Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանը կփորձի հումանիտար բեռով շարասյուն ուղարկել Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի  Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի շրջանային խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեն հայտարարել է, որ չպետք է թույլ տալ, որպեսզի  անուշադրության մատնվեն Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքների խախտումները թե՛ Հայաստանում, թե Արցախում, թե Լաչինի միջանցքում։ Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է անցնել գործնական քայլերի։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպերս»-ը, Լորան Վոքիեն այս մասին ասել է Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչությունում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի շրջանային խորհրդի նախագահը նախ նշեց, որ տարիներ ի վեր Հայաստանի ու Արցախի բարեկամն է և ցնցված է Հայաստանի և Արցախի շուրջ ստեղված իրավիճակով։
«2019-ին մենք հանդիպել էինք Արցախի ներկայացուցիչների հետ, և Արցախի ու իմ շրջանի միջև համագործակցության համաձայնագիր է կնքվել։ Իմ շրջանում մենք քաղաքական դիրքորոշում էինք ընդունել՝ հաստատելու համար Արցախի անկախության իրավունքը, ինչի պատճառով  և հետևանքով իմ և նույնիսկ իմ ընտանիքի նկատմամբ պանթուրքիստական ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից լուրջ ճնշումներ գործադրվեցին։
Ինչու՞ եմ եկել այսօր, որովհետև շատ լավ գիտեմ, որ միջազգային ամբողջ ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայի վրա, և որ մեծ վտանգ կա, որ այս ամենի մեջ կմոռացվեն Հայաստանը և Արցախը։ Ես այստեղ եմ ասել համար, որ մենք չենք մոռանում ձեզ, դու մենակ չենք, և չպետք է թույլ տանք, որ լռություն հաստատվի և անուշադրության մատնվեն միջազգային իրավունքների խախտումները թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում, թե՛ Լաչինի միջանցքում»,- ընդգծեց Լորան Վոքիեն։
Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի շրջանային խորհրդի նախագահը երկու օր առաջ գտնվել է Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում՝ ցույց տալու իր հայրենակիցներին, որ այնտեղ ոտնահարվում է միջազգային իրավունքը, և որ այդ սահմանից այն կողմ 120 հազար մարդ զրկված է ամենատարրական մարդկային բոլոր իրավունքներից։
«Ես Սյունիքի մարզպետի կողքին էի այն պահին, երբ նա տեղեկացավ, որ այնտեղ, որտեղ մենք գտնվում էինք (Տեղ գյուղ-խմբ․), մի օր առաջ առաջխաղացում է տեղի ունեցել։ Տեսել եմ և կարող եմ վկայել միջազգային իրավունքի խախտման մասին։ Ինչպես և տեսել եմ ադրբեջանական դրոշները, որոնք ծածանվում են հայկական հողերի վրա գտնվող բարձունքներում։ Ու նաև կարողացա քիչ առաջ զրուցել Արցախից տեղահանվածների հետ, որոնց խոսքերը խորապես հուզիչ են։ Որպես քաղաքական գործիչ՝ իմ պարտավորությունն է գործի անցնել և կարողանալ այս պահին ձեզ օգնության գալ»,- ասաց Լորան Վոքիեն։
Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը ընդգծեց՝ չպետք է թույլ տալ, որ հաստատվի և կայունանա այն իրավիճակը, երբ չի հարգվում միջազգային իրավունքը։ Նա տեղեկացրեց, որ ցանկանում են Ֆրանսիայում հայ համայնքը ներկայացնող կազմակերպությունների հետ միասին կազմակերպել հումանիտար շարասյուն, որը կփորձի հումանիտար օգնություն հասցնել Արցախ։
«Շարասյունը կկազմակերպվի մեր շրջանի աջակցությամբ և կկրի մեր շրջանի դրոշը։ Այն կմոտենա Լաչինի միջանցքին  և կպահանջենք, որպեսզի թույլ տան այն անցնի և հասնի Արցախ։ Կամ շարասյունը կանցի ու այդ ժամանակ մենք հույսի մի փոքրիկ դուռ բաց արած կլինենք, կամ շարասյունը չի կարողանալու անցնել ու դա մեզ առիթ կտա միջազգային և եվրոպական կազմակերպությունների առաջ ներկայացնել այս հարցը, որ ևս մեկ անգամ միջազգային իրավունքը խախտվում է, և որ պետք է գործողությունների դիմել»,- ընդգծեց Լորան Վոքիեն։

blockaded Nagorno Karabakh
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The President of the Regional Council of Auvergne-Rhône-Alpes Laurent Wauquiez has called for practical steps for not allowing Azerbaijan’s violations of international law in Armenia, Artsakh and the Lachin Corridor to be overlooked.
The head of the French region is now visiting Armenia.
On March 31 he met with Nagorno Karabakh’s Foreign Minister Sergey Ghazaryan in Yerevan.
Speaking at a joint press conference, Wauquiez described himself as a longtime friend of Armenia and Artsakh and said that he’s shocked by the current situation.
“In 2019, we met with representatives of Artsakh and signed a cooperation agreement between my region and Artsakh. We’d adopted a political position in my region to confirm Artsakh’s right to independence, which led to serious pressures by Pan-Turkist terrorist organizations against me and my family. Why am I here today? Because I am well aware that the entire international attention is on Ukraine and there is a serious danger for Armenia and Artsakh to be forgotten in all of this. I am here to say that we are not forgetting you, you are not alone, and we shouldn’t allow the violations of international law in Armenia, Artsakh and Lachin Corridor to go unnoticed in silence,” Wauquiez said.
The President of the Regional Council of Auvergne-Rhône-Alpes visited the entrance of the blockaded Lachin Corridor in Syunik to show to his countrymen the violations of international law, that 120,000 people on the other side are deprived of basic human rights.
“I was with the Governor of Syunik the moment he was notified that an advance had taken place the day before where we were located at that time [Tegh village]. I have witnessed and can testify about the violation of international law. I have also seen the Azerbaijani flags hoisted on the heights located in Armenian lands. And I had the chance to speak with displaced persons of Artsakh, whose words were deeply touching. As a politician, it is my duty to take action and be able to help you,” he said.
Wauquiez said that they want to organize a humanitarian convoy jointly with the organizations representing the Armenian community of France and try to deliver humanitarian aid to Artsakh.
“The convoy will be organized with our region’s support and will bear our region’s flag. It will approach the Lachin Corridor and we will demand passage to Artsakh. Either the convoy will pass and we will have a ray of hope, or the convoy will be barred and it will give us the opportunity to present this issue before international and European organizations, that once again the international law is being violated, and that actions must be taken,” Wauquiez added.