ԵԽ պատգամավորն արձանագրում է՝ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի ապահովումն Ադրբեջանի պարտավորությունն է
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Մարկետա Գրեգորովան արձանագրում է՝ Ադրբեջանը իր հանձնառություններին համահունչ պարտավոր է ապահովել, որպեսզի Լաչինի միջանցքը բաց մնա՝ որպես ռազմավարական ճանապարհ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գրեգորովան նման կարծիք հայտնեց Եվրոպական խորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքները» խորագրով քննարկման ընթացքում։
«Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման պատճառով շատ մարդիկ մնում  են առանց հիմնական կարիքների բավարարման, առողջապահական ծանր իրավիճակ է, կա սովի ռիսկ և խախտվում են բոլոր համաձայնությունները։ Որևէ բողոքի ցույց չպետք է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին զրկի ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից և անհրաժեշտ ապրանքները ստանալու իրավունքից։ Ավելին՝ իր հանձնառություններին համահունչ Ադրբեջանն է հենց պարտավոր ապահովել, որպեսզի Լաչինի միջանքցը՝ որպես ռազմավարական ճանապարհ, մնա բաց՝ անգամ իրական բնապահպանական մտահոգությունների առկայության պարագայում»,- ասաց նա։
Պատգամավորը պնդեց, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա Լաչինի միջանցքի գործունեությունն արգելափակելուց և քաղաքացիների ու ապրանքների անխափան տեղաշարժը չպետք է սահմանափակվի։ Երկու երկրները պետք է շարունակեն երկխոսությունն՝ առանց տևական խաղաղությունը վտանգելու»,- նշեց նա։

Обеспечение свободного передвижения по Лачинскому коридору - обязанность Азербайджана: депутат Европарламента
Депутат Европарламента Маркета Грегорова при обсуждении в Европарламенте темы «Гуманитарные последствия блокады Нагорного Карабаха», заметила, что в соответствии со своими обязательствами Азербайджан обязан обеспечить, чтобы Лачинский коридор, как стратегическая дорога, оставался открытым.
«Из-за блокады Нагорного Карабаха многие люди не имеют возможности удовлетворить свои основные потребности, в здравоохранении сложилась тяжелая ситуация, существует риск возникновения голода, нарушены все договоренности. Любая акция протеста не должна лишать жителей Нагорного Карабаха права на свободное передвижение и права на получение необходимых товаров. Более того, в соответствии со своими обязательствами Азербайджан обязан обеспечить, чтобы Лачинский коридор оставался открытым как стратегическая дорога даже при наличии реальных экологических проблем», - как сообщает «Арменпресс», заявила Маркета Грегорова.
Депутат заключила, что Азербайджан должен воздержаться от блокирования передвижения по Лачинскому коридору и граждан и товаров. Две страны должны продолжить диалог, не ставя под угрозу прочный мир.