ՀՀ-ն և Թուրքիան պատրաստ են մինչև 2023-ի զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար
ՀՀ-ն և Թուրքիան պատրաստ են մինչև 2023-ի զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը
բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Թուրքիան մինչև 2023 թվականի զբոսաշրջային սեզոնի սկիզբը պայմանավորվել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական ​​անձնագրեր ունեցող անձանց համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, հավելելով, որ Երևանը ակտիվ աշխատանքներ է տանում այդ ուղղությամբ։
Ներկայացնելով կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը՝ նախարարը ասաց, որ 2022 թվականին շարունակվել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 15-ին աշխատանքային այցով մեկնել էր Թուրքիա՝ ցավակցելու երկրաշարժի հետևանքով մեծաթիվ զոհերի կապակցությամբ։
« Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ վերահաստատել ենք մինչև այս տարվա զբոսաշրջային սեզոնի բացումը հայ-թուրքական սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական ​​անձնագրեր ունեցող անձանց համար բացելու պատրաստակամությունը»,- ասաց Միրզոյանը։

Armenia, Turkey agree to open the border for citizens of third countries before the start of the 2023 tourist season. FM
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Armenia and Turkey have agreed to open the border for citizens of third countries and persons with diplomatic passports until the beginning of the 2023 tourist season, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said at the session of the Foreign Relations Committee of the National Assembly, adding that Yerevan is actively working in this direction.
Presenting the report on the progress and results of the implementation of the Government's Action Plan, the Minister said that the process of normalization of relations between Armenia and Turkey continued in 2022.
Mirzoyan reminded that on February 15 he was in Turkey to offer his condolences on the occasion of the many victims of the earthquake.
"We reaffirmed with the Minister of Foreign Affairs of Turkey the readiness to open the Armenian-Turkish border for citizens of third countries and persons with diplomatic passports before the start of this year's tourist season," said Mirzoyan.