ՀՀ-ն և Թուրքիան պատրաստ են մինչև 2023-ի զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար
ՀՀ-ն և Թուրքիան պատրաստ են մինչև 2023-ի զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը
բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը և Թուրքիան մինչև 2023 թվականի զբոսաշրջային սեզոնի սկիզբը պայմանավորվել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական ​​անձնագրեր ունեցող անձանց համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում, հավելելով, որ Երևանը ակտիվ աշխատանքներ է տանում այդ ուղղությամբ։
Ներկայացնելով կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը՝ նախարարը ասաց, որ 2022 թվականին շարունակվել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 15-ին աշխատանքային այցով մեկնել էր Թուրքիա՝ ցավակցելու երկրաշարժի հետևանքով մեծաթիվ զոհերի կապակցությամբ։
« Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ վերահաստատել ենք մինչև այս տարվա զբոսաշրջային սեզոնի բացումը հայ-թուրքական սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական ​​անձնագրեր ունեցող անձանց համար բացելու պատրաստակամությունը»,- ասաց Միրզոյանը։

Армения и Турция договорились открыть границу для граждан третьих стран до начала туристического сезона: Мирзоян
Армения и Турция договорились открыть границу для граждан третьих стран до
начала туристического сезона: Мирзоян
Армения и Турция договорились открыть границу для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами до начала туристического сезона 2023 года. Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, добавив, что Ереван активно работает в этом направлении.
Представляя доклад о ходе и результатах программы правительства, министр отметил, что в 2022 году продолжился процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Мирзоян напомнил, что 15 февраля он с рабочим визитом посетил Турцию, чтобы выразить соболезнования многочисленным жертвам землетрясения.
“Мы подтвердили с министром иностранных дел Турции готовность открыть армяно-турецкую границу для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами до открытия туристического сезона в этом году”, - сказал Мирзоян.