Արցախի պետնախարարը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել՝ գազամատակարարման խափանման հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 17-ին հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը Ադրբեջանի կողմից խափանելու հետ կապված:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը ենթակառուցվածքային ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է  միջոցառումներ ձեռնարկել այլընտրանքային եղանակներով  նշված օբյեկտների գործունեությունը և բնակչության նվազագույն պահանջարկը ապահովելու համար:
Հունվարի 9-ից ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից անջատվել էր նաև Հայաստանից դեպի Արցախ էներգասնուցումը: Ադրբեջանական կողմը հնարավորություն չի տալիս մասնագետներին մոտենալ և հասկանալ պատճառները՝ անհրաժեշտության դեպքում վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Ձմռան պայմաններում Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է էներգամատակարարումից և արդեն նաև՝ գազամատակարարումից:
Հանրապետությունում ներկայումս  էներգամատակարարում իրականացվում է միայն ներքին՝ խիստ սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին:

gas supply to Artsakh
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. State Minister and head of the Operational Headquarters in charge of responding to the blockade Ruben Vardanyan convened an emergency consultation regarding the disruption of gas supply by Azerbaijan.
Issues related to ensuring the uninterrupted functioning of essential facilities were discussed. State Minister Ruben Vardanyan tasked officials in charge of infrastructures to take measures and ensure the functioning of the essential facilities and the minimum demand of the population through alternative methods.
Electrical-energy supply also remains disrupted since January 9. Azerbaijan keeps barring repair crews from accessing the site of the damage for inspection. 120,000 people in Artsakh don’t have access to energy and gas supply in freezing weather conditions.
Energy supply is currently carried out at the expense of highly limited domestic resources in Artsakh.