Արմեն Սարգսյանի «Wordtris»-ը. ինչպես է Հայաստանի չորրորդ նախագահը ստեղծել սիրված խաղը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple TV+ սթրիմինգային ծառայությունը մարտի վերջին իր բաժանորդների համար կցուցադրի «Տետրիս» («Tetris») գեղարվեստական ֆիլմը, որը կպատմի հայտնի խաղի ստեղծման ու գրանցած հաջողությունների պատմությունը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղդեկանում է ՀՀ 4-րդ նախագահի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, որում նշվում է, որ ֆիլմը ներկայացնում է խորհրդային տարածքում ստեղծված այդ խաղի պատմության միայն մի կողմը։
The Hollywood Reporter.jpg (161 KB)
The Hollywood Reporter-ի առաջարկով  Հայաստանի չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը սյունակ է գրել գրեթե 40 տարի առաջ Խորհրդային Միությունում ստեղծված «Tetris»-ի և դրան որպես շարունակություն հաջորդած իր համահեղինակած «Wordtris» խաղի մասին։ The Hollywood Reporter-ը նշում է, որ «մինչև Հայաստանի նախագահ դառնալը՝ Արմեն Սարգսյանը գիտնական էր, ով հնարավորություն ուներ շատ մոտիկից հետևելու այն խարդավանքներին ու աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, որոնք տեղի էին ունենում պաշտամունքային դարձած «Տետրիս» («Tetris») և դրան հաջորդած «Վորդտրիս» («Wordtris») խաղերի շուրջ»։
2.jpg (164 KB)
«Ընկերներիցս մեկը վերջերս ինձ ուղարկեց «Apple TV+»-ի առաջիկա ֆիլմի թրեյլերը՝ հարցնելով․ «Ի՞նչ ես կարծում, սրա ո՞ր մասը ճշմարիտ կլինի»։ Ֆիլմը, որի մասին նա հարցնում էր, «Tetris»-ն է՝ կախվածություն առաջացնող, խորհրդային տարածքում ստեղծված տեսախաղ, որը 1980-ականներին գրավեց Արևմուտքը։ Քանի որ ես այն դեռ չեմ դիտել (ֆիլմը ցուցադրվելու է մարտի վերջին), չեմ կարող մեկնաբանել դրա ճշմարտացիությունը»,- գրում է Արմեն Սարգսյանը՝ նշելով, որ ներգրավված տաղանդավոր դերասանական ու ստեղծագործական կազմը ֆիլմի հետ կապված մեծ հույսեր է ներշնչում:
«Ընկերս և ես «Տետրիս» խաղի ստեղծող Ալեքսեյ Պաժիտնովի հետ ժամանակակիցներ էինք։ Խորհրդային Միության Գիտությունների ակադեմիայի համակարգչային կենտրոնում, որտեղ աշխատում էր նաև Պաժիտնովը, գործընկերներս ու ես հայտնագործեցինք «Վորդտրիս» խաղը, որը թողարկվեց մինչև 1990-ականները և ավելի ուշ սպառողներին վաճառվեց որպես «Տետրիս»-ի շարունակություն»,- պատմում է Սարգսյանը՝ նշելով, որ այդ տարիներին, լինելով երիտասարդ գիտնականներ, իրենք մեծ նշանակություն չէին տալիս այդ հայտնագործություններին: Փոխարենը՝ դրանց վերաբերվում էին որպես հոբբիի, ուղեղը մարզելու հետաքրքիր միջոց, որով հնարավոր էր պարծենալ և կիսվել ընկերների ու գործընկերների հետ։
unnamed.jpg (212 KB)
Ներկայացնելով «Վորդտրիս»-ի ստեղծման պատմությունը՝ Հայաստանի չորրորդ նախագահը գրում է, որ այն ստեղծվել է «Տետրիս»-ի հետ նույն ժամանակահատվածում, մի նախագծի արդյունքում, որն ինքը ղեկավարել է 1980-ականների սկզբին, և որի նպատակն էր ստեղծել ֆաքսի մի սարքավորում, որն ինֆորմացիան փոխանցելիս այն կթարգմաներ մի լեզվից մյուսը։
«Ես տեսական ֆիզիկայի երիտասարդ պրոֆեսոր էի Երևանի պետական համալսարանում, որտեղ հիմնադրել էի բարդ համակարգերի մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնը։ Գործընկերներս՝ Սերգեյ Ուտկինն ու Վյաչեսլավ Ցոյը, Մոսկվայում գործող գիտնականներ էին։ Մենք օգտագործեցինք ֆաքսի մեքենայի համար մշակված հավելվածները կրթական խաղի համար, որտեղ խաղացողը պետք է վերևից թափվող տառերով բառեր կազմեր։ Այն մեր ընկերներին ցույց տալուց հետո մոռացանք դրա մասին ու շարունակեցինք ապրել մեր կյանքով։ Սերգեյն ու Վյաչեսլավը շարունակեցին իրենց փայլուն գործունեությունը Մոսկվայում, իսկ ես՝ որպես մաթեմատիկոս ու տեսաբան ֆիզիկոս, մեկնեցի հետազոտություն իրականացնելու Քեմբրիջի համալսարանում։
Մինչ ես այնտեղ էի, շշուկներ էին պտտվում, թե ամերիկացի գործարարները հետաքրքրված են Խորհրդային Միությունում ստեղծված տեսախաղերով»,- նշում է Հայաստանի չորրորդ նախագահը։
Նա պատմում է, որ 1987 թվականին, երբ խորհրդային իշխանությունների համաձայնությամբ մեկնել էր հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու ԱՄՆ Հարվարդի և Բերքլիի համալսարաններում, իր հետ տարել էր «Վորդտրիս»-ի կոդերի պատճենները։
«ԱՄՆ հայկական սփյուռքի փաստաբանները խորհուրդ տվեցին խաղի հեղինակային իրավունքները գրանցել ԱՄՆ-ում հիմնված ընկերության անունով։ Նրանք անգամ ընդհանրական անուն առաջարկեցին։ Ես առաջարկեցի «Արմենիկա»՝ անգլերեն Հայաստան (Armenia) և Ամերիկա անուններից, գրանցեցինք այն Դելավերում, և հեղինակային իրավունքները փոխանցեցինք այդ ընկերությանը։ Հետո ես մեկնեցի Կալիֆորնիա՝ խաղը ցուցադրելու Spectrum Holobyte ընկերությանը, որը կապ ուներ տեսախաղեր ստեղծող բրիտանական Mirrorsoft-ի հետ»,- նշում է Հայաստանի չորրորդ նախագահը։
Նա պատմում է, թե ինչպես է Spectrum-ը, տպավորված լինելով խաղով, 1987-1988 թվականներին առաջարկում գալ Հայաստան՝ այն ամբողջությամբ տեսնելու համար։ Արմեն Սարգսյանը նշում է, որ Քեմբրիջի համալսարանում գտնվելու ժամանակ իր կուտակած կրթաթոշակով գնած IBM PC XT համակարգիչն իսկական ձեռքբերում դարձավ խաղի ստեղծման վրա աշխատող թիմի համար։
«Սերգեյն ու Վյաչեսլավը տեղափոխվեցին Երևանի իմ տուն, որտեղ մենք կատարելագործում էինք խաղն իմ համակարգչի վրա։ Մենք այն դարձրինք երկլեզու և անգամ երաժշտություն ավելացրինք։ Վերջնական աշխատանքն իսկական արվեստի գործ էր։ Մենք այն չանվանեցինք «Վորդտրիս», այլ կոչեցինք «Լավենգրո»՝ հունարեն՝ «բառերի վարպետ»։ Սակայն ամերիկացիներն այլ գաղափար ունեին»,- գրում է Արմեն Սարգսյանը։
Նա պատմում է, թե ինչպես ամերիկյան կողմի էմիսարը, ՊԱԿ-ից խուսափելու նպատակով, որպես զբոսաշրջիկ էր եկել Հայաստան։ Իրենց ստեղծած աշխատանքը տեսնելով՝ հրավիրել էր ԱՄՆ՝ գործարքը կնքելու։ Արդեն 1988-89 թվականներին Կալիֆորնիայում Արմեն Սարգսյանը տեղեկանում է, որ խաղը կոչվելու է «Վորդտրիս» և վաճառվելու է որպես «Տետրիս»-ի շարունակություն։ «
Ես ընդդիմացա, բայց ոչինչ չկարողացա փոխել։ Խաղը, որը երեք խորհրդային գիտնականներս մշակել էինք ինքներս մեզ զվարճացնելու համար, հանձնվեց տեսախաղեր մշակող 500-հոգանոց խմբին՝ վերանայելու և վերամշակելու համար։  Այն, ինչ նրանք ստեղծեցին շուկա դուրս բերելուց առաջ, նույնքան հիանալի չէր, որքան այն, ինչ մենք էինք ստեղծել, սակայն բողոքել չէինք կարող։
Դա անհավատալիորեն ոգևորիչ պահ էր։ Որդիներս առաջինն էին, որ ստացան Nintendo-ի մշակած պրոտոտիպը, իսկ երջանկահիշատակ Սթիվ Ջոբսն ինձ առաջարկեց վերամշակել խաղը, որպեսզի այն որպես կրթական ծրագիր ներառվի Mac-ի համակարգիչների մեջ։ Սակայն տեսախաղերի հանդեպ իմ հետաքրքրությունը, որը հատկապես մեծացավ «Վորդտրիս»-ի մշակման ու վաճառելու այս գործընթացից, անհետացավ, երբ ես 1991 թվականին Հայաստանի անկախացումից հետո տեղափոխվեցի դիվանագիտության ու քաղաքականության ոլորտ։ Ներկայումս «Տետրիս» ֆիլմն ինձ մղեց վերադառնալ հիշողության անկյուններն ու ոգեշնչեց անդրադառնալ «Վորդտրիս»-ին, թե ինչ ձևով, դեռևս չգիտեմ։ Սակայն այսքան տարի անց ես շնորհակալ եմ նման մեծ փորձառություն ձեռք բերելու համար»,- գրում է Արմեն Սարգսյանը։
«Միևնույն ժամանակ, այսքան տարի անց ոգևորիչ է տեսնել, որ մեր գործընկեր, «Տետրիս»-ի ստեղծող Պաժիտնովը Հոլիվուդից ստանում է այն արժանի ճանաչումը, որը նրան հրաժարվեց տալ խորհրդային պետությունը»,- եզրափակում է Հայաստանի չորրորդ նախագահը։

Как четвертый президент Армении Армен Саркисян создавал полюбившуюся игру «Wordtris»
Стриминговый сервис Apple TV+ в конце марта представит своим подписчикам художественный фильм «Тетрис», который расскажет об истории создания популярнейшей игры и ее успеха. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Офиса 4-го президента РА, в котором отмечается, что в фильме представлена ​​лишь одна сторона истории создания этой игры в СССР.
По предложению The Hollywood Reporter четвертый президент Армении Армен Саркисян написал колонку об игре «Тетрис», созданной почти 40 лет назад в Советском Союзе, и ее продолжении - игре «Вордтрис», соавтором которой был он. The Hollywood Reporter отмечает, что «до того, как стать президентом Армении, Армен Саркисян был ученым, имевшим возможность очень внимательно следить за интригами и геополитическими событиями, имевшими место в культовой игре «Тетрис» и последующей «Вордтрис».
The Hollywood Reporter.jpg (161 KB)
«Мой друг недавно прислал мне трейлер предстоящего фильма Apple TV+, спрашивая: «Как ты думаешь, какая часть этого фильма - правда?» Фильм, о котором он спрашивал - фильм «Тетрис», о захватывающей видеоигре советского производства, которая покорила Запад в 1980-х годах. Поскольку я его еще не видел (фильм будет показан в конце марта), не могу прокомментировать его правдивость», - написал Армен Саркисян, отмечая, что задействованные талантливые актеры и творческий коллектив возлагают на фильм большие надежды.
«Мы с моим другом были современниками Алексея Пажитнова, создателя игры «Тетрис». В вычислительном центре Академии наук СССР, где работал и Пажитнов, мы с коллегами изобрели игру «Вордтрис», которая была выпущена до 1990-х годов, и предлагалась как продолжение «Тетриса», -вспоминает Армен Саркисян, отмечая, что в те годы, они будучи молодыми учеными, не придавали этим открытиям большого значения. Относились к этому как к хобби, интересному способу тренировки мозга, которым можно было похвастаться и поделиться с друзьями и коллегами.
unnamed.jpg (212 KB)
Представляя историю создания «Вордтриса», четвертый президент Армении пишет, что игра была создана одновременно с «Тетрисом», в результате в результате проекта, которым он руководил в начале 1980-х годов, целью которого было создание факсимильного аппарата для передачи информации в переводе с одного языка на другой.
«Я был молодым профессором теоретической физики в Ереванском государственном университете, где основал кафедру математического моделирования сложных систем. Мои коллеги Сергей Уткин и Вячеслав Цой были учеными, работавшими в Москве. Мы использовали приложения, разработанные для факсимильного аппарата, для обучающей игры, в которой игрок должен был составлять слова из букв, падающих сверху. Показав его нашим друзьям, мы забыли о нем и продолжили свою жизнь. Сергей и Вячеслав продолжили свою блестящую деятельность в Москве, а я, как математик и физик-теоретик, уехал проводить исследования в Кембриджский университет.
Пока я был там, ходили слухи, что американские бизнесмены интересовались видеоиграми, созданными в Советском Союзе», - рассказал четвертый президент Армении.
Он заметил, что в 1987 году, когда он отправился проводить исследовательскую работу в Гарвардский и Беркли университеты США, с согласия советских властей он взял с собой копии кодов «Вордтриса».
«Адвокаты армянской диаспоры США посоветовали зарегистрировать авторские права на игру на имя компании, базирующейся в США. Они даже предложили общее название. Я придумал «Арменика» от английских названий Armenia (Армения) и America, мы зарегистрировали ее в Делавэре и передали авторские права той компании. Потом я поехал в Калифорнию, чтобы показать игру компании Spectrum Holobyte, которая была связана с британским производителем видеоигр Mirrorsoft», - рассказал четвертый президент Армении.
После Spectrum, впечатленный игрой, хотел приехать в Армению в 1987-1988 годах, чтобы увидеть ее целиком. Армен Саркисян отметил, что компьютер IBM PC XT, который он купил на стипендию, накопленную за время пребывания в Кембриджском университете, стал настоящим достижением для команды, работавшей над созданием игры.
«Сергей и Вячеслав переехали ко мне домой в Ереван, где мы улучшили игру на моем компьютере. Мы сделали ее двуязычной и даже добавили музыку. Итоговая работа была настоящим произведением искусства. Мы назвали ее не Wordtrees, а Lavengro, что по-гречески означает «мастер слов». Однако у американцев была другая идея», - пишет Армен Саркисян.
Он рассказал, как эмиссар американской стороны приехал в Армению в качестве туриста, чтобы скрываться от КГБ. Увидев созданную ими работу, он пригласил их в США для заключения сделки. Уже в 1988-1989 годах в Калифорнии Армену Саркисяну сообщили, что игра будет называться «Вордтрис» и будет продаваться как продолжение «Тетриса».
Я был против, но ничего не смог изменить. Игра, которую мы, трое советских ученых, разработали для собственного развлечения, была передана группе разработчиков видеоигр из 500 человек для проверки и доработки. То, что они создали до выхода на рынок, не было таким хорошим, как созданное нами, но мы не могли пожаловаться.
Это был невероятно волнующий момент. Мои сыновья первыми получили прототип, разработанный Nintendo, и покойный Стив Джобс предложил мне изменить дизайн игры, чтобы включить ее в качестве образовательной программы на компьютеры Mac. Однако мой интерес к видеоиграм, который особенно усилился в процессе разработки и продажи «Вордтрис», пропал, когда я занялся дипломатией и политикой после обретения Арменией независимости в 1991 году. В настоящее время фильм «Тетрис» вернул меня в закоулки моей памяти и вдохновил взглянуть на «Вордтрис» другим образом, и увидеть его таким, каким еще не знал. Хотя по прошествии стольких лет, я благодарен, что получил такой заряд», - пишет Армен Саркисян.
«В то же время, спустя столько лет, приятно видеть, что наш партнер, создатель Тетриса, Пажитнов получает заслуженное признание Голливуда, которое ему отказало дать советское государство», - заключил четвертый президент Армения.