Շրջափակման հետևանքով Արցախում անավարտ է մնացել հարյուրավոր բնակելի տների շինարարությունը. նախարարը ներկայացրել է առաջացած խնդիրները
Շրջափակման հետևանքով Արցախում անավարտ է մնացել հարյուրավոր բնակելի
տների շինարարությունը. նախարարը ներկայացրել է առաջացած խնդիրները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջափակման հետևանքով Արցախում 90-95 տոկոսով նվազել է ընդհանուր շինարարության ծավալը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը: «Շրջափակման հետևանքով շինարարությունն ընդհանուր առմամբ դադարեցվել է՝ հաշվի առնելով շինանյութերի պակասը: Դրանք մեծամասամբ ներկրվում էին Հայաստանի Հանրապետությունից: Նախատեսված էր 2022 թվականի տարեվերջին շահագործման հանձնել 300 նոր բնակելի տուն: Չնչին աշխատանքներ են մնացել, սակայն համապատասխան շինանյութերը, ինչպես նաև դիզվառելիքը չեն բավականացնում, որպեսզի գործն ավարտին հասցնենք: Անհրաժեշտ նյութերը ձեռք բերելու դեպքում 1-1,5 ամսվա ընթացքում դրանք պատրաստ կլինեն շահագործման հանձնելու համար»,- մանրամասնեց Քաղաքաշինության նախարարը:
Նրա խոսքով՝ գույքագրել են շինանյութերի խանութներում որոշ ապրանքատեսակների առկայությունը և ընթացիկ տարում փորձում են որոշակի աշխատանքներ սկսել: «Սակայն ներկա իրավիճակի երկարաձգման դեպքում ավելի լուրջ խնդիրների առաջ կարող ենք կանգնել: Առկա ռեսուրսներն օգտագործելուց հետո, եթե դրանք չլրացվեն, ապա ամբողջությամբ դադարեցվելու են շինարարական աշխատանքները»,-ընդգծեց նախարար Սարգսյանը՝ հավելելով նաև, որ ներկայում շինարարական կազմակերպությունները չունեն համապատասխան աշխատանք և չեն կարողանում վճարել իրենց աշխատողներին, ինչպես նաև փոխկապակցված այլ աշխատանքներ իրականացնել:
Գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում մեկնարկել է բնակարանաշինական աննախադեպ ծրագիր՝ 3800 նոր բնակելի տների կառուցման, ինչպես նաև պատերազմի ընթացքում հրետակոծությունից տուժած բնակելի տների և հասարակական նշանակության օբյեկտների վերակառուցման աշխատանքներ:
«Աշխատանքներն ընթանում էին բնականոն հունով մինչև 2022թ դեկտեմբերի 12-ը, երբ  Ադրբեջանի կողմից Արցախը շրջափակվեց: Ծրագրի ավարտը նախատեսված է 2025 թվականին»,- եզրափակեց Արամ Սարգսյանը՝ հայտնելով նաև, որ պատերազմից հետո շահագործման է հանձնվել ավելի քան 300 նոր բնակելի տուն, իսկ համայնքների հին և տիրազուրկ բնակֆոնդերում ավելի քան 470 տուն վերանորոգվել և տրամադրվել է տեղահանված ընտանիքների:

Blockade by Azerbaijan causes nearly 95% drop in construction in Artsakh, major housing project jeopardized
Blockade by Azerbaijan causes nearly 95% drop in construction in Artsakh, major housing
project jeopardized
STEPANAKERT, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Construction dropped 90-95% in Artsakh as a result of the blockade, the Minister of Urban Development of Artsakh Aram Sargsyan told ARMENPRESS.
“Construction is generally suspended as a result of the blockade given the shortage of construction materials. The materials were mostly being imported from Armenia. We were planning to commission 300 new residential homes in the end of 2022. Few work remains to be completed, but there’s insufficient construction materials and diesel fuel to finish the job. The houses will be ready for commissioning in one and a half months in case of obtaining the required materials,” the minister said.
The ministry has inventorized existing supplies in construction shops and will attempt to carry out some work this year.
“But if the current situation continues we can face more serious problems. After depleting the existing resources, construction works will be entirely suspended if the resources don’t get replenished,” Minister Sargsyan said.
After the 44-Day-War in 2020, the authorities in Artsakh launched an unprecedented housing project – the construction of 3800 new homes and the reconstruction of other residential homes which were damaged from bombardments.
The construction was proceeding normally until 12 December 2022, when Azerbaijan blockaded Artsakh. The program is planned to be completed in 2025. After the war, over 300 new residential houses were commissioned in Artsakh and over 470 homes were renovated and given to displaced families.