Խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում քաղաքացիական անձանց տեղափոխություն. Արցախի ՆԳՆ-ն հերքել է Ադրբեջանի տարածած լուրերը
Խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում
քաղաքացիական անձանց տեղափոխություն. Արցախի ՆԳՆ-ն հերքել է Ադրբեջանի
տարածած լուրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր հայկական կողմը, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, զորք և զինամթերք է տեղափոխել Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր անտառային ճանապարհով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունից, իրականում, խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ այդ ճանապարհով տեղի է ունենում միայն քաղաքացիական անձանց և հումանիտար բեռների տեղափոխություն Արցախի բնակավայրերի միջև:
336867791_955930385588911_2609189518531009451_n.jpg (36 KB)
«Շուշիի շրջանի որոշ գյուղերի հետ մայրաքաղաքի բնականոն հաղորդակցությունն ընդհատվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից՝ Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին արգելափակելու պատճառով:
«Հաշվի առնելով այդ լեռնային ճանապարհի աշխարհագրական բարդ ռելիեֆը՝ դրանով երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը փորձ է անում ներկայացնել որպես ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ: Ռուս խաղաղապահները կատարել են իրենց գործառույթը՝ ամրագրված 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Հաշվի առնելով մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը Արցախի ոստիկանների վրա և առաջացած լրացուցիչ անվտանգային ռիսկերը՝ ռուսական կողմն ապահովել է քաղաքացիական անձանց ու բեռների անվտանգ տեղաշարժը»,- նշված է Արցախի ՆԳ նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:

Azerbaijan misrepresents civilian vehicles as military transport – NK warns of new Azeri disinformation
Azerbaijan misrepresents civilian vehicles as military transport – NK warns of new Azeri
disinformation
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The Ministry of Defense of Azerbaijan has spread another disinformation claiming that the Armenian side, accompanied by Russian peacekeepers, transported troops and ammunition along the Stepanakert-Ghaybalishen-Lisagor forest road.
In a statement released Wednesday, the Nagorno Karabakh (Artsakh) Ministry of Internal Affairs said that actually only civilians and humanitarian goods are transported between the settlements of Artsakh, accompanied by peacekeeping troops.
“The Ministry of Defense of Azerbaijan has spread another disinformation claiming that the Armenian side, accompanied by Russian peacekeepers, transported troops and ammunition along the Stepanakert-Ghaybalishen-Lisagor forest road.
In fact, only civilians and humanitarian goods are transported between the settlements of Artsakh, accompanied by peacekeeping troops.
We should remind that the normal communication between the capital and some villages of Shushi region has been interrupted since December 12, 2022, due to the blockade of the Stepanakert-Goris interstate highway by Azerbaijan.
Taking into account the complex geographical [terrain] of that mountain road, the traffic is organized with large and [high-clearance] vehicles, which the Azerbaijani side tries to misrepresent as military transport.
The Russian peacekeepers fulfilled their function, [stipulated] in the Tripartite Statement of November 9, 2020. Taking into account the sabotage attack on Artsakh police officers on March 5 and the additional security risks, the Russian side ensured the safe movement of civilians and cargo,” the Artsakh Ministry of Internal Affairs said in a statement.