Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է տնտեսության արդիականացման 3 գլխավոր ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է «Մանթաշյանց» գործարարների միության ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության ընդհանուր պատկերը, տնտեսական աճի կանխատեսումները, անդրադարձել տնտեսության առաջնահերթություններին, տնտեսության արտադրողականության աճին:
«Մենք այս տարի սկսեցինք տնտեսության արդիականացնման ծրագիրը, որի ներքո ընկերությունները կարող են սարքավորումներ և հոսքագծեր ձեռք բերել, իսկ կառավարությունը կսուբսիդավորի կամ սուբսիդավորում է լիզինգի կամ վարկի տոկոսները: Նոյեմբերի վերջի դրությամբ արդեն իսկ 614 ընկերություն 42 մլրդ դրամի սարքավորումներ և հոսքագծեր է ձեռք բերել: Տնտեսության արդիականացումը և տնտեսության ընդհանուր մրցունակության բարձրացումն ունի 3 գլխավոր ուղղություն` սարքավորումների և հոսքագծերի արդիականացում, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավում, ընկերություններում և գործընթացների արդիականացում»,-նշել է Վահան Քերոբյանը:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Minister of Economy Vahan Kerobyan outlined the three main directions of the modernization of the economy. He said the directions are – modernization of the conveyor systems and equipment, involvement of highly-qualified specialists, and modernization in companies and processes.
Kerobyan made the remarks at a meeting with businessmen at the Mantashyants Union of Businessmen.
“This year we launched the economy modernization program, by which companies can acquire equipment and conveyor systems and the government will subsidize or is subsidizing the interest rates of leasing or loan. As of late November, 614 companies already acquired equipment and conveyor systems worth 42 billion drams. The modernization of the economy and increasing the general competitiveness of the economy has three main directions - modernization of the conveyor systems and equipment, involvement of highly-qualified specialists, and modernization in companies and processes,” Kerobyan said.