Շրջափակման հետևանքով Արցախում անավարտ է մնացել հարյուրավոր բնակելի տների շինարարությունը. նախարարը ներկայացրել է առաջացած խնդիրները
Շրջափակման հետևանքով Արցախում անավարտ է մնացել հարյուրավոր բնակելի
տների շինարարությունը. նախարարը ներկայացրել է առաջացած խնդիրները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շրջափակման հետևանքով Արցախում 90-95 տոկոսով նվազել է ընդհանուր շինարարության ծավալը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Արցախի քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը: «Շրջափակման հետևանքով շինարարությունն ընդհանուր առմամբ դադարեցվել է՝ հաշվի առնելով շինանյութերի պակասը: Դրանք մեծամասամբ ներկրվում էին Հայաստանի Հանրապետությունից: Նախատեսված էր 2022 թվականի տարեվերջին շահագործման հանձնել 300 նոր բնակելի տուն: Չնչին աշխատանքներ են մնացել, սակայն համապատասխան շինանյութերը, ինչպես նաև դիզվառելիքը չեն բավականացնում, որպեսզի գործն ավարտին հասցնենք: Անհրաժեշտ նյութերը ձեռք բերելու դեպքում 1-1,5 ամսվա ընթացքում դրանք պատրաստ կլինեն շահագործման հանձնելու համար»,- մանրամասնեց Քաղաքաշինության նախարարը:
Նրա խոսքով՝ գույքագրել են շինանյութերի խանութներում որոշ ապրանքատեսակների առկայությունը և ընթացիկ տարում փորձում են որոշակի աշխատանքներ սկսել: «Սակայն ներկա իրավիճակի երկարաձգման դեպքում ավելի լուրջ խնդիրների առաջ կարող ենք կանգնել: Առկա ռեսուրսներն օգտագործելուց հետո, եթե դրանք չլրացվեն, ապա ամբողջությամբ դադարեցվելու են շինարարական աշխատանքները»,-ընդգծեց նախարար Սարգսյանը՝ հավելելով նաև, որ ներկայում շինարարական կազմակերպությունները չունեն համապատասխան աշխատանք և չեն կարողանում վճարել իրենց աշխատողներին, ինչպես նաև փոխկապակցված այլ աշխատանքներ իրականացնել:
Գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում մեկնարկել է բնակարանաշինական աննախադեպ ծրագիր՝ 3800 նոր բնակելի տների կառուցման, ինչպես նաև պատերազմի ընթացքում հրետակոծությունից տուժած բնակելի տների և հասարակական նշանակության օբյեկտների վերակառուցման աշխատանքներ:
«Աշխատանքներն ընթանում էին բնականոն հունով մինչև 2022թ դեկտեմբերի 12-ը, երբ  Ադրբեջանի կողմից Արցախը շրջափակվեց: Ծրագրի ավարտը նախատեսված է 2025 թվականին»,- եզրափակեց Արամ Սարգսյանը՝ հայտնելով նաև, որ պատերազմից հետո շահագործման է հանձնվել ավելի քան 300 նոր բնակելի տուն, իսկ համայնքների հին և տիրազուրկ բնակֆոնդերում ավելի քան 470 տուն վերանորոգվել և տրամադրվել է տեղահանված ընտանիքների:

Из-за блокады в Арцахе остановилось строительство сотен жилых зданий: министр градостроительства
В результате блокады общий объем строительства в Арцахе сократился на 90-95 %. Об этом корреспонденту «Арменпресс» сообщил министр градостроительства Арцаха Арам Саркисян. «В результате блокады строительство полностью остановилось из-за нехватки стройматериалов. В основном они завозились из Армении. До конца 2022 года планировалось ввести в эксплуатацию 300 новых жилых зданий. Работы осталось немного, но соответствующих стройматериалов, а также дизельного топлива не хватает для завершения работ. При наличии необходимых материалов, здания будут готовы к вводу в эксплуатацию в течение 1-1,5 месяцев», - пояснил министр градостроительства.
По его словам, они провели инвентаризацию некоторых товаров в магазинах стройматериалов и попытаются начать некоторые работы. «Однако, если такая ситуация сохранится, мы можем столкнуться с более серьезными проблемами. После использования имеющихся ресурсов, если они не будут восполнены, строительные работы полностью остановятся», - подчеркнул министр, добавив, что строительные организации, не имея работы, не в состоянии платить своим работникам и выполнять другие сопутствующие работы.
Глава ведомства отметил, что после 44-дневной войны в Арцахе был начат беспрецедентный проект жилищного строительства: возведение 3800 новых жилых зданий, работы по восстановлению жилых домов и объектов общественного назначения, пострадавших в результате обстрелов во время войны.
«Работы продвигались нормально до 12 декабря 2022 года, когда Арцах был блокирован Азербайджаном. Завершение проекта было намечено на 2025 год», - заключил Арам Саркисян, дополнив, что после войны было сдано в эксплуатацию более 300 новых жилых зданий, в общинах отремонтировано  более 470 домов, которые предоставлялись семьям вынужденных переселенцев.