Ֆրանսիան կոչ է արել անհապաղ և անվերապահորեն վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը
Ֆրանսիան կոչ է արել անհապաղ և անվերապահորեն վերականգնել Լաչինի
միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, որը հրավիրվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ, Ֆրանսիան կրկնել է իր կոչը՝ անհապաղ և անվերապահորեն վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ հարգելով տեղի բնակչության իրավունքները: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ԵԱՀԿ Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցչության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունից:
«Ֆրանսիան վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում առաջընթացի որոնմանը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու նպատակով, նաև պատրաստակամությունը՝ նպաստելու այդ նպատակի իրագործմանը՝ բոլոր գործընկերների և շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցելով», - նշված է ԵԱՀԿ Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցչության մամուլի ծառայության Twitter-ի պաշտոնական էջում:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով Վիեննայում է, որտեղ մասնակցում է Հայաստանի նախաձեռնած ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստին։

Франция призывает немедленно и безоговорочно восстановить свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору
Франция призывает немедленно и безоговорочно восстановить свободу и
безопасность передвижения по Лачинскому коридору
На специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, созванном по инициативе Армении, Франция повторила свой призыв немедленно и безоговорочно восстановить свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору, соблюдая права местного населения. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на сообщение пресс-службы Постоянного представительства ОБСЕ во Франции.
«Франция подтвердила свою приверженность поиску продвижения в переговорах между Арменией и Азербайджаном с целью установления прочного мира в регионе, а также свою готовность содействовать реализации этой цели в сотрудничестве со всеми партнерами и заинтересованными сторонами». Об этом на официальной странице в Twitter сообщила пресс-служба Постоянного представительства Франции при ОБСЕ.
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян с рабочим визитом находится в Вене, где принимает участие в инициированном Арменией специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ.