Փաշինյանը հայտնեց, թե որ դեպքում չի ստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կհրաժարվի ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, եթե այդ տեքստը չհամապատասխանի ՀՀ պետական շահերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտարարեց հունվարի 10-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Վարչապետը հերթական անգամ հայտարարեց, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրել խաղաղության փաստաթուղթը, եթե այն համապատասխանի Հայաստանի շահերին։
«Եթե սեղանին թուղթ լինի, որը մենք պատրաստվում ենք ստորագրել, դա ոչ թե վատ, այլ լավ լուր կլինի, քանի որ նշանակում է՝ մեզ հաջողվել է ի վերջո գալ մի կետի, որտեղ համարել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության շահերը պաշտպանվում են։ Հիմա արդեն խնդիրը ոչ միայն թղթի բովանդակությունն է, այլ այդ բովանդակությունն իրագործելու մեխանիզմը։ Նոյեմբերի 9-ին էլ ստորագրած թուղթ ունենք, բայց փաստն այն է, որ այսօր այն չի կատարվում»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նկատեց, որ պայմանագիր կարելի է ստորագրել, սակայն եթե չլինեն դրա դրույթների իրականացման մեխանիզմները, ապա կնքումից անմիջապես հետո կարող է նոր ռազմական էսկալացիա լինել։
«Տեքստը կատարյալ չի լինելու, եկեք հիմիկվանից բոլորս էլ հասկանանք, բայց այն կարող է համապատասխանել Հայաստանի Հանրապետության բալանսավորված շահերին։ Բայց եթե այդ թղթի կիրառման և իրագործման մեխանիզմներ չլինեն, մենք կարող ենք «խաղաղության պայմանագիր» անունով թուղթ ստորագրել և մի շաբաթ հետո  ստանալ նոր պատերազմ կամ նոր էսկալացիա»,- ասաց Հայաստանի վարչապետը։

PM Pashinyan reiterates Armenia’s readiness to sign peace treaty with Azerbaijan in compliance with national interests
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan says he will refuse to sign a peace treaty with Azerbaijan if the treaty would contradict the national interests of Armenia.
Speaking at a press conference, PM Pashinyan once again reiterated that Armenia is ready to sign a peace treaty if the document will comply with Armenia’s interests.
“If there were a document on the table that we were planning to sign that would be good news rather bad news because it would mean that we’d succeeded in eventually reaching a point where we’d considered that the interests of the Republic of Armenia are safeguarded. Now the objective is not only the content of the paper but the mechanism of implementing that content. We have a signed paper of November 9, but the fact is it is not being implemented today,” Pashinyan said.
Pashinyan said that a peace treaty could be signed, but if no mechanisms for implementing its terms exist then new military escalations could happen immediately after its signing.
“The text won’t be an ideal one, let’s understand it now, but it can comply with Armenia’s balanced interests. But if there won’t be mechanisms for applying and implementing that document, it would mean that we can sign a paper called peace treaty and a week later we can get a new war or new escalation,” Pashinyan said.