Վահան Քերոբյանը ներկայացրել է տնտեսության արդիականացման 3 գլխավոր ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հանդիպել է «Մանթաշյանց» գործարարների միության ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության ընդհանուր պատկերը, տնտեսական աճի կանխատեսումները, անդրադարձել տնտեսության առաջնահերթություններին, տնտեսության արտադրողականության աճին:
«Մենք այս տարի սկսեցինք տնտեսության արդիականացնման ծրագիրը, որի ներքո ընկերությունները կարող են սարքավորումներ և հոսքագծեր ձեռք բերել, իսկ կառավարությունը կսուբսիդավորի կամ սուբսիդավորում է լիզինգի կամ վարկի տոկոսները: Նոյեմբերի վերջի դրությամբ արդեն իսկ 614 ընկերություն 42 մլրդ դրամի սարքավորումներ և հոսքագծեր է ձեռք բերել: Տնտեսության արդիականացումը և տնտեսության ընդհանուր մրցունակության բարձրացումն ունի 3 գլխավոր ուղղություն` սարքավորումների և հոսքագծերի արդիականացում, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավում, ընկերություններում և գործընթացների արդիականացում»,-նշել է Վահան Քերոբյանը:

Ваан Керобян представил 3 основных направления модернизации экономики
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве экономики РА, министр представил общую картину состояния экономики Армении, прогнозы экономического роста, коснулся приоритетов экономики и роста производительности экономики.
«Мы в этом году начали программу модернизации экономики, в рамках которой компании могут закупать оборудование и производственные линии, а государство будет субсидировать или уже субсидирует проценты по лизингу или кредитам. По состоянию на конец ноября 614 компаний уже приобрели оборудование и производственные линии на сумму 42 млрд драмов. Модернизация экономики и повышение общей конкурентоспособности экономики имеет 3 основных направления: модернизация оборудования и производственных линий, привлечение высококвалифицированных специалистов, модернизация компаний и процессов», - отметил Ваан Керобян.