Հռոմի ստատուտը համապատասխանում է Սահմանադրությանը․ ՍԴ-ն հրապարակել է որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց սահմանադրությանը համապատասխանող 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, որոշումը հրապարակել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը։
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը հայտարարել է, որ հատուկ կարծիք են ներկայացրել դատավորներ Հրայր Թովմասյանը, Արայիկ Թունյանը և Երվանդ Խունդկարյանը։
2022 թվականին թվականին այս հարցով սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։ Կառավարությունը կրկին վերադարձել է Հռոմի կանոնադրության ճանաչման հարցին, քանի որ, ըստ այս նախագծի հիմնավորման, հնարավորություն են տեսնում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու:

Обязательства, закрепленные Римским статутом Международного уголовного суда, соответствуют Конституции РА: решение КС
Конституционный суд признал обязательства, закрепленные Римским статутом Международного уголовного суда, подписанные 17 июля 1998 года, соответствующими Конституции РА. Как сообщает «Арменпресс», решение обнародовал председатель Конституционного суда Арман Диланян.
Председатель КС Арман Диланян сообщил, что особое мнение представили судьи Грайр Товмасян, Араик Тунян и Ерванд Хундкарян.
В 2022 году в Конституционный суд по этому вопросу обратилось правительство РА. Правительство вновь обратилось к вопросу признания Римского статута, поскольку, согласно логике этого статута, видит возможность призвать Азербайджан к ответу.