Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցավակցագիր է հղել Սիրիայի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը ցավակցագիր է հղել Սիրիայի Հանրապետության նախագահ Բաշար Ալ Ասադին՝ Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
«Փետրվարի 6-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցավակցել է Սիրիայի Հանրապետության նախագահ Բաշար Ալ Ասսադին՝ տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով բազմաթիվ զոհերի ու ավերածությունների կապակցությամբ:
Իր ցավակցագրում Նորին Սրբությունը մխիթարություն ու սփոփանք է մաղթել անմեղ զոհերի վշտակիր հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում վիրավորներին։
Հայոց Հայրապետը հայցել է, որ Բարձրյալն իր օրհնության ներքո պահի բարեկամ Սիրիային՝ պագևելով խաղաղ ու ապահով օրեր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Սիրիայում ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը վերջին տվյալներով հասել է 326-ի, վիրավորների թիվը գերազանցել է 1000-ը:

Католикос Всех Армян Гарегин Второй направил соболезнования президенту Сирии
Католикос Всех Армян Гарегин Второй направил президенту Сирийской Арабской Республики Башару Асаду письмо с соболезнованиями в связи с катастрофическим землетрясением в Сирии. Об этом  сообщили Арменпресс в пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«6 февраля Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй выразил соболезнования президенту Сирийской Арабской Республики Башару Аль-Асаду в связи с многочисленными жертвами и разрушениями вследствие землетрясения.
В послании соболезнования Его Святейшество пожелал утешения скорбящим родственникам невинных жертв и скорейшего выздоровления пострадавшим.
Верховный Патриарх попросил Всевышнего держать дружественную Сирию под своим благословением, даруя мирные и безопасные дни», - говорится в сообщении.
По последним данным, число жертв в результате разрушительного землетрясения в Сирии достигло 326 человек, число раненых превысило 1000 человек.