ԵՄ առաքելության տեղակայումը դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում խաղաղությանը նպաստելու արժեքավոր գործիք. Միրզոյան
ԵՄ առաքելության տեղակայումը դիտարկում ենք որպես տարածաշրջանում
խաղաղությանը նպաստելու արժեքավոր գործիք. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին հայկական կողմից ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը դիտարկում է որպես տեղում անվտանգությունը բարձրացնելու, տարածաշրջանում  խաղաղությանը և կայունությանը նպաստելու արժեքավոր գործիք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռումինիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում։:
Միրզոյանը հայտնեց, որ Ռումինիայի իր գործընկերոջ հետ քննարկել են երկկողմ համագործակցության լայն թեմաներ: ԱԳ նախարարները նաև ստորագրվել են 2023-2024 համատեղ գործողությունների պլան:
«Մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնել երկկողմ օրակարգի, իրավական դաշտի, կանոնավոր քաղաքական խորհրդակցությունների, ինչպես նաև մշակույթի, կրթության, գիտության ոլորտներում համագործակցության: Մենք արտահայտել ենք մեր պատրաստակամությունը՝ ձեռնարկելու քայլեր նաև տնտեսական հարաբերություններում, բիզնես կապերում առկա ողջ պոտենցիալի իրագործման համար»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարների հանդիպման օրակարգում են եղել նաև Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության և Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման հարցերը։
Նախարարները նաև մտքեր են փոխանակել երկու երկրի համագործակցության մասին՝ «Արևելյան գործընկերության», նաև «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» շրջանակներում:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի հայկական կողմում 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայից անմիջապես հետո ԵՄ դիտորդներ ուղարկելը և ավելի ուշ՝ ԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայելը ԵՄ կարևոր ներգրավվածությունն է մեր տարածաշրջանում։ Մենք այն դիտարկում ենք որպես արժեքավոր գործիք՝ տեղում բարձրացնելու մարդկանց անվտանգությունը, նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը: Մենք գնահատում ենք Ռումինիայի արժեքավոր նպաստը ԵՄ համապատասխան քննարկումներում»,-ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Armenian FM hails EU mission as “valuable instrument” for increasing security
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. Armenia views the EU civilian mission on its international border with Azerbaijan as a “valuable instrument” for increasing security on the ground and contributing to peace and stability in the region, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said Monday at a joint press conference with his Romanian counterpart Bogdan Aurescu in Bucharest.
Mirzoyan said he discussed a “broad circle” of issues of bilateral cooperation with Aurescu.
A 2023-2024 joint action plan was signed, he added.
“We’ve expressed our readiness to cooperate in the bilateral agenda, legal framework, regular political consultations, as well as in culture, education and science. We’ve expressed readiness to take steps in economic relations to utilize the entire potential in business ties,” FM Mirzoyan said.
The foreign ministers also discussed the effective implementation of Armenia-EU political and security dialogue and the Armenia-EU CEPA.
Views were exchanged around cooperation within the framework of Eastern Partnership and the European Political Community.
“Sending EU monitors to the Armenian side of the international border between Armenia and Azerbaijan immediately after the Azerbaijani aggression against Armenia in September 2022 and then deploying a long-term EU civilian monitoring mission is the EU’s important engagement in our region. We view it as a valuable instrument to increase security of people on the ground and contribute to peace and stability in the region. We appreciate Romania’s valuable contribution in the relevant discussions in the EU,” the Armenian Foreign Minister said.