Նախիջևանի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել է. CHW համաղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Caucasus Heritage Watch հետազոտական կենտրոնի վերլուծությունները վկայում են այն մասին, որ Նախիջևանի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել է: Դա իր հերթին փաստում է այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից համակարգված արշավ է հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակ այս մասին ասաց Քորնելլի համալսարանի Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի ասոցացված պրոֆեսոր, Caucasus Heritage Watch-ի համաղեկավար Լորի Խաչադուրյանը՝ ներկայացնելով արբանյակային տեխնոլոգիաների հնարավորությունը մշակութային ցեղասպանությունը փաստելու համար:
« 2020 թվականին ես ու իմ գործընկերները հիմնեցինք ոչ քաղաքական հետազոտական կենտրոն, որը կոչվում է Caucasus Heritage Watch: CHW-ն մշտադիտարկում է և փաստագրում վնասված պատմամշակութային ժառանգությունը՝ օգտագործելով արբանյակային պատկերները, աղբյուրները: Մենք հավաքագրում ենք պատմամշակութային օբյեկտների ոչնչացման մասին ապացույցներ և փաստեր, որոնք կարող են օգտագործվել դատարանում»,- ասաց Խաչադուրյանը:
Caucasus Heritage Watch հետազոտական կենտրոնն այժմ ուսումնասիրում է երկու ոլորտ՝ Նախիջևանում հետխորհրդային շրջանում հայկական պատմամշակութային ժառանգության վիճակը և Լեռնային Ղարաբաղի առաջին և երկրորդ պատերազմի ժամանակ պատմամշակութային ժառանգության վիճակը:
«Սեպտեմբերին CHW ավարտեց Նախիջևանի հայկական մշակութային ժառանգության մեկամյա հետազոտությունը: Մենք ուսումնասիրել ենք միջնադարյան և նոր ժամանակների ժառանգության գրեթե բոլոր վայրերը: Մենք գնահատեցինք հայկական ժառանգության 110 օբյեկտների վիճակը: Արբանյակային պատկերները մեզ հնարավորություն տվեցին 1997 թվականից 2011 թվականներին 108 հուշարձանների ամբողջական ոչնչացումը փաստելու, որոնք կարողացել ենք տեղորոշել և գնահատել: Օրինակ՝ շատ վայրերում, որտեղ եղել են հայկական եկեղեցիներ, այժմ դատարկ տարածքներ են: Հինգ դեպքում դրանց տեղը մզկիթներ կամ պետական շենքներ են կառուցվել: Ապշեցուցիչ են նաև բազմաթիվ դեպքերը, երբ լքված վայրերում բուլդոզերներով վերացրել են միմիայն հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը: Երևույթ, որը վկայում է նրանց նախանձախնդիր մոտեցման մասին՝ ջնջելու հայկական ամեն ինչը: Արբանյակային վկայությունները ցույց են տալիս, որ 1997-ից 2011 թվականները Նախիջևանում հայկական պատմամշակութային ժառանգության օբյեկտները գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել են»,- ընդգծեց Խաչադուրյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ այդ փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի կողմից համակարգված արշավ է՝ վերացնելու հայկական համայնքային և կրոնական ներկայության բոլոր հետքերը, որպեսզի հայերին հեռացնեն տարածաշրջանի պատմությունից:

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Research conducted by Caucasus Heritage Watch shows that the Armenian historical-cultural heritage of Nakhijevan is almost entirely destroyed. In turn this shows that Azerbaijan is carrying out a systematic campaign against Armenian cultural and religious heritage, Lori Khatchadourian, Associate Professor at Cornell University Department of Near Eastern Studies and Caucasus Heritage Watch Co-Founder said at the 4th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan, Armenia.
Khatchadourian presented the capabilities of satellite technologies in documenting cultural genocide.
“In 2020 colleagues and I founded a non-partisan research initiative called Caucasus Heritage Watch. CHW monitors and documents endangered and damaged cultural heritage using the satellite image resources. The application of technological and humanistic methods to assemble evidence concerning abuses of cultural remains that can be used in a court of law or by publics seeking truth, reconciliation and justice”, she said.
The CHW work consists of two areas – historical research on Armenian cultural heritage of Nakhijevan and monitoring of Armenian cultural heritage in areas of Nagorno Karabakh that have come under the Azerbaijani control.
“In September CHW concluded a year-long investigation into the faith of Armenian cultural heritage in Nakhijevan. We examined all the major medieval and modern Armenian heritage sites. We geolocated these sites using scholarly publications, topographic maps and satellite images captured by KH-9 hexagon platform. A photographic satellite maintained by the US government between 1971 and 1986. Once these sites were geolocated, we assessed their condition through visual comparisons between the hexagon images and the 21st century high-resolution satellite imagery. We were able to geolocate and assess the condition of 110 Armenian heritage sites. The satellite images enabled us to document the complete erasure of 108 monuments between 1997 and 2011”, she said.
According to her, all these facts clearly indicate a systematic state-sponsored campaign to eradicate all traces of Armenian communal and religious presence from Nakhijevan and thus, Armenians themselves from the history of the region.