ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են արել Բայդենին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների կոնգրեսական Ադամ Շիֆի գլխավորությամբ շուրջ երեք տասնյակ կոնգրեսականներ նամակ են հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ կոչ անելով վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Արցախի հայ բնակչության անվտանգությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նամակում նշվում է, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակ է պահում Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը՝ խաթարելով 120 հազար հայերի ազատ տեղաշարժը և թույլ չտալով պարենի, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների տեղափոխումը։
«Եթե նման իրադրությունը շարունակվի, անխուսափելի կդառնա մարդասիրական աղետը՝ պոտենցիալ ողբերգական հետևանքներով։ Ավելին, Ադրբեջանի գործողությունները ուղղակիորեն խախտում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որում ներառված էր պարտավորություն՝ ապահովելու քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռնատարների անվտանգ տեղաշարժը երկու ուղղությամբ Լաչինի միջանցք անունով հայտնի ճանապարհով»,- նշել են կոնգրեսականները։
Նրանք ընդգծել են, որ չնայած կոնգրեսականների կողմից բազմիցս հնչեցված կոչերի՝ Արցախի ժողովրդին տրամադրել այդքան անհրաժեշտ ԱՄՆ մարդասիրական օգնություն, ամերիկյան վարչակազմը մինչ օրս պատշաճ օգնություն չի ցուցաբերել, ինչը «վարչակազմի կողմից հիմա վճռական գործողությունների դիմելը դարձնում է ավելի հրատապ, քան երբևէ»։
«Կոչ ենք անում վարչակազմին օգտագործել հնարավոր ամեն գործիք՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ հիմա և ապագայում, այդ թվում և դադարեցնել ֆինանսական աջակցությունն Ադրբեջանին և կիրառել պատժամիջոցներ։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ շարունակվի Ադրբեջանի ագրեսիայի և սպառնալիքների քաղաքականությունը»,- եզրափակել են ԱՄՆ կոնգրեսականները։

U.S. Congressmen call on Biden Administration to impose sanctions against Azerbaijan
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. A powerfully worded U.S. Congressional letter to President Joe Biden, spearheaded by Congressman Adam Schiff (D-CA), called for decisive U.S. action in response to Azerbaijan’s blockade of Artsakh, a bipartisan reaffirmation of demands to stop U.S. military aid to Azerbaijan and restart humanitarian assistance to the Armenians of Artsakh, the Armenian National Committee of America (ANCA) reported.
Since December 12th, Azerbaijan has imposed a blockade of the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh (Artsakh) to Armenia. The effect has been devastating to the population, rendering 120,000 individuals without access to the route that provides much of Artsakh’s food, medical supplies and transport, and other essential goods, and depriving them of their right to free movement. Additional reports allege that Azerbaijan has also shut off one of the major sources of natural gas for civilians in the territory, potentially leaving tens of thousands without heating as temperatures plummet.
“If this situation continues, a humanitarian crisis with potentially tragic consequences is imminent. Further, Azerbaijan’s actions are a direct violation of the trilateral ceasefire statement of November 9, 20202, which outlines an obligation to guarantee the secure movement of citizens, vehicles, and cargo in both directions through this route known as the Lachin Corridor”, the Congressmen said in the letter.
They stated that despite “Congressional calls for much-needed direct U.S. humanitarian assistance for the people of Artsakh, the Administration has, to date, failed to provide adequate aid, which makes decisive action by the Administration now all the more urgent”.
“We urge the Administration to use all tools at its disposal to ensure the safety of the people of Artsakh, now and in the future, including cessation of financial support to Azerbaijan and imposition of sanctions. We cannot allow Azerbaijan’s policy of aggression and intimidation to continue”, the Congressmen said.