-րդ համաժողովը, որի ընթացքում կներկայացվեն Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում իրականացվող բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի նախագծերը։
««EADF» եվրասիական թվային համաժողովը արժանիորեն դարձել է միջազգային կենտրոնական իրադարձությունը «TIBO» հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական և բանկային տեխնոլոգիաների միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի շրջանակներում։ Ֆորումի մասնակիցները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու կորպորատիվ և ազգային թվայնացման նախագծերը, նորարարական մշակումները և թվային վերափոխման ՏՏ լուծումները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվահաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Վարոս Սիմոնյանը։
«EADF-2023» համաժողովը կոչված է նպաստելու միասնական Եվրասիական թվային շուկայական տարածքի փուլային ձևավորմանը, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների թվային փոխակերպման ազգային ռազմավարությունների ներդաշնակեցմանը:
«EADF-2023» համաժողովին նախատեսվում է քննարկել թվային շուկաների ինտեգրման և ներդաշնակեցման միջազգային փորձը, ԵԱՏՄ ներքին շուկաների թվային փոխակերպման ոլորտային ասպեկտները, տվյալների անդրսահմանային շրջանառության պայմաններում թվային ինքնիշխանության հարցերը և այլ թեմաներ:
«Թվային Եվրասիա, էլեկտրոնային փոխգործակցության և ինտեգրման աճի կետեր» լիագումար նիստին կմասնակցեն Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ՇՀԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գրիգորի Լոգվինովը և այլոք։

Цифровые проекты, реализуемые в странах ЕАЭС, будут представлены на конференции в Минске
В Минске пройдет V Евразийская цифровая конференция «EADF-2023», на которой будут представлены высокотехнологичные проекты, реализуемые в странах Евразийского экономического союза.
Евразийская цифровая конференция «EADF-2023» заслуженно стала международным центральным мероприятием в рамках международной специализированной выставки телекоммуникационных, информационных и банковских технологий «TIBO». Участники конференции получат возможность презентовать корпоративные и национальные проекты цифровизации, инновационные разработки и ИТ-решения для цифровой трансформации», - сообщил член Коллегии Евразийской экономической комиссии по внутренним рынкам, информационным и коммуникационным технологиям (министр) Варос Симонян.
Конференция «EADF-2023» призвана способствовать поэтапному формированию единого евразийского пространства цифрового рынка, гармонизации национальных стратегий цифровой трансформации государств-членов Евразийского экономического союза.
На конференции планируется обсудить международный опыт интеграции и гармонизации цифровых рынков, отраслевые аспекты цифровой трансформации внутренних рынков ЕАЭС, вопросы цифрового суверенитета в условиях трансграничного оборота данных и другие темы.
В пленарном заседании «Цифровая Евразия, точки роста электронного взаимодействия и интеграции» примут участие премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко, председатель Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, заместитель Генерального секретаря ШОС Григорий Логвинов и другие официальные лица.