Հարավային Կովկասում առաջնորդվում ենք «մի վնասիր» սկզբունքով. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում առաջնորդվում է «մի՛ վնասիր» սկզբունքով, սակայն տարածաշրջանում ոչ բոլոր խաղացողներն են կիսում այս մոտեցումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք առաջնորդվում ենք այն սկզբունքով, որը կարելի է բնութագրել որպես «մի՛ վնասիր», և ամենագլխավորը՝ բոլոր ի հայտ եկած խնդիրների լուծմանը նպաստելու սկզբունքով, որն առաջին հերթին, հիմնված կլինի երեք առաջնորդների սկզբունքային համաձայնությունների վրա՝ նրանց չորս հայտարարությունների շրջանակներում», - մեջբերում է Լավրովի խոսքերը ТАСС գործակալությունը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը հավելել է, որ մյուս սկզբունքն է՝ ապահովել տարածաշրջանի երկրների միջև փոխշահավետ, փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված համագործակցություն:
«Ոչ բոլոր խաղացողներն են առաջնորդվում նույն սկզբունքներով, հատկապես նրանք, ովքեր գտնվում են Հարավային Կովկասից հեռու», - ասել է Լավրովը:
ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է նաև Հայաստանի տարածքում Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությանը: Լավրովի խոսքով՝ դա «բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում իր լեգիտիմության առումով»։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է ԵՄ-ն բացահայտորեն չարաշահում իր հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, այդ թվում՝ առաջ մղելով իր, այսպես կոչված, առաքելությունը Հայաստանի տարածքում, ինչը լեգիտիմության առումով լուրջ կասկածներ է առաջացնում», - ասել է նա։
Այս առաքելությունն, ըստ Լավրովի, «բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում», այդ թվում՝ «իր գործառույթների, մանդատի, տևողության, ինչպես նաև այն հավելյալ արժեքի առումով, որ այն կարող է բերել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին»:
«Բայց կողմերի ինքնիշխան ընտրությունն է՝ ում հետ համագործակցել, ում հետ՝ ոչ», - հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

На Южном Кавказе мы руководствуемся принципом «не навреди»: Лавров
Россия на Южном Кавказе руководствуется принципом «не навреди», но не все игроки в регионе разделяют этот прицип.
Такое заявление сделал министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции, состоявшейся после переговоров с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на агентство ТАСС.
«Мы руководствуемся принципом, который можно обозначить как «не навреди», а главное, принципом содействия решению всех возникающих проблем, который в первую очередь основывается на принципиальных договоренностях трех лидеров в рамках своих четырех заявлений», - сказал Лавров.
Глава МИД России добавил, что другим принципом является обеспечение взаимовыгодного сотрудничества между странами региона на основе взаимного уважения.
«Не все игроки руководствуются теми же принципами, особенно те, кто находится далеко от Южного Кавказа», - заметил Лавров.
Глава внешнеполитического ведомства РФ коснулся также гражданской миссии Евросоюза на территории Армении. По словам Лаврова, она «вызывает много вопросов с точки зрения ее легитимности».
«Мы видим, как ЕС откровенно злоупотребляет своими отношениями с Арменией и Азербайджаном, и в том числе продвигает свою так называемую миссию на территории Армении, что вызывает серьезные сомнения с точки зрения ее легитимности», - сказал он.
Эта миссия, по словам Лаврова, «вызывает много вопросов», в том числе «и с точки зрения ее функций, мандата, продолжительности, а также той дополнительной ценности, которую она может внести в усилия, направленные на нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией».