Փաշինյանը վերահաստատում է ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը
Փաշինյանը վերահաստատում է ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք
առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորում է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելը և  դրան հասնելու համար հետևողական աշխատանքի իրականացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ՀՀ կառավարության հունվարի 26-ի նիստում:
Վարչապետը նախ ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն իրենց տներից արտաքսելը Ադրբեջանի միակ նպատակը չէ: Այս սադրիչ գործողություններով Ադրբեջանը նպատակ ունի նաև խափանել խաղաղության օրակարգը, խաղաղության բանակցային գործընթացը և նոր պատերազմ հրահրել տարածաշրջանում: «Հասկանալի է, իհարկե, որ Լաչինի միջանցքի փակման և ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը մենք բոլորս շատ էմոցիոնալ ենք տանում: Բայց պետք է կրկին ընդգծեմ այս իրավիճակի շուրջ զսպվածության անհրաժեշտությունը և խաղաղության օրակարգին հակասող բառապաշարի ու գործողությունների բացառումը՝ առավել ևս պետական իշխանության ներկայացուցիչների կողմից: Մենք շարունակում ենք հետևողական լինել խաղաղության օրակարգի առաջմղման մեր ջանքերում և որևէ սադրանքով մեզ հնարավոր պետք է չլինի շեղել այս օրակարգից»,-ասաց Փաշինյանը:
Միևնույն ժամանակ վարչապետն ընդգծեց, որ պետք է շարունակել իշխանության, ընդդիմության, քաղաքացիական հասարակության, հայաստանյան և սփյուռքի անհատների և կազմակերպությունների համատեղ ջանքերը՝ ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելու ուղղությամբ:  Փաշինյանը նաև շնորհակալություն հայտնեց այն երկրներն ու կազմակերպություններին, որոնք ստեղծված իրավիճակին արձագանքում են օբյեկտիվորեն և անկողմնակալ՝ հենվելով մարդու իրավունքների և երկրների ստանձնած միջազգային պարտավորությունների վրա:
Նա ընդգծեց՝ արդեն երկար ժամանակ Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը համոզել, թե Լաչինի միջանցքն ամենևին էլ փակ չէ, թե ԼՂ-ի գազամատակարարումն ու հոսանքի մատակարարումը դադարեցված չէ: «Ակնհայտորեն Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը հակառակն են պնդում: Կարծում եմ՝ հենց այս հակասությունը դե յուրե լուծելու լավագույն ձևը Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելն է: Եվ մենք հետևողականորեն պետք է աշխատենք այս ուղղությամբ»»,-նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետի համոզմամբ՝ ընդհանուր առմամբ՝ տարածաշրջանում առկա բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և հայկական կողմն առաջնորդվելու է հենց այս տրամաբանությամբ՝ հասկանալով բոլոր դժվարություններն ու բարդությունները:

Пашинян вновь подтвердил необходимость международной миссии по установлению фактов в Лачинском коридоре и в Арцахе
Пашинян вновь подтвердил необходимость международной миссии по установлению
фактов в Лачинском коридоре и в Арцахе
Премьер-министр РА Никол Пашинян подчеркнул необходимость  направления международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и в Лачинский коридор и проведение последовательной работы для достижения это цели. Как сообщает «Арменпресс», Пашинян сказал об этом на заседании правительства РА 26 января.
Премьер-министр подчеркнул, что изгнание армян из Нагорного Карабаха - не единственная цель Азербайджана. Этими провокационными действиями Азербайджан стремится сорвать мирную повестку, процесс мирных переговоров и спровоцировать в регионе новую войну. «Конечно, мы все очень эмоционально воспринимаем закрытие Лачинского коридора и гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе. Но я должен еще раз подчеркнуть необходимость сдержанности в этой ситуации и исключения слов и действий, противоречащих мирной повестке, особенно со стороны представителей государственной власти. Мы должны быть последовательными в наших усилиях по продвижению мирной повестки, и не отклоняться от этой повестки ни из-за какой-либо провокации», - заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что необходимо продолжать совместные усилия правительства, оппозиции, гражданского общества, армян и организаций диаспоры, чтобы привлечь внимание международного сообщества к посягательствам Азербайджана на права и безопасность армян Нагорного Карабаха. Пашинян поблагодарил те страны и организации, которые объективно и беспристрастно реагируют на ситуацию, опираясь на права человека и принятые странами международные обязательства.
Он подчеркнул, что Азербайджан уже давно пытается убедить международное сообщество в том, что Лачинский коридор вовсе не закрыт, что поставки газа и электроэнергии в Нагорный Карабах не прекращены. «Со всей очевидностью, Армения и Нагорный Карабах утверждают обратное. Я думаю, что лучший способ де-юре разрешить это противоречие - направить в Нагорный Карабах и в Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов. И мы должны последовательно работать в этом направлении», - заключил Пашинян.
По словам премьер-министра, альтернативы мирному урегулированию всех существующих проблем в регионе нет, и армянская сторона будет руководствоваться именно этой логикой, понимая все сложности.