ՌԴ խաղաղապահներն ավելի քան 35 տոննա հումանիտար բեռ են հասցրել Արցախի բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները մարդասիրական ակցիա են անցկացրել Ստեփանակերտ քաղաքի երեխաների համար։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը:
Նշվում է, որ ՌԴ օդատիեզերական ուժերի ռազմատրանսպորտային ավիացիան Ռուսաստանից Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք է հասցրել «Մենք միասնական ենք» բազմազգ նախագծի կողմից ուղարկված հումանիտար բեռ: Ռուս խաղաղապահները Լաչինի միջանցքով 35 տոննա պարենամթերքը հասցրել են Ստեփանակերտ։
ՌԴ ՊՆ-ն հավելում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի մասնագետները տեղեկատվությունը հավաքելուց և մշակելուց հետո մարդասիրական գործողություններ են կազմակերպում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներում և բնակավայրերում։
Բազմազգ ծրագրի կամավորների հետ միասին նման մի ակցիա է անցկացվել Անդրեյ Սախարովի անվան թիվ 8 դպրոցում և Ստեփանակերտ մանկատանը։
Ռուս խաղաղապահները սննդի փաթեթներ են բաժանել դպրոցի աշակերտներին և անապահով ընտանիքներին։ Մարդասիրական օգնություն են ստացել նաև մանկատներից մեկի սաներն ու դաստիարակները։
Բեռն իրենից ներկայացնում է պարենային փաթեթներ, որոնք ներառում են ալյուր, արևածաղկի ձեթ, տարբեր տեսակի ձավարեղեն, բանջարեղենի պահածոներ, շաքարավազ, թխվածքաբլիթներ, խտացրած կաթ, մուրաբա և հյութ՝ բազմազավակ և անապահով ընտանիքների համար։

Russian peacekeepers deliver over 35 tons of humanitarian aid to Nagorno Karabakh
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh delivered over 35 tons of humanitarian aid to the local population, the Russian Ministry of Defense said in a press release.
The ministry said that the Russian peacekeeping contingent organized a humanitarian campaign for children in Stepanakert.
It said that the Russian Aerospace Forces transported the humanitarian cargo – collected by the We are United multinational project - from Russia to the Armenian capital of Yerevan. Then, the Russian peacekeepers transported the 35 tons of food products to Stepanakert through the Lachin corridor.
The Russian Defense Ministry said the Russian peacekeeping contingent carried out humanitarian actions in various cities and settlement in Nagorno Karabakh.
Together with volunteers of the multinational project, a similar campaign was held at the Andrey Sakharov #8 school and at the children’s care center in Stepanakert. The Russian peacekeepers gave food to school students and vulnerable families. The children and employees at the children’s care center were also given humanitarian aid.